Česko podle Hamáčka směřuje ke zpřísnění opatření. Testy odhalily nejvíc nových nákaz od poloviny listopadu

V pátek odhalily testy 8800 nových případů nákazy covidem-19. Rizikový index PES se dále drží na nejvyšším, pátém stupni. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) země směřuje ke zpřísnění koronavirových opatření. Podle něj je jen otázka, od kdy se země do pátého stupně pohotovosti systému PES přesune. Vláda má o tom jednat už v pondělí, řekl pro server SeznamZprávy.

„V pondělí dopoledne se sejdou pracovní skupiny, bude o tom i debata na krizovém štábu. Na ta čísla musíme reagovat,“ řekl Hamáček. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že expertní skupina ministerstva bude muset řešit, zda vládě přesun navrhne. Skóre musí podle pravidel zůstat horší po dobu tří dnů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu uvedl, že nemá informace o tom, zda Blatný návrh zpřísnění restrikcí v pondělí předloží. Ze třetího do čtvrtého stupně PES se Česko přesunulo v pátek. Faktorem pro rozhodování o zpřísnění opatření by měl být podle Blatného i nápor nově nakažených na nemocnice. 

Nahrávám video
Události ČT: Koronavirus v Česku (19. prosince 2020)
Zdroj: ČT24

Reprodukční číslo roste

Oproti předchozímu dni vzrostl v pátek počet odhalených případů o téměř dvanáct set. Podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů dosáhl 27,7 procenta, což je nejvíce od 14. listopadu. V pátek zemřelo 54 lidí, ale údaje o úmrtích ministerstvo zpětně navyšuje. V předchozích dnech se počty zemřelých pohybovaly kolem sta denně.

Takzvané reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného a podílí se na výpočtu indexu rizika, vzrostlo ze zhruba 1,22 na 1,27.

Opatření jsou na čtvrtém stupni PES s výjimkami

Hodnota v systému PES, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, odpovídá nyní druhý den po sobě pátému stupni, oficiálně je ale na čtvrtém stupni. Musejí tak být znovu uzavřeny restaurace, hotely či muzea a galerie, ale třeba obchody a provozovny služeb zůstávají otevřené. 

Téměř všechny regiony v Česku mají aktuálně index rizika PES na úrovni pátého stupně. V Plzeňském a Karlovarském kraji vystoupal rizikový index až na 86 bodů. Pouze ve čtyřech regionech je index zatím ještě na čtvrtém stupni. Nejníže je nadále v Praze, kde činí 64 bodů.

Pokud se rizikové skóre dostane do nižšího, či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení má podle dřívějších vyjádření ministerstva zdravotnictví index zůstat v nižším pásmu sedm dní a pro zhoršení tři dny. Třeba před pátečním oficiálním přechodem ze třetího do čtvrtého stupně ale bylo rizikové skóre na úrovni čtvrtého stupně PES dokonce skoro dva týdny. 

Pátý stupeň předpokládá zavřené obchody i noční zákaz vycházení

Při pátém stupni pohotovosti by měly být oproti čtvrtému uzavřeny školy pouze s výjimkou mateřských škol a prvních a druhých ročníků základních škol. Platil by i zákaz nočního vycházení už od 21:00 do 05:00. Stejně jako ve čtvrtém stupni by měly být zavřeny restaurace, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb.

Vláda ale při zavedení čtvrtého stupně v pátek nechala obchody a provozovny služeb otevřené. Provozovatelé některých restaurací, které naopak musely zavřít, v pátek proti opatřením protestovali a nechali otevřeno.

Počet hospitalizovaných mírně klesl

Počty nakažených i podíl případů na počtu testů se na přelomu října a listopadu dostaly na rekordní úroveň. Denně tehdy bylo až přes patnáct tisíc nově nakažených a podíl pozitivně testovaných se dostal nad 38 procent. Poté začal nárůst počtu nakažených zpomalovat, ale v poslední době šíření nemoci opět zrychluje.

Množství lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, v pátek mírně pokleslo. Proti čtvrtku se snížilo zhruba o osm desítek na 4694 hospitalizovaných, z nichž bylo 589 ve vážném stavu. Aktuálně nemocí trpí asi 77 tisíc lidí. U většiny z nich má covid-19 mírnější průběh, v nemocnici je aktuálně jen 6,1 procenta ze všech aktuálně nemocných.

Nejvíce se nákaza v posledních dnech šířila na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo přes 617 nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Druhý nejvyšší nárůst případů byl zaznamenán na Kroměřížsku, a to 579 na 100 tisíc obyvatel.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno asi 619 tisíc nakažených, z nichž 10 271 zemřelo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Mužů na otcovské dovolené loni ubylo

Na placenou dvoutýdenní otcovskou dovolenou po narození dítěte loni nastoupilo méně mužů než v roce 2024. Tuto možnost loni podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) využilo 36 500 otců, o tři tisíce méně než předloni. Počet výplat otcovské klesá už od roku 2022, kdy jich bylo nejvíce – téměř padesát tisíc. Jednou z příčin je podle odborníků menší porodnost, důvodem ale můžou být i omezené rodinné finance během otcovské.
před 1 hhodinou

Rekvalifikační kurzy by si mohli řídit sami zaměstnavatelé, navrhuje ministerstvo

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvažuje o změně systému rekvalifikací. V souvislosti s koncem těžby černého uhlí na Karvinsku o tom mluvil ministr Aleš Juchelka (ANO). Zaměstnavatelé by nově nemuseli školit lidi přes Úřad práce, ale dělali by to se státní podporou sami.
před 3 hhodinami

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pavel bude vypovídat na policii kvůli Macinkovým zprávám

Prezident Petr Pavel by měl jít příští týden podat vysvětlení na policii kvůli textovým zprávám, které jeho poradci Petru Kolářovi poslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), řekl Pavel v rozhovoru pro Radiožurnál. Ve zprávách, které Pavel zveřejnil koncem ledna, Macinka naléhal na to, aby prezident jmenoval poslance Motoristů Filipa Turka ministrem životního prostředí. Prezident vidí v jejich obsahu znaky politického vydírání a jeho kancelář se kvůli tomu obrátila na policii. Macinka označil své zprávy za běžnou součást politického vyjednávání a odmítl, že by šlo o vydírání.
před 12 hhodinami

Lidské životy jsou důležitější než olympiáda s ruskou účastí, míní Hašek

„Samozřejmě, že ruské sportovce asi musí moc mrzet, že nemůžou nastupovat v takové soutěži, jako jsou olympijské hry,“ míní bývalý hokejový reprezentant a olympijský vítěz Dominik Hašek. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou dodal, že je mu líto těch, kteří nepodporují ruskou agresi proti Ukrajině, a přesto se nemůžou kvůli zákazu zúčastnit probíhající zimní olympiády v Miláně a Cortině. Dokud ale Rusko vede imperialistickou válku na Ukrajině, jsou podle něj ruští sportovci její nejlepší reklamou. Hašek míní, že lidský život stojí výše než kvalita her s případnou ruskou účastí. Zdůrazňuje, že mnoho Ukrajinců se také nemůže zúčastnit, protože už kvůli válce nežijí. Vyslovil se také pro co nejrychlejší ukončení války.
před 13 hhodinami

Nevládní organizace kritizují „drastické“ snížení humanitární pomoci

Ministerstvo zahraničí chce výrazně snížit výdaje na českou humanitární a rozvojovou pomoc v zahraničí. Celkový rozpočet čtyř základních programů má být zhruba poloviční –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ miliarda korun. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) jsou důvodem úspory. Opozice i nevládní organizace rozhodnutí kritizují. České fórum pro rozvojovou spolupráci mluví o drastickém omezení.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Tři sta tisíc Ukrajinců zatím požádalo o prodloužení dočasné ochrany. Čas mají do půlky března

Zhruba měsíc a půl zbývá občanům Ukrajiny, aby opět zažádali o takzvanou dočasnou ochranu pro lidi prchající před válkou. Status má v současné chvíli téměř čtyři sta tisíc lidí, přibližně tři čtvrtiny z nich už se zaregistrovaly k jeho prodloužení. ČT to sdělili Ondřej Krátoška a Hana Malá z odboru komunikace ministerstva vnitra. Čas na podání každoroční žádosti mají lidé do 15. března.
před 14 hhodinami

Teplárna Kladno vyzvala energetický úřad, aby vybral nového dodavatele tepla

Teplárna Kladno vyzvala Energetický regulační úřad (ERÚ), aby od dubna vybral nového dodavatele tepla pro město. Může, ale nemusí využít technologie teplárny. Ta ale po 31. březnu nemůže dál vyrábět a dodávat teplo kvůli ekonomické neudržitelnosti, řekla v pátek mluvčí Sev.en Česká energie Eva Maříková. Ze zákona by ale nemělo nastat přerušení dodávek tepla bez náhrady. Dodávky tepla nejsou ohroženy, uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Teplárna Kladno patří do skupiny Sev.en Pavla Tykače.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...