Česko evakuovalo občany z Libanonu, resort varoval před raketovým útokem v Izraeli

V minulých týdnech Česko prostřednictvím ukrajinského a maďarského speciálu evakuovalo několik občanů z Libanonu, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Úřad je v kontaktu se všemi Čechy v Libanonu registrovanými v cestovatelském systému Drozd i s krajany, kteří žijí v zemi dlouhodobě. Jedná se zhruba o dvě stě osob. Ministerstvo zahraničí zároveň v úterý prostřednictvím systému Drozd varovalo před bezprostřední hrozbou íránského raketového útoku velkého rozsahu v Izraeli v následujících hodinách.

„Vyzýváme občany, kteří se nacházejí na území Izraele, aby se zdržovali ve svých domovech nebo dalších adekvátních místech v blízkosti protileteckého krytu a omezili aktivity venku,“ informovalo české ministerstvo. „Je nezbytné důsledně dodržovat instrukce bezpečnostních složek a doporučení Home Front Command (Velitelství domácí fronty) pro oblast pobytu,“ dodal úřad.

Washington podle nejmenovaných představitelů upozornil Teherán, že přímý vojenský útok na Izrael bude mít pro Írán závažné důsledky.

Ministerstvo zahraničí je připraveno na další evakuace

Ministerstvo zahraničí si pro případné další evakuace z Libanonu vede seznam a je zároveň v kontaktu s partnery. „Co se týče evakuace zastupitelského úřadu, česká diplomacie má pro tyto případy k dispozici zavedené mechanismy, které jsou při krizi aktivovány. Z bezpečnostních důvodů nebudeme poskytovat další detaily,“ sdělil Lipavský.

„V našich databázích máme evidováno 286 českých občanů, v systému Drozd je registrováno zhruba sto českých občanů, jsou rozestřeni po celém území Libanonu,“ uvedl český velvyslanec v Libanonu Jiří Doležel.

Na jihu země se podle odhadů nachází do dvaceti Čechů. „S těmi občany jsme v kontaktu. Většina lidí, kteří obývají jižní část Libanonu, už oblasti vyklidila a odjela buď ze země, nebo do Bejrútu, případně společně s dalšími do severního Libanonu do hor,“ dodal diplomat.

Nahrávám video

Česká diplomacie situaci detailně sleduje

Izraelské letectvo za poslední dva týdny výrazně zintenzivnilo údery proti hnutí Hizballáh na mnoha místech Libanonu, při čemž podle libanonských úřadů zemřelo přes tisíc lidí, část z nich byli civilisté. Dlouholetý vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh zemřel při pátečním náletu na jižní předměstí Bejrútu. V noci na úterý Izrael zahájil na jihu Libanonu pozemní operaci.

„Bezpečnostní situaci na Blízkém východě sleduje česká diplomacie velmi detailně. Na našem zastupitelském úřadu v Bejrútu jsou naši čeští diplomaté v pohotovosti,“ sdělil ministr.

Ministerstvo zahraničí už loni v říjnu vyzvalo české občany k opuštění země s ohledem na bezpečnostní situaci, a to v návaznosti na eskalaci napětí po teroristických útocích Hamásu na území Izraele a na izraelskou ofenzivu v palestinském Pásmu Gazy. Ve svém stále platném doporučení Černínský palác varuje před veškerými cestami do Libanonu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Absolutní tuzemský teplotní rekord padl druhý den v řadě. Podívejte se na mapu

Stanice v Doksanech na Litoměřicku opět naměřila nové absolutní teplotní maximum pro Česko. V neděli vzrostlo na 41,9 stupně, proti sobotě je tak rekord o stupeň vyšší. Současně to bylo poprvé v historii, co Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal ve své oficiální síti stanic jedenačtyřicetistupňovou teplotu. Tu v neděli naměřila i Tuhaň na Mělnicku, uvedli na facebooku meteorologové. Připomněli, že je třeba ještě počkat na ověření nového absolutního rekordu.
včeraAktualizovánopřed 6 mminutami

Výrazná regulace kryptoměn v EU se blíží, dotkne se i tuzemských investorů

Od července skončí v zemích Evropské unie (EU) stovky firem obchodujících s kryptoměnami. Fungovat budou moct jen ty, které získaly speciální licenci. Dotkne se to i investorů z tuzemska. Ti o peníze nepřijdou, musí s nimi ale jinam.
před 50 mminutami

Pro děti zákaz, ve školách omezení. Návrh regulace energy drinků předělávají poslanci

Zákaz prodeje energetických nápojů do šestnácti let věku nebo omezení jejich dostupnosti třeba ve školách nebo automatech. Skupina poslanců přepracovává návrh, který měli politici na stole už v minulém volebním období. Předložit ho chce ještě letos. Pro regulaci je v této oblasti i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
před 1 hhodinou

Vláda řekne, jak změnila složení delegace na summit NATO po rozhodnutí soudu

Vláda bude po pondělním jednání informovat o složení delegace na summit Severoatlantické aliance v Ankaře. Ústavní soud jí uložil doplnit na seznam prezidenta Petra Pavla. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) trvá na tom, že hlava státu výpravu nepovede, protože soud nezrušil usnesení z minulého pondělí, které počítá s touto úlohou pro premiéra Andreje Babiše (ANO). Že Macinka naplnil usnesení soudu Pavla akreditovat, v neděli ministr potvrdil jen nepřímo.
před 5 hhodinami

Překonání rekordu o 1,5 stupně je bezprecedentní, upozornil ČHMÚ

Současná klimatická změna je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mimořádně rychlá a lidé se na ni musí adaptovat. Překonání teplotního maxima pro Česko o 1,5 stupně, jako se to stalo tento víkend, je podle meteorologů „naprosto bezprecedentní“.
před 9 hhodinami

Část lidí na vedra nehleděla. Běhali do vrchu nebo koncertovali

S horkou nedělí se potýkali pořadatelé a účastníci sportovních a kulturních akcí, tedy těch, které se navzdory tropům konaly. Například Janské Lázně v Krkonoších hostily dlouho plánované Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu. V Hukvaldech se s vysokými teplotami museli vyrovnat hudebníci. Vedro nesvědčilo ani elektrokolům. Častěji než jindy pak byli v akci záchranáři.
před 9 hhodinami

Macinka: Delegaci na summit NATO povede premiér, ÚS nezrušil usnesení vlády

Vedoucím delegace na summitu NATO v turecké Ankaře bude premiér Andrej Babiš (ANO), zúčastní se obou částí akce, uvedl v neděli na CNN Prima News ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Zdůvodnil to tím, že Ústavní soud, který uložil vládě prezidenta Petra Pavla na akci akreditovat, v předběžném opatření nezrušil platné pondělní usnesení vlády o složení delegace. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) věří, že je na každé členské zemi, aby si rozhodla, koho do delegace zařadí. Ostatní státy tak podle něj tuzemskou delegaci komentovat nebudou, řekl v Nedělní debatě ČT moderované Terezou Kručinskou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Stát není na vlny veder připraven, míní Svárovská. Červený kritiku odmítl

Současné vlny veder s teplotními rekordy dle poslankyně Gabriely Svárovské (Zelení, za Piráty) ukazují, že stát nemá dostatečně připravenou krizovou komunikaci ani praktická opatření. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) v Nedělní debatě ČT oponoval, že resorty veřejnost informují a vláda připravuje i konkrétní kroky. Podle exministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) ale web ani sociální sítě nenahradí komunikační kampaň. Místopředseda SPD Radim Fiala zdůraznil potřebu praktických adaptačních opatření. Hosté pořadu, který moderovala Tereza Kručinská, se přeli také o personální změny na resortu životního prostředí.
před 15 hhodinami
Načítání...