Česká suchá republika by měla zvlhnout. Vládní strategie slibuje zajistit vodu v řekách i pod zemí

Nahrávám video

Teplota vysoce přesahující 30 stupňů Celsia, nebezpečí požárů a především velké sucho je problém, kterým se musí zabývat politici – nejen akutně, ale i dlouhodobě. Starostové řady obcí už vyhlásili zákazy napouštění bazénů či zalévání vodou z vodovodu, hejtmani zase sčítají škody a uvažují, že požádají o pomoc vládu. Ta by také měla dostat na stůl návrh na systémová opatření, která by umožnila na sucho účinněji reagovat. Ministerstvo životního prostředí chce připravit stavbu nových přehrad i hledat způsob, jak zvýšit zásoby podzemní vody.

Sucho, které v Česku sílí již několik let, pozornost politiků již přitáhlo, zatím ale byly reakce spíše nahodilé – ministerstvo životního prostředí vyhlašuje výzvy na podporu pitné vody nebo naopak na užitkové využití dešťové vody a recyklaci vody. Další dotační programy má připravené ministerstvo zemědělství, které například podpoří výstavbu rybníků. Celkem na projekty vyčlenilo 42 miliard korun.

  • Zdroje pitné vody – program MŽP na výstavbu nových nebo regenerace stávajících zdrojů; v současné výzvě vyčleněno 600 milionů korun.
  • Dešťovka – program MŽP na zadržování dešťové vody a recyklaci vody z domácností; v současné výzvě vyčleněno 240 milionů korun.
  • Programy ministerstva zemědělství – výstavba závlah, výstavba rybníků a jejich rekonstrukce, infrastruktura vodovodů a kanalizací; do roku 2033 rozdá ministerstvo 42 miliard korun.

Především ale ministerstvo životního prostředí připravuje dlouhodobou strategii boje se suchem, která by jednotlivé projekty zastřešila a na změny klimatu jasně reagovala. „Klíčové je zadržet vodu na našem území. Ona naprší, nasněží, ale odtéká mnohdy bez užitku,“ uvedl ministr Richard Brabec (ANO).

Nové přehrady a více podzemní vody

Strategie boje se suchem by tak měla mimo jiné zahrnovat stavby nových přehrad. Podle Pavla Punčocháře ze sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství mají vyrůst ve Vlachovicích, Šanově, Senomatech a Kryrech. „Kryry by spolu s přivaděčem z Nechranic zajistily celé Rakovnicko dostatkem vody,“ poukázal Punčochář. 

Podle Lidových novin by opatření proti suchu měla také zavést stupně sucha, které by fungovaly podobně jako povodňové stupně a vyhlašovaly se, když by hladiny poklesly pod stanovenou úroveň.

Resort chce zároveň zintenzivnit spolupráci s vědci a výzkumnými týmy, kteří by měli doporučit, jak zvýšit množství podzemní vody. Skupina vědců z České limnologické společnosti se ostatně na vládu obrátila sama s otevřeným dopisem. „Naše krajina ztratila schopnost účinně zadržovat vodu, což se projevuje zvýšenou tendencí k suchu a povodním,“ stojí v něm.

Podle člena společnosti Josefa Fuksy souvisí problém se zásahy do polí. „Máte obrovské lány, na nich se pěstují z velké části průmyslové plodiny. Technické zásahy mění skladbu půdy, skladbu svahů,“ shrnul. 

Podporu by mohly vládní snahy poprat se se suchem najít i u opozice. „Ze všech problémů, o kterých ve společnosti mluvíme, bych to dal na první místo jako problém, který je nejzávažnější,“ zdůraznil bývalý ministr zemědělství a místopředseda dnes opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka.

Podle Zahradníka hrozí „znárodnění“ studní. Ministerstvo to odmítá

Opozice se však obává novely zákona o studnách, který připravuje ministerstvo zemědělství ve spolupráci s resortem životního prostředí. Obává se, že umožní obci zabavit vodu ze soukromých studní. „Pan ministr Brabec chystá zákon, který by nějakým způsobem znárodnil vodu ve studních, které náleží soukromým vlastníkům, ale tudy cesta nevede,“ míní poslanec ODS Jan Zahradník.

To však odmítl Pavel Punčochář z ministerstva zemědělství. „V zákoně nic takového není,“ ujistil v Událostech, komentářích.

Dodal však, že voda, která ve studních je, majitelům studní nepatří. „Voda není ničí. Vlastník studny má stavbu a povolení k odběru. To je vše. (…) On má právo vodu odebírat, má povolené množství, které nesmí přesahovat, ví, jak s ní nakládat,“ zdůraznil.

I Jan Zahradník se přitom přihlásil k tomu, aby stát na hrozbu sucha reagoval snahou vodu co nejvíce zadržovat – opatřeními v krajině, ale i stavbou velkých nádrží.

Vodovody na suchu. Platí zákazy zalévání pitnou vodou i odběru vody z řek

Zatímco úřady v Praze se zabývají tím, jak suchu v budoucnu čelit, krajští a komunální politici zatím musí zajistit, aby všichni ve zdraví přežili současné suché období. Ačkoli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ujistil, že na celostátní úrovni „zatím není nutné svolávat krizový štáb nebo přijímat nějaká opatření“, na mnoha místech je kvůli suchu vyhlášen krizový stav.

Týká se to například Rumburska nebo Českolipska. „Je omezeno používání vody z vodních toků,“ upřesnil liberecký hejtman Martin Půta (SLK). Jednotlivé obce potom vyhlašují i další zákazy. Například v Konici na Prostějovsku se voda z vodovodu smí jen pít. Místní ji nesmějí používat na napouštění bazénů ani na zalévání. 

Podle předsedkyně Asociace krajů Jany Vildumetzové (ANO) budou krajské úřady žádat vládu, aby do regionů na opatření zaváděná kvůli suchu poslala peníze. „Je jasné, že pokud kraje vydávají rozhodnutí a další opatření, jsou s tím i zvýšené náklady,“ uvedla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Klempíř zrušil výběrové řízení na ředitele Národní galerie

Ministerstvo kultury zrušilo výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha, oznámil šéf resortu Oto Klempíř (za Motoristy). Výběrové řízení se podle něj bude opakovat. Chce najít osobnost, která bude mít silnou mezinárodní vizi, uvedl.
17:26Aktualizovánopřed 2 mminutami

Poslanci podpořili obalovou novelu

Autorizované obalové společnosti možná přibude povinnost vytvářet dostatečně hustou síť míst zpětného odběru obalových odpadů s cílem zlepšit jejich dostupnost pro obyvatele. Předpokládá to novela, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Předtím, při písemných interpelacích, se pirátští poslanci opět pustili do ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové (ANO) kvůli užívání obecního bytu a údajně nelegálním stavbám na jejím pozemku, ministryně na jejich vystoupení nereagovala. Po přestávce poslanci pokračovali v ústních interpelacích na premiéra a následně i členy vlády.
09:01Aktualizovánopřed 13 mminutami

UEFA vyřadila fotbalisty Karviné ze svých soutěží

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) vyřadila Karvinou kvůli účasti v domácí korupční aféře ze svých soutěží a upravila nasazení českých klubů. Nově se do pohárů dostal Jablonec, který si místo Hradce Králové zahraje 2. předkolo Konferenční ligy.
17:25Aktualizovánopřed 16 mminutami

Bezpečnostní rada státu jednala za účasti Pavla o armádní koncepci

Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Petra Pavla projednávala koncepční a strategické otázky krizového řízení, odolnosti České republiky, připravenosti na mimořádné situace, akceschopnosti bezpečnostních složek i otázky kybernetické bezpečnosti. Informoval o tom Hrad. Tématem naopak nebyl summit Severoatlantické aliance (NATO), který se příští týden koná v Ankaře. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jednání dotklo i otázky omezování pohybu ruských diplomatů v Česku, rada ale žádné doporučení nepřijala.
03:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pavel si vykládá ústavu, jak chce, osočil Babiš prezidenta

Hlavní problém prezidenta Petra Pavla je, že si vykládá ústavu, jak chce, prohlásil v rozhovoru s Deníkem.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel si podle něj vymyslel neústavní podmínku, když po Babišovi žádal před jmenováním premiérem oznámení, jak vyřeší svůj střet zájmů. Vyčítá mu i odmítnutí jmenovat poslance Motoristů Filipa Turka ministrem a postup kolem summitu Severoatlantické aliance (NATO).
11:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejvyšší soud zamítl Tejcovu stížnost v kauze týrání psa v Uherském Hradišti

Nejvyšší soud (NS) zamítl stížnost pro porušení zákona podanou ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem (za ANO) v kauze týrání psa v Uherském Hradišti. Soud dospěl k závěru, že podmíněný trest není v tomto případě ani v rozporu se zákonem, ani zjevně nepřiměřený. Počínání pachatele sice bylo závažné a nepřijatelné, nelze však přehlížet jeho tíživou životní situaci, lítost či snahu o nápravu, uvedl NS. Tejc zopakoval, že je potřeba zvýšit příslušné trestní sazby.
10:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obce se obávají rozpadu Agentury pro sociální začleňování, poslaly dopis Babišovi

Zástupci obcí, ve kterých dlouhodobě řeší sociální problémy, se obrátili otrevřeným dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO). Upozorňují v něm na kritické dopady reorganizace Agentury pro sociální začleňování a žádají premiéra o jednání. Odborníci z Agentury pomáhali obcím především s řešením projektů souvisejících s bojem s chudobou, řešením patologických jevů nebo třeba začleňováním lidí z vyloučených lokalit zpět do života.
před 2 hhodinami

Ústavní soud po předběžném opatření čelil vulgarismům i výhrůžkám

Ústavní soud (ÚS) čelil po vydání předběžného opatření, které otevřelo prezidentu Petru Pavlovi cestu na summit NATO v Ankaře, silné vlně negativních reakcí, včetně vulgarismů a výhrůžek. Například na facebooku kvůli tomu omezil možnost komentování některých příspěvků, sdělila mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.
před 3 hhodinami

Evropský pohled