Česko po dvou letech opustí americký velvyslanec Bijan Sabet. Ten v Interview ČT24 řekl, že má Českou republiku rád, považuje ji za svůj druhý domov a v jeho srdci bude mít vždy své místo. „Když se zamyslím nad těmi dvěma lety, jsem nesmírně hrdý na to úžasné partnerství, přátelství a spolupráci mezi Spojenými státy a Českou republikou, hodně jsme toho dosáhli a byly to také velké výzvy a Spojené státy jsou hrdé, že mají takového spojence,“ zdůraznil.
Česká republika je můj druhý domov, říká končící americký velvyslanec
Dobrou spolupráci obou zemí podle Sabeta ilustruje třeba návštěva premiéra Petra Fialy (ODS) u amerického prezidenta Joea Bidena. „Vím, že premiér i další řekli, že americko-české vztahy nebyly nikdy lepší, s čímž souhlasím,“ uvedl.
Připomněl také, že po příjezdu do Prahy předložil pověřovací listiny předchozímu prezidentovi Miloši Zemanovi a nyní spolupracuje s Petrem Pavlem. „Naše vztahy jsou skutečně podporovány a daří se jim, ať jde o jakoukoliv administrativu, vládu či jednotlivce. Věřím v budoucnost česko-amerických vztahů, bude se jim dařit,“ míní.
Mezi priority ve spolupráci obou zemí v uplynulých dvou letech řadí končící velvyslanec sdílenou obranu, bezpečnost, ekonomická pouta i vztahy mezi lidmi. Za významnou považuje třeba dohodu o obraně z roku 2023. „Historicky významné rozhodnutí českého ministerstva obrany bylo zakoupit 24 letounů F-35. To je monumentální krok v modernizaci české armády a myslím, že to bude významné i v dalších desetiletích,“ uvedl dále.
Bilaterální obchod mezi Prahou a Washingtonem nebyl podle Sabeta nikdy silnější. „České investice v USA rostou výborně a americké investice v České republice jsou také na nové úrovni. Mohu poukázat na nový příklad významného projektu, který se týká polovodičů. Americká firma se rozhodla, že bude investovat v České republice dvě miliardy a rozšíří výrobu polovodičů, což je velmi slibné a bude to mít velký dopad také na inovace polovodičů v Česku,“ věří.
„NATO je silnější, větší a sjednocenější než v minulosti“
Jednou z nejvýznamnějších událostí během Sabetova působení v Česku byl začátek plnohodnotné ruské invaze na Ukrajině. Vojenská pomoc pro napadenou zemi byla podle končícího velvyslance prioritou pro Spojené státy i Českou republiku. „Ale také jsme pomáhali v jiných oblastech,“ připomněl s odkazem na energetiku či pomoc ukrajinským uprchlíkům.
Pro pomoc Ukrajině je podle Sabeta velmi podstatná role Severoatlantické aliance. „Vidíme význam NATO, je to nejvýznamnější obranná aliance na světě i v historii,“ sdělil a dodal, že Aliance je „silnější, větší a sjednocenější než v minulosti“. Končící velvyslanec také připomněl, že členské státy NATO vydávají na svou obranu více prostředků než v minulosti. Zatímco před deseti lety vydávalo dvě procenta HDP na obranu pouze devět zemí, aktuálně cíle plní již přes dvacet zemí.
Za agresora Sabet považuje Rusko. „Zaútočili, provedli invazi a válčí ve svrchované demokratické zemi. Musíme si být vědomi toho, kdo je v této válce agresorem, a je velmi důležité pro nás všechny, abychom byli sjednocení,“ řekl. Je podle něho nemožné, aby se Moskva podobným způsobem snažila uchvátit silou jinou zemi. „Je to také poselství pro další podobné diktátory, že NATO to nedovolí,“ zdůraznil.
Požáry v Kalifornii podle Sabeta ukazují nebezpečí změn klimatu
Sabet se vyjádřil také k probíhajícím požárům v Kalifornii. „Žil jsem v Kalifornii asi dekádu. Moje dcera žije v Los Angeles a skutečně mi to rve srdce, všechna ta devastace způsobená požáry a také všechny ty oběti,“ sdělil. Dojala ho ale podpora obyčejných Američanů a také spojenců. „Připomnělo mi to, jak je důležité mít spojence, kteří si pomáhají,“ konstatoval.
Přírodní katastrofu zažil i během svého působení v Česku, konkrétně zářijové povodně. „Povodně, například na Ostravsku, byly tragické. Vím, že obzvlášť ve východní části země způsobily podstatné škody,“ zmínil a připomněl, že při podobných tragédiích „jsme v tom všichni společně“.
Požáry v Kalifornii i další přírodní katastrofy podle Sabeta ukazují nebezpečnost klimatických změn. „Myslím, že pokud jde o boj s klimatickými změnami, je jasné, že v tom jsme také všichni společně. Pozorujeme přírodní pohromy, které se dají spojit právě s dopadem klimatických změn,“ sdělil.
V klimatických změnách ale spatřuje i ekonomické příležitosti. „Myslím si, že je tady příležitost pro další generaci velmi kvalifikovaných pracovních příležitostí a novou ekonomiku. V tom spočívá budoucnost. Čistá energie, jaderná energie, obnovitelné energie, elektrifikace automobilů a dalších aplikací, a to je myslím obrovská příležitost,“ doplnil.