Vítr Santa Ana rozdmýchává požáry v Los Angeles

Požáry v americkém Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana. Jedná se o meteorologický jev, který vysušuje kopce tak, že snadno vzplanou, napsala agentura AFP. Hasiči se obávají dalšího vývoje. Agentura Reuters informovala o žalobě na městský podnik kvůli špatné správě zásob vody. Akademie filmových umění a věd podruhé odložila vyhlášení nominací na Oscara, budou oznámeny 23. ledna.

Vítr Santa Ana dokáže vytvořit podmínky pro vznik lesních požárů smrtící síly nebo je podněcovat. Vysušuje totiž vegetaci, když fouká nad krajinou, a rozdmýchává plameny, jakmile vzplanou. Hasiči se obávají, že může rozfoukat oheň i tam, kde už ho mají pod kontrolou. Vítr má podle předpovědi dosáhnout rychlosti přes sto kilometrů v hodině – varování meteorologů platí zatím do středy.

„Očekávaný vítr v kombinaci s nízkou vlhkostí a suchem zvyšuje hrozbu požáru, situace v celém Los Angeles zůstává kritická,“ prohlásil náčelník Krajského hasičského oddělení v Los Angeles Anthony Marrone.

V Los Angeles a okolí zuří zejména požár Palisades, který již sežehl 96 kilometrů čtverečních plochy, a požár Eaton, který spálil 57 kilometrů čtverečních. Silný suchý vítr situaci ještě zhoršuje tím, že vrhá žhavé uhlíky do dalších míst s vyschlým křovím.

Vrtulníky a letadla zatím hasí navzdory větru. Pokud ale zesílí ještě víc, nebudou moci vzlétnout a hasiči na zemi zůstanou odkázaní sami na sebe. Nový mohutný požár vypukl u města Ventura krátce potom, co se hasičům podařilo uhasit ten předchozí. Co ho způsobilo, není jasné. Sílící vítr ho ale rychle pohání. Přiblížil se na dohled obydleným oblastem.

Zatímco v pátek a sobotu se hasiči snažili využít krátkého útlumu, v neděli se do oblasti Los Angeles vrátil silný vítr o nárazech až 110 kilometrů za hodinu. Podle předpovědi budou nepříznivé povětrnostní podmínky pokračovat i tento týden.

Při požárech, které začaly minulé úterý, zemřely více než dvě desítky lidí. Plameny zničily celé čtvrti a úředníci uvedli, že nejméně 12 300 staveb bylo poškozeno nebo zdevastováno.

Nahrávám video

Vznik větru Santa Ana

Santa Ana vzniká, když se ve státech Kalifornie, Nevada a Utah nahromadí studený vzduch. Jak postupuje na západ a dolů podél kalifornských hor, ohřívá se a vysychá.

Vítr Santa Ana vane v období od září do května a fenomén obvykle trvá několik dní v kuse. Když se nad pouštěmi na východě Kalifornie vytvoří systém vysokého tlaku, sune vzduch k pobřeží Tichého oceánu. Při pohybu podél pohoří Santa Ana a Sierra Nevada a skrz údolí se vítr stlačuje – roste jeho teplota a klesá relativní vlhkost.

V jižní Kalifornii horký a suchý vítr, který dokáže vyvracet stromy, zvedat prach a pevné částice, způsobuje problémy už dlouho. Požár Thomas, při němž v roce 2017 shořelo více než tisíc budov, byl zčásti poháněn právě větrem Santa Ana.

Nahrávám video

Žaloba na městský podnik

Agentura Reuters informovala o žalobě podané v pondělí jménem občanů, která obviňuje městský podnik Los Angeleské oddělení vody a energie (LADWP) z toho, že řádně nespravoval zásoby vody, které byly klíčové pro boj se smrtícím požárem Palisades.

„Systém zásobování vodou v Pacific Palisades žalostně selhal, takže obyvatelé a hasiči neměli k dispozici téměř žádnou vodu k boji s požárem,“ uvedl v prohlášení Roger Behle, jeden z právníků žalobců. Podnik LADWP na žádost o komentář od agentury Reuters zatím neodpověděl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kandidát na šéfa tajných služeb USA odmítl říct, kdo vyhrál volby v roce 2020

Kandidát amerického prezidenta Donalda Trumpa na ředitele tajných služeb Jay Clayton odmítl na slyšení v Senátu říct, že demokrat Joe Biden vyhrál prezidentské volby v roce 2020. V senátním výboru pro zpravodajské služby se na to Claytona ptali demokraté. Trump opakovaně zpochybňuje výsledek voleb, v nichž s Bidenem prohrál. Republikán ve čtvrtek plánuje promluvit k národu o zabezpečení voleb několik měsíců před listopadovými volbami do Kongresu. Píše o tom deník The New York Times (NYT).
včeraAktualizovánopřed 7 mminutami

Kuvajt odrážel drony z Íránu, ten hlásil útoky i zásah základny v Jordánsku

Kuvajtská armáda ve čtvrtek v noci odrážela útoky bezpilotních letounů z Íránu, zatímco v Bahrajnu se rozezněly sirény varující před leteckým útokem. O nových zásazích na svém území i úderech na základny v Kuvajtu a Jordánsku v noci na čtvrtek informoval také Írán, a to po dalším americkém úderu proti tomuto státu. Napsaly to agentury.
včeraAktualizovánopřed 24 mminutami

USA zřejmě zruší střídání času. Který zůstane, je stále otázkou

Spojené státy míří ke zrušení střídání času. Změnu, kterou podporuje prezident Donald Trump, schválila sněmovna reprezentantů. Jenže zatímco prezident si přeje čas letní, odborníci prosazují ten zimní. I Evropská unie jednotný postoj stále hledá a její snaha už roky vázne na stejném sporu.
před 49 mminutami

Ruský útok na Kyjev si vyžádal dvě oběti, terčem úderů se stal i Charkov

Rusko v noci na čtvrtek zaútočilo balistickými raketami na ukrajinskou metropoli Kyjev. Útok si vyžádal nejméně dva mrtvé, dalších šest lidí bylo zraněno, informovaly podle deníku The Kyiv Independent úřady. Terčem ruských úderů se stal i Charkov, napsala agentura AFP.
před 1 hhodinou

Katar měl tajně finančně i vojensky pomáhat Íránu, pohár teď přetekl

Katar údajně roky podporoval finančně i vojensky íránský režim, jemuž dodával palivo do raket či materiál na výrobu dronů, tvrdí izraelská média s odkazem na nejmenované zahraniční zpravodajské služby. Dauhá se zároveň snažilo v začátcích nynější války zabránit útokům na svá energetická zařízení tichou dohodou s Teheránem, napsal deník The Washington Post. Emirát to ale popírá a podle některých zpráv již odsouhlasil zapojení zemí Perského zálivu do úderů proti islámské republice.
před 1 hhodinou

V Kanadě zuří přes 830 požárů, Toronto špatnou kvalitou vzduchu předstihlo Dillí

V Kanadě zuří více než 830 lesních požárů. S nejvydatnějšími z nich se potýká provincie Ontario, kde oheň pohlcuje husté lesy a uvolňuje do ovzduší obrovské množství kouře. Toronto ve středu obsadilo první příčku v globálním žebříčku velkých měst s nejvíce znečištěným ovzduším, který sestavuje švýcarský portál IQAir. Vítr žene hustý kouř z Kanady do USA, což bude od středy až do konce týdne znamenat nebezpečné zhoršení kvality vzduchu pro miliony Američanů na středozápadě a severovýchodě země. Píší o tom média.
před 9 hhodinami

Čína nedávno zadržela českého občana

V Číně byl nedávno zadržen český občan, napsal server Seznam Zprávy. Ministerstvo zahraničí ČT informaci potvrdilo, čeští diplomaté v Pekingu jsou podle něj s Čechem v konzulárním kontaktu. I s ohledem na ochranu osobních údajů ale ministerstvo nebude záležitost dále komentovat ani poskytovat podrobnější informace, dodal jeho mluvčí Adam Čörgő. Podle spekulací chce Čína zadrženého vyměnit za svého občana obviněného v Česku.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Po převrácení lodi u Libye zahynulo či se pohřešuje nejméně 50 migrantů

U pobřeží východní Libye se převrátila loď se zhruba šedesáti migranty, nejméně padesát z nich zahynulo nebo se pohřešuje, uvedla ve středu podle agentury AP místní pobřežní stráž. Zemi původu migrantů, mezi nimiž byly i ženy a děti, neuvedla. Neštěstí se stalo v úterý blízko ostrova Bardaa severozápadně od města Tobruk. Deseti lidem se podařilo doplavat na ostrov a zachránit se. Loď směřovala k evropským břehům.
před 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.