Babiš se musí vzdát postu premiéra, jinak demokratická vláda nevznikne, upozornil Poche

Nahrávám video

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se bude muset vzdát postu premiéra, jinak vláda na demokratickém půdorysu nevznikne. V Interview ČT24 to řekl europoslanec Miroslav Poche (ČSSD). Sociální demokraté nyní s ANO jednají o vládě. Kabinet s podporou komunistů není podle Pocheho ideální, důležité ale je, že by zabránil paktu Babiše a KSČM s SPD.

„Velmi bych si přál, aby vznikla vláda na demokratickém půdorysu, která se nebude opírat o hlasy komunistické strany. Tím člověkem, který na to má největší vliv, je Andrej Babiš, který by měl odstoupit z místa premiéra. Nahradit by ho měl někdo, kdo nemá ve své kariéře tak vážné problémy,“ domnívá se europoslanec.

Usnesení sjezdu ČSSD je ostatně podle Pocheho zcela zřejmé: „Odmítáme, aby premiérem byl trestně stíhaný politik. Nemusíme jmenovat Andreje Babiše, je to obecná poučka. Nikdy bych si v minulosti nedokázal představit, že k takové situaci může vůbec dojít, že budeme mít designovaným premiérem člověka, který je trestně stíhaný a ještě k tomu pravděpodobně spolupracoval s komunistickou státní policií.“

Andrej Babiš se bude muset vzdát postu premiéra, aby mohla vzniknout vláda, která bude mít demokratický půdorys.
Miroslav Poche

Předseda ČSSD Jan Hamáček a místopředseda Jiří Zimola nyní s hnutím ANO jednají o programu. Expertní týmy aktuálně řeší programové priority. „Kdyby se našla shoda, jak má vláda fungovat, tak potom při personálních jednáních určitě musí zaznít, že Andrej Babiš nebude premiérem,“ zdůraznil Poche.

Poche: S komunisty jsme už vládli v krajích, SPD je horší zlo

Případná podpora komunistů by pro ČSSD nebyla překážkou. Poche připomněl, že sociální demokraté měli už v minulosti v některých krajích koalice s komunisty. Za hlavní nyní považuje, aby se zamezilo podílu SPD na vládě.

„Druhou variantou je totiž vláda ANO opřená o komunisty a SPD, která vede například k referendu o vystoupení z Evropské unie, takže tady už potom volíte jenom horší zlo,“ upozornil.

Prezident Miloš Zeman na sjezdu ČSSD navrhl ještě jednu variantu. Vládu hnutí ANO, ve které by sociální demokraté měli své náměstky. To ale Poche odmítl: „Není možné se podílet na vládě formou nějakých náměstků. Co zmiňoval Miloš Zeman na sjezdu, mi přišlo absolutně nevhodné a nepochopitelné.“ 

ČSSD by podle něj v případě účasti na vládě samozřejmě požadovala ministerská křesla. Konkrétní resorty ale nechtěl zmiňovat. „V takové situaci ještě diskuse s Andrejem Babišem není,“ podotkl. Strana, které předsedá trestně stíhaný člověk, ale podle europoslance rozhodně nemůže ovlivňovat ministerstvo spravedlnosti nebo vnitra.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Celníci na Teplicku objevili skoro deset kilo heroinu, kokainu a pervitinu

Na Teplicku zajistili celníci téměř deset kilogramů drog – heroinu, kokainu a metamfetaminu neboli pervitinu. Společně s ústeckými kriminalisty zadrželi dva muže, informovala v pondělí Martina Kaňková z Celní správy ČR. Oba muži skončili ve vazbě. Pokud se jim u soudu prokáže vina, hrozí jim pět až 12 let vězení, doplnila na webu policie. Celníci a policisté také při zásahu zajistili výnos z trestné činnosti v řádu statisíců.
12:12Aktualizovánopřed 8 mminutami

Státní galerie i muzea budou pravidelně zdarma

Státní galerie a muzea budou každou první neděli v měsíci pro veřejnost od 6. září zdarma, zatím do konce roku a s předpokladem stálého trvání, uvedl v pondělí ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). Dříve ministerstvo oznámilo volné vstupy na všechny státní hrady a zámky 30. srpna a 27. září. Bezplatné zpřístupnění muzeí a galerií, které jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva, navazuje na jarní pilotní projekt. Seznam muzeí i galerií ministerstvo kultury zveřejnilo na facebooku.
před 58 mminutami

Jihovýchod Česka zasáhnou velmi silné bouře, meteorologové zpřísnili výstrahu

Meteorologové zpřísnili pro jihovýchod Česka výstrahu před velmi silnými bouřemi. V pondělí odpoledne je může doprovázet přívalový déšť, kroupy a nárazy větru o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Hrozí komplikace například v dopravě nebo energetice. Pro zbytek země s výjimkou západu Čech platí varování s nižším stupněm nebezpečí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Ministři poprvé po vládním volnu jednají, zabývat se mají suchem

Ministři se v pondělí sešli na prvním zasedání vlády po dvoutýdenní dovolené. Zabývat se mají mimo jiné opatřeními pro zadržování vody v krajině. Obnovení práce takzvané Národní koalice proti suchu oznámil v reakci na dlouhotrvající velmi vysoké teploty a vysychání vodních zdrojů ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO).
01:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vyšetřování dotací pro Agrofert zůstane v rukou evropských žalobců, rozhodlo NSZ

Vyšetřování údajně neoprávněně vyplacených dotací pro holding Agrofert zůstane kompletně v rukou Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podle rozhodnutí NSZ se tak EPPO má ve věci zabývat jak evropskými, tak i národními dotacemi dohromady, dle NSZ jde o jeden neoddělitelný celek. Rozhodnutí je konečné. Na webu NSZ o tom v pondělí informoval mluvčí instituce Petr Malý.
10:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Antimonopolní úřad potvrdil vysoké pokuty za kartel stravenkových firem

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokuty v celkové výši 280 milionů korun za kartelovou dohodu stravenkových firem Edenred, Pluxee (dříve Sodexo) a Up. Pokuty jsou tedy pravomocné, firmy je musí zaplatit. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Vyjádření firem zatím není známé.
před 2 hhodinami

Voda může chybět i ve veletocích, varuje bioklimatolog

Letošní extrémní sucho, které postihlo významnou část Evropy, podle bioklimatologa a ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe Miroslava Trnky ukázalo, že zásadní problémy mohou mít i tak velké a obvykle vodnaté řeky, jako je Dunaj. Letošní sucho v povodí Dunaje se už v poslední době projevilo i u jiných významných toků. V roce 2022 postihlo Rýn, loni Labe a už opakovaně se s ním potýkají v povodí Pádu.
před 3 hhodinami

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.