Babiš i Nagyová podle svědka věděli, že na státní dotaci na Čapí hnízdo nemají nárok

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová podle čtvrteční svědecké výpovědi podnikatele Jana Bareše věděli, že nemají nárok na dotaci od státu na stavbu areálu Čapí hnízdo. Někdejší předseda vlády mu podle jeho slov prý řekl, že to Nagyová „zařídí“. Muž, který na projektu působil jako technický zástupce investora, to ve čtvrtek uvedl u hlavního líčení v případu, ve kterém Babiš s Nagyovou čelí obžalobě z dotačního podvodu.

„Myslel jsem si, že dotaci na Čapí hnízdo nedostaneme, že to paní Nagyová nezvládne vylobbovat,“ uvedl podnikatel. Ženu prý vnímal spíše jako lobbistku než odbornici na dotace.

Podle Babišova právníka Eduarda Bruny se však Bareš těmito věcmi nezabýval, pouze slyšel, že se dotace nedá dostat. Muž si podle právníka také odporuje. „V původní výpovědi řekl, že ho paní inženýrka Nagyová ujistila, že dotaci není problém získat,“ řekl právník.

Bareš vysvětlil, jak se měnil záměr na využití farmy. Původně ji podle něj chtěl Babiš pro soukromé účely, pak se ale nadchnul pro návrh architekta Jiřího Javůrka, ve kterém byly i části pro veřejnost. Protože projekt nevypadal ekonomicky výhodně, uvažoval podle Bareše bývalý premiér v určité chvíli i o prodeji statku. Procházková podle něj nechtěla, aby byla farma součástí Agrofertu, odmítala ji i firma ZZN Pelhřimov.

Následně ale Babiš rozhodl, že statek neprodá. „Chtěl umožnit dětem zkusit podnikat,“ prohlásil podnikatel. Někdejší předseda vlády podle něj uvedl, že když projekt nebude rentabilní, tak ho zaplatí.

Podle svého tvrzení Bareš věděl, že projekt nesplňuje podmínky pro získání dotace. Vlastnila ho totiž ZZN Pelhřimov, která nepodnikala dva roky v cestovním ruchu. Když to prý řekl Babišovi, bývalý předseda vlády mu odpověděl, že to Nagyová zařídí.

Zda ale vyvedení Čapího hnízda z Agrofertu a jeho převedení na akciovou společnost souviselo s dotací, Bareš nevěděl. Podnikatel přijde k soudu vypovídat znovu v říjnu, Babišův advokát Michael Bartončík si totiž chce jeho výpověď prostudovat, a teprve poté dát doplňující dotazy.

O projektu u soudu mluvil i Javůrek. Uvedl, že se k projektu dostal zprostředkovaně. Svůj návrh na rekreační objekt předával Babišovi, kterému se zalíbil. Kvůli dotaci se podle něj záměr neměnil.

Reklamní a marketingový specialista Jakub Antoš uvedl, že se s Babišem kvůli reklamní propagaci Čapího hnízda sešel pouze jednou, na počátku března 2013. Podle něj však měl bývalý premiér rozhodující slovo v tom, jak bude výstup vypadat.

Dodal, že farmu vnímal jako jeden z projektů Agrofertu. „První e-mail přišel od pana Babiše z adresy Agrofert.cz,“ uvedl. Když se v komunikaci ohledně Čapího hnízda vyskytl výraz „velký šéf“, chápal to podle své výpovědi tak, že jde o Babiše.

Babiš u soudu ve čtvrtek chyběl, odpoledne se omluvila i Nagyová

K hlavnímu líčení nedorazila finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková. Z jednání se omluvila ze zdravotních důvodů. Žena je podle Bruny vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.

Nepřišla ani Antošova kolegyně Tereza Svěráková. Obě ženy budou předvolány opět na říjen. U soudu ve čtvrtek chyběl i Babiš, odpoledne se omluvila Nagyová.

Babišovi právníci neuvedli, z jakého důvodu se bývalý premiér k hlavnímu líčení nedostavil. Podle Bruny však dorazí na páteční jednání. Ze čtvrtečního jednacího dne Poslanecké sněmovny se Babiš  omluvil z pracovních důvodů.

Nagyová, která nyní kandiduje za hnutí ANO v Jihlavě do Senátu, se omluvila na odpoledne. Ráno uvedla, že je náročné skloubit kampaň a soudní řízení. Ve čtvrtek odpoledne ji v Jihlavě v kampani podpoří právě Babiš.

Bývalý premiér podle obžaloby svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. 

Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci na stavbu kongresového areálu podala Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 5 mminutami

Volodymyr Zelenskyj udělil Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za zásluhy o Ukrajinu. Pavel pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
08:08Aktualizovánopřed 20 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 25 mminutami

ŽivěSněmovna řeší odvody živnostníků

Poslanci projednávají zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Čeká je i novela ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Odpoledne by měli mít na programu volbu čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan. Opozice v pátek opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
před 31 mminutami

Lidé si připomínají památku Jana Palacha

Lidé si v pátek na několika místech v Česku připomínají památku Jana Palacha, který se před 57 lety polil hořlavinou a zapálil na pražském Václavském náměstí ve snaze vyburcovat společnost z letargie po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si Palachův čin dopoledne připomněl u památníku v horní části Václavského náměstí. Stejně tak učinil předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD).
11:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů rozebrali sněmovní důvěru Babišově vládě

Čtvrteční vyslovení důvěry vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) a rekordně dlouhé jednání sněmovny o této věci rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou zástupci opozice i vládní koalice. „Legitimita, kterou vláda získala, je třešnička na dortu,“ uvedl poslanec David Pražák (ANO). Podle Radka Kotena (SPD) se může vláda s důvěrou naplno pustit do naplňování předvolebního programu. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel uvedl, že se na její vládnutí netěší, zmínil mimo jiné obavy z nezodpovědného hospodaření. Barbora Pipášová (Piráti) a Jan Berki (STAN) komentovali i samotné jednání. Podle Pipášové rozprava nebyla dostatečná, Berki míní, že téměř žádná skutečná debata mezi opozičními poslanci a vládními zástupci neprobíhala. Pozván byl také zástupce Motoristů – ti do debaty ale nikoho nevyslali.
před 3 hhodinami

Premiér ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Šéf ODS uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů, kterou vede premiér Andrej Babiš (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Komunisté před 55 lety normalizovali poměry. Pomocí lží i vražd

Zpátky k normálu – to byl cíl komunistů po srpnové okupaci v roce 1968. Rozjitřená společnost, která doufala ve změnu, se měla vrátit do doby před obrodným procesem (pražským jarem), takzvaně se normalizovat. Komunisté ale potřebovali vysvětlit a před lidmi obhájit vojenskou invazi z 21. srpna 1968. Posloužit k tomu měl oficiální dokument, který vyšel před 55 lety, byl plný lží a invazi nazýval „bratrskou pomocí“. Vtloukat do hlavy si ho měly i děti ve školách.
před 5 hhodinami
Načítání...