168 hodin: Politik ODS „předpověděl“ smrt onkologické pacientky. Zasáhl tak celou komunitu nemocných

Nahrávám video

Nejenom ženu, o níž se zmínil ve svém příspěvku na síti X, ale i mnoho dalších onkologických pacientů zasáhl starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), když napsal, že ví, že dotyčná zemře. Osmadvacetiletá žena se již podruhé léčí s rakovinou, svůj boj se zákeřnou nemocí veřejně sdílí a sledují ho i desítky tisíc onkologických pacientek a pacientů po celém Česku. Pro mnoho z nich je klíčová naděje a víra, že jejich léčba skončí šťastně. O onkologických pacientech a jejich nadějích natáčely pro 168 hodin Darina Vlková a Eva Koryntová.

Komunální politik a bývalý šéfredaktor několika bulvárních serverů Pavel Novotný napsal na síti X v rámci kritiky hudebníka Felixe Slováčka, jenž dal před nadcházejícími eurovolbami najevo své sympatie předsedkyni komunistické strany, že ví o tom, „že mu zemře dcera“. Uvedl také, že mladá žena, která se léčí s rakovinou „nemá žádnou šanci“. Později ještě dodal, že „ona to ví“ a „bulvár to ví“.

Tím vyvolal pobouření. Na něj nejprve reagoval tím, že nechápe, co měl provést, že se na Twitteru „griluje za pravdu“ a že se omlouvat nebude. Nakonec se však omluvil. Některým pacientkám však forma jeho omluvy vadila.

Reakce pacientů a odborníků

Novotný zasáhl nejenom samotnou nemocnou Annu Slováčkovou, ale také další pacientky a pacienty, pro které je inspirací. Slováčková svůj boj s nemocí veřejně sdílí a inspiruje desítky tisíc lidí. „Zasáhl vlastně celou onkologickou komunitu. Každý pacient se s tím dokázal ztotožnit,“ zhodnotila pro 168 hodin výroky Veronika Blahuta, které před třemi lety diagnostikovali metastatickou rakovinu prsu.

„Mohlo se to dotknout každého člověka, kdo rakovinu má, protože rakovina je v naší společnosti doteď spojována se smrtí,“ reagovala Hana Samsonová, jíž byla také diagnostikována rakovina prsu. „Jakýkoliv podobný výrok bere pacientkám a pacientům s metastatickou rakovinou naději a to je podle mě nejhorší, co člověku, který bojuje s takto vážným nevyléčitelným onemocněním, můžete vzít,“ říká další onkologická pacientka Nikol Pazderová.

„Obzvlášť pro mladé lidi, kteří si vyslechli onkologickou diagnózu, je Anička sluníčko, které září a kterého si nesmírně všímají,“ vysvětluje onkopsycholožka Jitka Weber. „Vyjádření podobného druhu mohou výrazně ovlivnit psychiku nemocného, vnímání jeho nemoci a dá se říci, že mohou dokonce vést ke zhoršení průběhu celého onemocnění,“ doplnil přednost Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN Luboš Petruželka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Miliony lidí na severní polokouli pozorovaly zatmění Slunce. Vidět bylo i v Česku

Miliony lidí na severní polokouli ve středu večer SELČ vzhlížely k obloze a sledovaly zatmění Slunce. Úplné bylo pozorovatelné na Islandu, v Grónsku, na severu Ruska či na Pyrenejském poloostrově. Na dalších místech polokoule, včetně velké části Evropy, severu Spojených států, Kanady či severozápadní Afriky, bylo možné pozorovat zatmění částečné. To bylo výrazně viditelné i v Česku, kde byly pro pozorování veskrze skvělé podmínky. Totéž platí i pro roje Perseid, které vrcholí v noci na čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Soud potvrdil státu vysoký doplatek na nájemném za pozemky s ruskými budovami

Na nájemném za pozemky s ruskými budovami v pražských Stodůlkách náleží českému státu od firmy Simply Service Rent doplatek 6,3 milionu korun. Ve středu to pravomocně potvrdil Městský soud v Praze. Stát ve sporu zastupovala příspěvková organizace ministerstva zahraničí Diplomatický servis (DS). Proti rozsudku lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle právního zástupce firmy už společnost peníze státu uhradila. Ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že verdikt vítá.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

OBRAZEM: Češi i Evropa sledovali zatmění Slunce. Někde bylo i úplné

Lidé v Česku ve středu večer sledovali velmi výrazné částečné zatmění Slunce, které vyvrcholilo krátce po 20. hodině. Ojedinělý vesmírný jev byl vidět i v dalších částech Evropy – v pásu od severozápadního pobřeží po jihovýchod Španělska a Baleárské ostrovy Měsíc zakryl Slunce úplně. Podívejte se na záběry nebeského úkazu.
před 7 hhodinami

Státní podpora pro výrobu čipů v Rožnově je nejistá, resort s onsemi dál jedná

Vládní podpora 12 miliard korun pro americkou technologickou firmu onsemi je nejasná. Slíbená státní podpora totiž podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) nesplňuje původní podmínky dohody. O dalším postupu se jedná. Firma však nadále potvrzuje zájem v tuzemsku investovat přes 40 miliard korun. Výrobce polovodičů ON Semiconductor Czech Republic, který pod onsemi spadá, loni navýšil zisk a tržby, letos ale propustil 200 zaměstnanců.
před 7 hhodinami

VideoDo Česka dorazí tisíce dávek léku na rakovinu prsu

Do Česka přijde ze zahraničí víc než deset tisíc balení léků s tamoxifenem pro pacientky a pacienty s rakovinou prsu. Některá balení jsou už teď v lékárnách, jiná distributoři teprve rozvezou. Další dodávky dlouhodobě chybějícího přípravku ministerstvo zdravotnictví slibuje na podzimní období.
před 8 hhodinami

Při červnové vlně veder zemřelo v Česku více lidí, než je obvyklé

Český statistický úřad tento týden zveřejnil data o úmrtnosti za duben až červen. Čísla ukazují, kolik lidí umřelo v průběhu první letošní vlny veder na konci června, a zasazují je do kontextu úmrtí v celé Evropě ve stejném období.
před 12 hhodinami

Miliardový investiční podvod míří před soud, státní zástupce obžaloval tři lidi

Státní zástupce obžaloval tři lidi z podvodu, porušení pravidel hospodářské soutěže a neoprávněného podnikání v souvislosti s údajným investičním podvodem prostřednictvím společnosti Cryfin. V tiskové zprávě zaslané České televizi to ve středu uvedl žalobce Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obvinění podle vyšetřovatelů způsobili 584 investorům škodu 1,1 miliardy korun. Obviněným hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Justice porušila práva Jiřikovského z bitcoinové kauzy, rozhodl Ústavní soud

Krajský soud v Brně při prodlužování vazby porušil práva Tomáše Jiřikovského z bitcoinové kauzy, konstatoval Ústavní soud (ÚS). Krajský soud chyboval, když obhajobě neumožnil reakci na vyjádření žalobců. Jeho usnesení proto ústavní soudci zrušili, předešlé vazební rozhodnutí Městského soudu v Brně ale zůstalo v platnosti. Na svobodu se tak Jiřikovský zatím nedostane.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.