Brněnští lékaři použili u dětí s poruchou cév lék pro ženy s rakovinou prsu, výsledky se zdají být úspěšné

Lékaři z Dětské nemocnice v Brně použili u osmi dětí s vrozenou poruchou buněk cévního systému léky, které jinak slouží dospělým pacientkám s rakovinou prsu. Po několika měsících se výsledky jeví jako velmi úspěšné, řekl Jaroslav Štěrba, ředitel Fakultní nemocnice Brno, pod kterou instituce spadá. Pojišťovny zatím hradí léčbu po dohodě s nemocnicí, která usiluje o rozšíření na další pacienty.

Porucha buněk tvořících cévní systém postihuje kůži, podkoží, svaly i klouby, pacient se postupně stává invalidním a stav ho může ohrozit i na životě. Cévy tvoří jezírka vyplněná krví a na první pohled vypadají jako vystupující modřiny. Štěrba uvedl, že se pacientům dává lék od podzimu loňského roku.

„Po pár měsících se léčba jeví být velmi úspěšná, a to i s ohledem na mnoho let předchozí standardní léčby, která nikde ve světě není moc úspěšná,“ uvedl Štěrba, který je i přednostou kliniky dětské onkologie. Standardní přístup spočívá například v operacích nebo laseru, které však mají podle odborníků krátkodobý účinek.

Podle Štěrby je nasazení léku Piqray takzvanou léčbou off label. Spočívá v tom, že je schválený pro léčbu karcinomu prsu, ale není Evropskou komisí schválený pro použití u pacientů s cévními malformacemi, tedy poruchami buněk cévního systému. Nemocnice se stará o stovky pacientů s cévní malformací. Pojišťovna lék hradí u osmi pacientů, nemocnice se bude snažit o úhradu u dalších.

Malformace provází bolesti a krvácení 

Náměstek ředitele nemocnice Jan Blatný uvedl, že problém malformací není jen kosmetický, ale pacienti mívají velké bolesti. Trpí i poruchou srážlivosti krve, což vede ke vzniku krevních sraženin i krvácení, uvedla kožní lékařka Renata Faberová.

V případě úrazů, infekcí nebo operací mohou být i v ohrožení života. Díky léku se podle zástupců nemocnice zlepšil jak vzhled postižených míst, tak ustupuje bolest.

Jednou z pacientek je sedmnáctiletá Hana z Ostravy, která má nemocí postiženou celou pravou nohu. Nyní řekla, že má problémy už od narození, především s chůzí. Používá k ní hole a také invalidní vozík. Dívka uvedla, že po zahájení léčby se její stav výrazně zlepšil.

Stejně situaci popsala i šestnáctiletá Aneta ze Zlína, která má cévy poškozené v oblasti ramena a lopatky. Vylíčila, že v minulosti vůbec nenosila trička s krátkým rukávem, což se ale po zahájení léčby pomocí medikamentu změnilo.