Pytláci zabili v Botswaně téměř stovku slonů. Vláda totiž odebrala strážcům zbraně

Téměř devět desítek slonů zabitých v posledních několika měsících pytláky nalezli ochránci zvířat v Botswaně. Podle odborníků jde o možná nejhorší případ masového zabíjení slonů v Africe. Informoval o tom web stanice BBC.

Upytlačení sloni v Botswaně
Zdroj: Elephants without Borders

Zvířata zbavená klů objevila organizace Sloni bez hranic (EWB) při leteckém průzkumu oblasti sousedící se sloní rezervací v jihoafrické Botswaně. Značná část z 87 nalezených chobotnatců byla podle EWB zabita během posledních několika týdnů.

„Jsem šokován, jsem absolutně ohromen. Toto měřítko pytlačení slonů je zdaleka největší, které jsem dosud v Africe viděl nebo o něm četl,“ řekl BBC Mike Chase ze zmíněné organizace. Množství slonů zabitých pytláky během krátké doby podle něj více než dvojnásobně překračuje dosud registrované případy.

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 tisíc slonů světové prvenství ve výskytu těchto zvířat – jde asi o desetinu všech slonů, co v Africe žijí. Místní úřady byly dlouhá léta známy svým nekompromisním přístupem k pytlákům zabíjejícím slony kvůli vysoké ceně slonoviny na černém trhu.

Příčina? Nesmyslné odzbrojení zvláštní jednotky

Doposud EWB registrovala jen ojedinělé případy zabíjení slonů v této zemi, k nimž docházelo spíše v hraničních oblastech, kam pronikali pytláci ze zahraničí. Současný masakr se však odehrál ve vnitrozemí poblíž turisty vyhledávané rezervace v deltě řeky Okavango.

Podle Chaseho je jednou z možných příčin fakt, že úřady rozhodly o odzbrojení speciální vládní jednotky určené k potírání pytláků. Tento krok nařídil nový prezident Mokgweetsi Masisi měsíc po svém dubnovém uvedení do úřadu, aniž by jej veřejně zdůvodnil.

Podle kritiků by prezident měl chybu napravit a přestat nově vzniklý problém ignorovat. „Botswana byla vždy přední zemí v ochraně zvířat a k tomu je potřeba politická vůle,“ dodal Chase.

V současné době v Botswaně probíhá sčítání divoké zvěře, její ochránci se obávají, že letošní čísla budou hodně znepokojivá.