USA se připravují na úplné zatmění. Čeká se masová migrace za temným Sluncem

Obyvatelé Spojených států odpočítávají poslední měsíc, který je dělí od prvního úplného zatmění Slunce od roku 1918. V pásu, odkud bude v srpnu úplné zatmění v USA pozorovatelné, žije 12 milionů lidí, několik dalších milionů se pak do oblasti chystá, aby si podívanou nenechali ujít. Portál Space.com očekávané šílenství, které zřejmě bude jedinečný úkaz doprovázet, přirovnal k zombie apokalypse.

„Bude to, doufejme, menší krveprolití, ale oživlé mrtvoly nepotřebují pravidelnou stravu, spánek a toalety,“ uvedla členka Americké astronomické společnosti Angela Specková z Marylandské univerzity s tím, že turisté mířící za zatměním se naopak bez výše zmíněného servisu neobejdou.

Video Zatmění Slunce v USA
video

Zatmění Slunce v USA

Úplné zatmění 21. srpna bude bezpochyby velkou událostí, neboť Spojené státy na něj čekají takřka sto let. Kontinentální část USA sice úplné zatmění zažila i v únoru 1979, tehdy ale pás, ze kterého je pozorovatelné úplné zakrytí Slunce Měsícem, prošel jen přes několik severních a severozápadních států. Význam tohoto zatmění je proto v médiích snižován. Nyní ale bude situace zcela jiná, neboť úplné zatmění bude postupovat od oceánu k oceánu napříč celými Spojenými státy.

Úplné zatmění bude v srpnu viditelné ze 14 amerických států a z pěti jejich metropolí. Obyvatelé ostatních států USA budou moci pozorovat jen částečné zatmění, kdy zpoza Měsíce bude vystupovat sluneční srpek.

Masová migrace - za temným Sluncem

Kartograf Michael Zeiler, který se zatmění a přípravám na něj věnuje, v umírněném odhadu předpokládá, že do oblasti úplného zatmění se vydá 1,85 milionu až 7,4 milionu lidí. Dvě třetiny Američanů žijí v regionu, ze kterého to mají do místa ideálního sledování maximálně den jízdy autem. Očekává se, že rušno bude nejen na silnicích, neboť řada lidí na místo pojede vlakem či letadlem.

Kdo si předem neudělal rezervaci v hotelu, bude mít nyní zřejmě velký problém, neboť pokoje jsou v atraktivních místech již vyprodané. Mnozí lidé si hotel rezervovali dokonce i s ročním předstihem. Jistou naději pro opozdilce v tuto chvíli skýtají jen kempy a ubytování v soukromí.

Specková upozornila na to, že přesun Američanů za zatměním dolehne i na obyvatelstvo žijící podél klíčových dopravních tahů. Všem proto radí dopředu se zásobit nejen potravinami, ale i benzinem, neboť v supermarketech či na čerpacích stanicích se budou tvořit fronty, navíc jim hrozí vyprodání.

Úplné setmění na planetě trvá maximálně 7,5 minuty

K zatmění dochází v době, kdy se Země, Měsíc v novu a Slunce dostanou do jedné přímky. Jelikož Měsíc je čtyřistakrát menší než Slunce, ale také čtyřistakrát blíž Zemi, zabírají tato tělesa při pohledu z naší planety stejnou plochu. Pokud se navíc odlišně nakloněné dráhy Země a jejího přirozeného satelitu protnou ve správnou chvíli, Měsíc Slunce zakryje a na Zemi dopadne měsíční stín. Moment, kdy se na planetě za dne úplně setmí, však netrvá dlouho, maximálně 7,5 minuty.

Evropa si musí na zatmění Slunce pár let počkat

V Evropě nastane tento úkaz v roce 2026 a nejlépe pozorovatelný bude ve Španělsku. V Česku v té době bude k vidění jen částečné zatmění o velikosti 54 procent. To nastalo v České republice naposledy roku 2008, kdy měsíční kotouč Slunce zakryl asi z 24 procent. Úplné zatmění Slunce v ČR bude možné sledovat podle České astronomické společnosti až v roce 2135. Na severní Moravě bude dlouhé kolem tří minut.