Všichni podpořili územní celistvost Ukrajiny, řekl náměstek k jednání v Saúdské Arábii

29 minut
Jan Marian byl hostem v pořadu Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Účast Číny na jednání o mírovém plánu Kyjeva v Džiddě byla zásadní, míní náměstek ministra zahraničí Jan Marian (nestr. za STAN). V pořadu Interview ČT24 potvrdil, že všechny zúčastněné státy souhlasily se zachováním územní celistvosti Ukrajiny. Poukázal i na změnu přístupu Západu ke střední Evropě, k níž došlo po začátku plnohodnotné ruské invaze, tamní státy mají nyní větší pochopení, míní Marian.

Jednání v Saúdské Arábii podle náměstka Mariana představilo koalici států, které jsou ochotné podporovat Ukrajinu a chápou, že ruská plnohodnotná invaze má globální dopady. „Ať už je to potravinová situace, humanitární dopady, obchodní cesty, transport a tak dále. Důležité je, že to musí být soustředěno kolem toho, co chce Ukrajina,“ vysvětlil pozici ministerstva zahraničí náměstek.

Podle něj nelze mluvil o míru, dokud Rusko zabíjí ukrajinské civilisty, ničí tamní infrastrukturu a nerespektuje samostatnost Ukrajiny. „Musíme podporovat Kyjev,“ dodal a potvrdil, že všichni účastníci jednání v Džiddě se přihlásili k podpoře území celistvosti Ukrajiny, včetně zemí globálního jihu, jako je Brazílie, Indie a Čína.

„Pro nás je Ukrajina v hranicích z roku 1991 tou jedinou Ukrajinou. Je jasné, že některé země mimo Evropskou unii, mimo NATO by v tomto ohledu byly více flexibilní. Ale minimálně to, co jsem slyšel na jednání, byla podpora územní celistvosti Ukrajiny,“ řekl Marian.

O konzultacích v Džiddě ve středu hovořil i prezident Petr Pavel s ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti). „Informoval jsem prezidenta, že jsme nabídli odbornou pomoc s naplňováním desetibodového ukrajinského mírového plánu, a to zejména v oblasti jaderné bezpečnosti a stíhání válečných zločinů,“ řekl Lipavský. Pavla informoval také o zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny.

Debata se týkala i cesty na zářijové Valné shromáždění Organizace spojených národů, kde povede delegaci Pavel a Lipavský ho bude doprovázet. „Je to významný moment, kde se budou detailně probírat otázky světové bezpečnosti,“ řekl ministr. Připomněl českou kandidaturu na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN v letech 2032 a 2033.

Účast Číny na jednání v Džiddě

Náměstek Marian zmínil i politickou a diplomatickou sílu Saúdské Arábie. „Je to země, která má velký dosah na ten region, který je nám trošku vzdálený. Když pominu, že dokáže tu akci velmi kvalitně logisticky zajistit, tak je to země, která chce zvyšovat a zlepšovat svůj mezinárodních status,“ řekl Marian. Proto se podle něj ujímá podobných jednání a připomněl, že nedávno zasedala v Rijádu globální koalice proti Islámskému státu.

Podle Mariana je Saúdská Arábie schopná přivést k jednacímu stolu právě země jako je Brazílie, Indie nebo Čína. „Byla to schůzka, která přinesla účast Číny, což je pro nás zásadní zpráva. Na tuto schůzku budou navazovat další jednání,“ slíbil Marian a vyzdvihl i zapojení dalších členů takzvaného globálního jihu.

„My víme, jak blízké jsou vztahy Ruska s Čínou, můžeme se bavit o tom, jestli je to skutečně strategické partnerství, nebo je to dnes vztah silnějšího – Číny – a slabšího – Ruska. Peking má pochopitelně své zájmy, ale my musíme pokračovat v tom, že s ním budeme mluvit,“ prohlásil náměstek. Doplnil, že počínání Moskvy v několika posledních letech možná dovedlo ostatní státy k závěru, že agresí na globální politické scéně nezískají výhody.

Vzhledem k případnému soupeření Washingtonu a Pekingu se však podle něj může stát, že se v následujících letech budou USA soustředit na prostor Indického a Tichého oceánu. Proto si EU musí „odpracovat“ svůj díl ve vojenských kapacitách NATO a v podpoře Ukrajiny.

Změna přístupu Západu ke středí Evropě

Státy Evropské unie se už nyní učí rychlé podpoře Kyjeva, míní Marian. „To, co vidíme za poslední rok a půl, je velká jednota a pochopení, že se problém netýká jen Pobaltí, Polska nebo Česka, ale i Evropy,“ dodal a uvedl příklad, jak se změnila dynamika v jednání západních států s Českem, které má vlastní historickou i nedávnou zkušenost s ruským vlivem.

„My jsme ti, kterých se západní partneři ptají, co jak děláme, jak jsme to měli se snižováním počtu diplomatů,“ uvedl Marian s odkazem na kauzu ruského útoku na Vrbětice. Připomněl, že nyní je z Francie slyšet, že měla v minulosti více naslouchat státům střední Evropy.

„S německými partnery mluvíme a vidíme mnohem větší pochopení, než tomu bylo v minulých letech,“ reagoval na dotaz moderátora, zda Berlín poskytne Kyjevu rakety Taurus.

Ukrajinská protiofenziva

Marian prohlásil, že si Česko nesmí nechat vnutit myšlenku, že ukrajinská protiofenziva musí v tomto nebo příštím roce rozhodnout válku. „Ukrajinci jsou ti, kteří mohou rozhodnout, jak bude mír vypadat. I kdybychom se bavili o příměří, což si samozřejmě řada států přeje, je otázka, co bude dál. Protože v roce 2014 byla první ruská agrese na Ukrajině. Pak je otázkou, jestli se po uzavření příměří nebude ta situace opakovat,“ dodal.

„Asi se musíme bavit o tom, že nás čeká období zadržování Ruska a že je to věc na dekády,“ míní náměstek. V Ruské společnosti je podle něj vidět silné přesvědčení, že Ukrajina nemá právo na existenci. Zároveň poukázal na povstání Wagnerovy skupiny, které podle něj muselo mít podporu uvnitř systému ruských oligarchů a které zasadilo výraznou ránu prezentaci Ruska jako supervelmoci.

„Pokud se Rusko soustředí samo na sebe, tak je to pro nás dobrá zpráva,“ řekl Marian, ale připomněl i situaci v devadesátých letech, kdy se hroutil Sovětský svaz a potřeboval pomoc Západu. Cílem české diplomacie podle něj zůstává, aby Moskva zastavila agresi na Ukrajině, ale i v Gruzii a na Kavkazu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 10 mminutami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu, píší agentury

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě. Zhruba 385 tisíc členů sociální demokracie mohlo o vyjednaném kompromisu hlasovat od 15. dubna do úterý.
před 21 mminutami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 2 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 3 hhodinami

Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.
před 3 hhodinami

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 3 hhodinami
Načítání...