Středomoří dál bojuje s lesními požáry, v Řecku hoří muniční sklad

Hasiči a dobrovolníci dále bojují s lesními požáry v Řecku, nejhorší je nyní situace na východě země, kde se plameny přiblížily k předměstí přístavního města Volos. V okolí jsou slyšet výbuchy po požáru muničního skladu, ve středu večer v oblasti zemřeli kvůli ohni dva lidé. Na Rhodu byla odvolána evakuace některých středisek na východě ostrova. Rozsáhlý požár vypukl na chorvatském ostrově Čiovo.

Nejhorší je nyní situace na východě Řecka v oblasti Magnesia v okolí města Volos, kde u obce Velestina vypukl velký požár ve středu a rychle se rozšířil. Právě tam zemřeli kvůli ohni dva lidé - pětačtyřicetiletý farmář a jedna žena. Řecká civilní obrana evakuovala asi dvacet obcí východně od Volosu. Do boje s plameny se podle místních reportérů zapojují také stovky obyvatel. 

Podle zpravodaje deníku Kathimerini se lesní požár kvůli silnému větru dostal do skladu řeckého letectva u obce Nea Agchialos, kde se nachází například munice pro letouny F-16. Letadla začala armáda přesouvat na jiná letiště. Na místě jsou slyšet silné výbuchy a tlaková vlna v blízkém městě rozbila řadu oken. Podle agentury DPA byl muniční sklad včas evakuován.

Úřady k večeru nechaly evakuovat obyvatele v okruhu tří kilometrů od muničního skladu. Někteří obyvatelé a turisté se snažili již dříve uprchnout z oblasti přes moře i po souši. Úřady zatím nehlásí žádné vážné újmy na zdraví, podle tisku několik lidí zranily střepy ze skel, která praskla v důsledku tlakové vlny. Hasiči kvůli explozím zatím proti ohni nezasahují a situaci monitorují za použití bezpilotního prostředku.

Dostat pod kontrolu se podařilo požáry v oblasti Lamie v centrální části země a Tithorea severozápadně od Atén, a to i díky zmírnění větru. Před úsvitem tam hasiči likvidovali poslední ohniska.

Ve čtvrtek se nedaleko Soluně uskuteční za účasti premiéra Kyriakose Mitsotakise pohřeb jednoho ze dvou pilotů hasicího letadla, kteří zemřeli při úterní nehodě na ostrově Evia.

„Napříč celým Středomořím můžeme pozorovat, že klimatická krize je tady a dotýká se nás dokonce více, než nás vědci varovali,“ prohlásil premiér.

Situace na Rhodu se stabilizuje, uvedlo ministerstvo

Na ostrově Rhodos se podle agentury AMNA obnovila některá ohniska. „Stále platí, že nejrizikovější oblastí je jihovýchod ostrova. Bude nicméně záležet zejména na síle a směru větru v příštích dnech,“ uvedl vrchní ředitel právní a konzulární sekce ministerstva zahraničí Martin Smolek.

Ve středu byl vyhlášen nouzový stav pro celé území ostrova, podle sdělení řeckých orgánů se tak stalo především z důvodu překonávání následků požáru. „Samotný nouzový stav by neměl přímo omezit cestovní ruch na ostrově,“ dodal Smolek. Na Rhodu jsou nyní podle něj zhruba čtyři tisíce Čechů. 

„Situace se zdá být lepší než v uplynulých dnech, horizont nezahalují velká oblaka a kouř, nefouká tak silný vítr. Hasiči ale stále bojují s plameny, které se už ale tak nešíří na jiná místa ostrova,“ popsal zpravodaj ČT Václav Černohorský přímo z Rhodu. Podle něj i nadále panuje velké sucho a vysoké teploty přes třicet stupňů. „To jsou podmínky, které ztěžují boj s plameny. Požáry ale už nedosahují takových rozměrů jako v minulých dnech,“ dodal Černohorský.

Nahrávám video
Černohorský o požárech na ostrově Rhodos
Zdroj: ČT24

Civilní ochrana odpoledne oznámila, že se obyvatelé a turisté mohou vrátit do některých dříve evakuovaných obcí na východě ostrova. Jedná se například o střediska Vati či Gennadi. Zlepšení úřady hlásily i z Korfu.

Pomoci v boji proti šíření požárů by mohlo ochlazení, které ukončí dvoutýdenní extrémní vedra v Řecku, při nichž teploty přesahovaly po řadu dní 40 stupňů. Podle meteorologů má být ve čtvrtek v Řecku kolem 35 stupňů.

Hoří na chorvatském ostrově Čiovo

Ve čtvrtek odpoledne vypukl rozsáhlý požár také na chorvatském ostrově Čiovo, který patří k oblíbeným turistickým destinacím. Hustý dým byl vidět i z blízkého Splitu. Podle médií požár vypukl u obce Okrug Gornji a začal se dále šířit kvůli silnému větru.

„V současnosti zasahuje na místě 150 hasičů s 30 vozidly a šesti protipožárními letadly,“ uvedl šéf místních hasičů Ivan Kovačević. Na ostrově zasahuje trojice letadel Canadair a tři letouny AT 802 FireBoss. Požár dostávají hasiči postupně pod kontrolu, píše deník Slobodna Dalmacija.

Jedná se už o nejméně druhý rozsáhlý požár, který tento týden postihl chorvatskou Dalmácii. V úterý vypukl oheň zhruba dvanáct kilometrů od Dubrovníku. Hasiči ve středu oznámili, že požár dostali pod kontrolu. 

Problémy mají i další země. Rozsáhlé lesní požáry vypukly například na východě Sýrie nedaleko města Latákíja. Oblast se v poslední době potýká s nezvykle vysokými teplotami, které doprovází sucho, stejně jako zbytek regionu včetně sousedního Turecka. Do boje s plameny hasiči zapojili i vrtulníky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump: Při záchranné misi v Íránu použily USA více než 170 letounů a helikoptér

USA použily při pátrání po posádce Íránem sestřeleného letounu F-15E více než 170 letounů a helikoptér. Uvedl to americký prezident Donald Trump, podle kterého nebyl při záchranné misi zraněn žádný příslušník amerických ozbrojených sil. Šéf Bílého domu zároveň pohrozil vězením pracovníkům média, které zveřejnilo zprávu, že na území Íránu se stále nachází jeden člen posádky. Podle prezidenta tím ohrozili život tohoto vojáka i všech, kteří se podíleli na záchranné misi.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Mise Artemis překonala rekordní vzdálenost lidí od Země

Posádka mise Artemis II zlomila dosavadní rekord v největší dosažené vzdálenosti lidí od Země. Potvrdil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Čtyři astronauti v kosmické lodi Orion v pondělí překonali hranici 400 171 kilometrů od Země, kam se dostala posádka mise Apollo 13 v roce 1970.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Orbán viní Ukrajinu za výbušniny nalezené v Srbsku. Opozice mluví o záměrné propagaci

Předvolební dění v Maďarsku zasáhla kauza kolem údajných výbušnin v Srbsku. Tamní úřady v neděli ohlásily nastražené nálože v blízkosti společných hranic. Maďarská vláda to označila za sabotáž a naznačuje zapojení Ukrajiny. Opozice zas hovoří o záměrné provokaci s cílem ovlivnit závěr kampaně. Budapešť stejně jako Bělehrad posílila vojenskou ostrahu plynovodů.
před 4 hhodinami

Agentura AP propustí až pět procent zaměstnanců, píše Reuters

Americká tisková agentura Associated Press (AP) propustí až pět procent zaměstnanců v globálním zpravodajství. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na interní memorandum, které zaměstnancům AP rozeslala šéfredaktorka a viceprezidentka Julie Paceová.
před 5 hhodinami

Írán čeká nejhorší bombardování od začátku války, vzkázal Hegseth

Americký ministr obrany Pete Hegseth vzkázal Teheránu, že zemi čeká nejrozsáhlejší bombardování od začátku války a že úterý bude ještě horší. Šéf Bílého domu Donald Trump na stejné tiskové konferenci zopakoval svou výhrůžku, že USA zničí všechny íránské elektrárny a mosty, pokud Teherán do úterka nepřijme dohodu, která bude Washingtonu vyhovovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Izrael udeřil na íránský petrochemický komplex Jižní Pars

Izraelské letectvo zaútočilo na íránský petrochemický komplex Jižní Pars v Asalúji. Podle agentury AP to uvedl izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle íránské agentury Tasním nebylo petrochemické zařízení zasaženo, ale je bez přívodu proudu. Íránské revoluční gardy tvrdí, že zaútočily na americkou výsadkovou loď USS Tripoli (LHA-7) a donutily ji k ústupu směrem do jižního Indického oceánu, uvedla agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Další šance pro Timmyho. Mohl by ho vyzvednout katamarán

Velryba uvázlá na mělčině na severu Německa, jejíž záchranu úřady před několika dny vzdaly, má znovu naději na vyproštění. Záchranáři podle ministra životního prostředí spolkové země Meklenbursko – Přední Pomořansko Tilla Backhause nově zvažují vyzvednutí mladého keporkaka s pomocí katamaránu a jeho následný transport z Baltu do Severního moře. Informoval o tom deník Bild s tím, že záviset bude na úterní prohlídce, kdy odborníci znovu zhodnotí šance velryby.
před 9 hhodinami

Exgubernátor Kurské oblasti půjde na 14 let do vězení za braní úplatků při stavbě opevnění

Ruský soud uložil bývalému gubernátorovi Kurské oblasti Alexeji Smirnovovi čtrnáctiletý trest vězení a pokutu ve výši 400 milionů rublů (108 milionů korun). Shledal jej vinným z braní úplatků v souvislosti s výstavbou opevnění na rusko-ukrajinské hranici, informovala státní agentura TASS.
před 9 hhodinami
Načítání...