Začala světová výstava Expo 2020. Poprvé ji hostí arabská země

V Dubaji se návštěvníkům otevřely brány světové výstavy Expo 2020, která potrvá do konce března příštího roku. Na dvojnásobku rozlohy Monaka vystavuje skoro dvě stě zemí, z nichž šedesát včetně Česka postavilo vlastní pavilony. Mottem Expa je propojování myšlenek a vytváření budoucnosti. Výstava má tři podtémata –⁠ udržitelnost, mobilitu a příležitosti –⁠ přičemž každé má vlastní pavilon. Ten pro udržitelnost nese název Terra a v této oblasti se nachází i český pavilon zvaný Czech Spring, oznámila kancelář generálního komisaře české účasti v Dubaji.

Česká republika se představí jako země přírody, vědy a inovací. Hlavním tématem české expozice je systém Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.). Za využití solární energie vyrábí ze vzduchu vodu, která bude zavlažovat zahradu v okolí českého pavilonu. Ve vyprahlých Emirátech s horkým podnebím je to aktuální téma. 

„Drtivá většina exponátů nějakým způsobem reprezentuje inovace, které jsou spojené s energetikou –⁠ novými způsoby výroby, skladováním, transportu a využívání. Dokonce i věci, které jsou, řekněme, designového charakteru, umělecká díla a podobně, jsou z toho inovativního hlediska také zajímavé, protože používají technologie, které třeba dosud nikdo nepoužil,“ uvedl generální komisař české účasti na Expu 2020 Jiří František Potužník.

Ředitelka: Budovy z výstavy zachováme

Agentura AP píše, že futuristické výstaviště se rozkládá na území, kde ještě před několika měsíci byla poušť. Teď je tu nová stanice metra a návštěvníky sledují roboti, kteří kárají ty, co si zapomněli nasadit roušku. AP také upozorňuje, že mnohamilionové pavilony podobně jako většinu staveb v zemích Perského zálivu vybudovali špatně placení zahraniční dělníci.

Generální ředitelka Expa Rím Hášimíová počítá s tím, že velká část infrastruktury a budov, které vznikly kvůli Expu, bude zachována. „Nikdy nepřipadalo v úvahu, aby se investovalo jen kvůli výstavě, šlo o vybudování nového města, města budoucnosti. Zavázali jsme se, že objekty, jež vznikly pro výstavu, nezboříme,“ řekla v rozhovoru s agenturou AFP. Podle ní zůstanou na místě do roku 2040 a možná i 2050 a budou sloužit budoucímu městu.

Někdejší rybářská osada Dubaj je nyní regionálním centrem v oblasti financí, dopravy a médií a je proslulá grandiózními architektonickými projekty. Hášimíová řekla, že se na Expu klade důraz na technologie a udržitelnost.

Emiráty mají podle ní zájem zejména o projekty spojené s klimatem a ekologickými i zemědělskými technologiemi. Soustředěny jsou právě v pavilonu Terra, který má podobu parabolické antény. Energií ho zásobuje pět tisíc solárních panelů a recykluje se v něm voda.

Video Události
video

Prestiž a status, shrnuje zpravodaj ČT Borek význam výstavy pro SAE

Musela si rok počkat

Výstava začíná po ročním odkladu vynuceném pandemií koronaviru. Návštěvníci musí mít roušky a dodržovat bezpečnou vzdálenost. Musejí mít také doklad o očkování nebo negativní PCR test.

Areál se otevřel v 8:00 (SELČ). Zpravodaj ČT David Borek z Dubaje informoval, že akce je velmi organizačně náročná a některé věci byly až do poslední chvíle nejasné. Výstavu se však povedlo úspěšně zahájit inaugurační ceremonií za přítomnosti pozvaných hostů již ve čtvrtek večer.

Dubaj se dle zpravodaje touto výstavou chce vrátit na mapu světové turistiky, která byla během covidové pandemie ochromená. Pro obyvatele je proto mimořádně významná, třebaže se jejich běžných životů napřímo příliš nedotýká.

Areál je dobře dostupný, měří čtyři kilometry čtvereční a může být náročné se v něm orientovat. Zpravodaj proto doporučuje si na návštěvu vyhradit minimálně 1–3 dny. Nachází se tam totiž skoro dvě stě výstavních pavilonů na velikosti menšího města.

Replika vesmírné rakety i provazy z plastových lahví

V americkém pavilonu, který zaplatily Spojené arabské emiráty, když měly USA potíže s financováním, je možné si prohlédnout repliku rakety Falcon 9 společnosti Space X. K vidění je i výtisk koránu, který patřil prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, čímž USA podle AP dávají najevo, nakolik svoboda vyznání prostupuje americkou společností.

Čína ve svém pavilonu ve tvaru lampionu představuje multifunkční automobil, který může jednou podle čínské automobilky SAIC Motor fungovat také jako ponorka nebo vrtulník.

Italský pavilon je pokryt „provazy“ ze dvou milionů plastových lahví a hlavní atrakcí je 3D replika Michelangelova Davida. Jelikož je v SAE nahota na veřejných místech zakázaná a David nahý je, návštěvníci si sochu mohou prohlížet buď z patra v úrovni očí sochy vysoké 5,2 metru, anebo u jeho nohou.

SAE se na výstavě prezentují pavilonem ve tvaru sokola a návštěvníka zvou do prostředí dun navršených z oranžového písku a k záběrům zachycujícím padesátiletou historii země.

Za šest měsíců, příští rok 31. března, se brány Expa zavřou a organizátoři doufají, že jimi do té doby projde aspoň pětadvacet milionů lidí. Jednodenní vstupenka přijde v přepočtu zhruba na 580 korun, lístek na 30 dní na dvanáct set korun.