Vrah Roberta Kennedyho by se mohl dostat na svobodu, doporučila to vězeňská komise

Palestinec Sirhan Sirhan, který si odpykává doživotní trest za vraždu kandidáta na amerického prezidenta z roku 1968 Roberta F. Kennedyho, by mohl brzy opustit vězení. Kalifornský výbor schvalující podmínečné propuštění mu totiž prominul zbytek trestu, oznámila v pátek vězeňská správa. Rozhodnutí však musí během 120 dní potvrdit právní tým výboru.

Atentát na Roberta Kennedyho
Zdroj: ČTK/AP Autor: Boris Yaro

Nyní 77letý palestinský uprchlík musí počkat na finalizaci rozhodnutí, na jehož základě by měl být propuštěn. Po právnících bude mít ještě třicet dní na případné zvrácení rozhodnutí kalifornský guvernér.

Sirhan je ve vězení za to, že zastřelil 42letého Kennedyho v hotelu Ambassador v Los Angeles 5. června 1968. Střelba následovala jen několik minut poté, co tehdejší senátor a bývalý ministr spravedlnosti Robert Kennedy pronesl vítězný proslov k vítězství v kalifornských demokratických primárkách.

Mladší bratr dříve rovněž zastřeleného prezidenta Johna F. Kennedyho svým zraněním podlehl den po střelbě.

Sirhan tvrdil, že si na zabití senátora nepamatuje, ale přiznal, že na něj střílel, protože ho rozlítila jeho podpora Izraeli. Podle deníku Los Angeles Times se pro propuštění Sirhana vyslovil i syn někdejšího senátora Robert F. Kennedy mladší.