V Kyjevě zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi z vlasti, informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Podle vyjádření samotné organizace si šel Vital Šyšov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Nelze se s ním spojit ani telefonicky. Nahlášené zmizení potvrdila podle agentury Reuters i ukrajinská policie.

Ilustrační foto - Kyjev
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Alexander Farnsworth

Zástupci organizace prohledali oblast, kde obvykle běhával, ale nenašli po něm žádné stopy. V hledání jim pomáhá psovod, píše server RBK-Ukrajina. Po Šyšovovi podle tohoto zdroje pátrá také ukrajinská policie, která na svém webu uvedla, že hledá cizince narozeného v roce 1995.

„Budeme to vyšetřovat, dokud se neobjeví informace, co se s ním stalo,“ řekl podle agentury Reuters mluvčí ukrajinské policie.

Ukrajina, Polsko a Litva poskytly útočiště mnoha Bělorusům, kteří z vlasti utekli kvůli represím autoritářského režimu Alexandra Lukašenka, jež následovaly po loňských prezidentských volbách, poznamenala agentura Reuters.

Podle oficiálních výsledků v nich zvítězil opět Lukašenko, jenž této východoevropské zemi vládne tvrdou rukou od roku 1994. Podle opozice, Evropské unie a některých dalších zemí byly výsledky voleb zfalšované. Po volbách následovaly hromadné protesty, proti nimž bezpečnostní složky tvrdě zasáhly a desetitisíce lidí zatkly.

Běloruský dům na Ukrajině podle svých webových stránek pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní rady.