Facebooku před lety unikla data 500 milionů uživatelů, nyní se objevila na internetu

Osobní data více než 500 milionů uživatelů unikla před lety Facebooku. Nyní se objevila na internetu a podle expertů je mohou zneužít hackeři. Jedná se o další příklad možného nedostatečného zabezpečení uživatelských údajů na této sociální síti.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

O zveřejnění dat jako první informoval portál Business Insider, podle nějž byla zveřejněna soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí. Jedná se o telefonní čísla, plná jména uživatelů, geolokační údaje, e-mailové adresy či data narození.

Uniklé údaje by mohly poskytnout cenné informace kybernetickým zločincům, aby se s jejich pomocí vydávali na internetu za cizí osoby, uvedl podle Business Insideru Alon Gal z firmy pro kybernetickou bezpečnost Hudson Rock, který na únik v sobotu upozornil.

„Jsou to stará data, která byla nahlášena v roce 2019,“ uvedla podle AP v prohlášení firma Facebook. „Zjistili a opravili jsme tento problém v srpnu 2019.“

Únik dat postihl přes milion Čechů

Podle experta na IT a kybernetickou bezpečnost Michala Valáška jsou mezi informacemi data asi jednoho milionu a 300 tisíc českých uživatelů Facebooku, tedy zhruba pětiny Čechů, kteří tuto službu používají. 

Laik podle něj nemá možnost sám zjistit, zda byla mezi ukradenými daty i ta jeho, zároveň není možné se k nim jednoduše dostat. „Data jsou k dispozici na hackerských polích, kde je běžný uživatel nemůže získat. Kdo se ale trochu zabývá bezpečností, může je v řádu hodin získat a vystopovat,“ uvedl Valášek ve vysílání ČT24.

Společnost Facebook se potýká s problémy ohledně zabezpečení uživatelských dat dlouhodobě. V roce 2018 na své stejnojmenné sociální síti vypnula funkcionalitu, která umožňovala, aby se uživatelé mohli navzájem dohledat pomocí telefonního čísla. Stalo se tak poté, co britská analytická společnost Cambridge Analytica získala přístup k datům 87 milionu uživatelů bez jejich vědomí či souhlasu.

V prosinci 2019 ukrajinský bezpečnostní expert oznámil, že na internetu objevil databázi se jmény, telefonními čísly a unikátními identifikačními čísly uživatele od více než 267 milionu uživatelů, přičemž naprostá většina z nich byla ze Spojených států. Není jasné, zda se nyní ohlášený únik týká také této databáze.