Rusko přijímá nový zákon. Bude díky němu moci zablokovat americké internetové giganty

Ruští poslanci schválili ve třetím, závěrečném čtení zákon, který ruskému cenzurnímu úřadu Roskomnadzor dává právo částečně či úplně blokovat internetové platformy a portály, pokud se na ruském území dopouštějí cenzury či „diskriminace ruských médií“. Pod tento zákon spadají populární server YouTube či sociální sítě Facebook a Twitter, které se podle názoru zákonodárců nejčastěji dopouštějí ústrků vůči ruským médiím, upozornil list Kommersant.

Facebook a Twitter
Zdroj: Reuters Autor: Dado Ruvic

Poslanci rovněž schválili zákon, jenž postihuje „pomlouvačné“ komentáře na internetu a v médiích. Současně zákonodárci uložili sociálním sítím, aby se pod hrozbou postihu zbavovaly „nezákonného obsahu“, včetně informací vyjadřujících „neúctu ke státu“ či výzvy k nepovoleným protestům.

Opatření proti stránkám ze zvláštního seznamu

Omezení, zpomalení či zablokování přístupu může navrhnout generální prokuratura po dohodě s ministerstvem zahraničí. Servery, které se prohřeší vůči ruskému zákonu, mají být zařazeny na zvláštní seznam internetových stránek „dopouštějících se porušování základních práv a svobod“ ruských občanů, uvedla agentura Interfax. Roskomnadzor pak podnikne omezující opatření.

Reuters připomněl, že Twitter začal od léta upozorňovat na sepětí některých ruských médií se státem. Stejně přistoupil k účtům státních představitelů a vysoce postavených úředníků. Rusko tento krok kritizovalo.

Schválena i vysoká pokuta 

Zákonodárci současně schválili zákon, který hrozí internetovým platformám a poskytovatelům internetu pokutou až do výše pětiny jejich obratu na ruském trhu, pokud sami nezabrání zveřejnění obsahu, který je v Rusku zakázán.

Zákon podle agentury TASS ukládá sociálním sítím, aby se od 1. února samy monitorovaly kvůli odhalení a zablokování nezákonných informací. Kromě dětské pornografie či informací o výrobě narkotik a způsobech sebevražd jde i o informace vyjadřující „jasnou neúctu“ ke společnosti, státu, ruské ústavě, jakož i o výzvy k masovým nepokojům, extremismu a účasti na nepovolených demonstracích.

Servery, jako je YouTube, se staly životně důležitými pro kritiky Kremlu, kteří jsou zakázaní ve státních televizích, napsala agentura Reuters. Zákony potřebují ještě schválení ruskými senátory a prezidentův podpis, ale očekává se, že se tak stane.

YouTube, Twitter a Facebook na žádost o vyjádření ještě neodpověděly.

Za urážku v komentáři až dva roky vězení

Dolní komora ruského parlamentu rovněž schválila návrh zákona, jenž bude postihovat „pomlouvačné komentáře“ na internetu nebo v médiích. Za urážku bude hrozit až dvouletý trest vězení a pokuta do výše jednoho milionu rublů (necelých 290 tisíc korun). Za pomlouvačná obvinění ze znásilnění a dalších závažných trestných činů pak pět let vězení.

Podle některých odpůrců Kremlu by úřady tento zákon mohly použít k potlačení opozice a do vězení posílat jeho kritiky, uvedla agentura Reuters.