Lídři zemí EU chtějí další koordinaci boje proti koronaviru. Pandemie je důvodem k velmi vážným obavám, tvrdí

Evropské země by měly v rámci společného boje proti koronaviru více koordinovat pravidla pro karantény nebo postupy při testování na covid-19. Shodli se na tom představitelé států EU na závěr prvního dne bruselského summitu. Země by podle nich také měly spolupracovat při vývoji a nákupech vakcín a jejich spravedlivém rozdělení mezi zájemce. Současné šíření nákazy je důvodem k „velmi vážným obavám“, shodli se.  V pátek budou politici jednat například o posílení spolupráce s Afrikou či o sankcích vůči autoritářskému vládci Běloruska Alexandru Lukašenkovi.

Představitelé zemí EU na summitu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kenzo Tribouillard

Političtí vůdci se v Bruselu sešli za striktních hygienických opatření v době, kdy řada zemí přijímá přísná omezení kvůli nové vlně koronavirové nákazy. Předseda Evropské rady Charles Michel organizující vrcholné schůzky však vzhledem k zásadním tématům upřednostnil jednání tváří v tvář před videokonferencí, která podle něj nedává dostatečný prostor k debatám.

Covidová koordinace se na program schůzky lídrů dostala v krátké době podruhé po mimořádném summitu ze začátku října. Již tehdy šéfové států a vlád vyzvali ke sjednocení cestovních omezení, země se však od té doby shodly pouze na společném barevném hodnocení rizikových regionů a ke sladění covidových testů či karantén dosud nepřikročily. Ochrana zdraví obyvatel je výhradně v kompetenci členských států a řada z nich nechce přenechávat pravomoci Bruselu a dát na doporučení Evropské komise, která ke koordinaci vyzývá dlouhodobě.

Summit ve čtvrtečním usnesení apeloval na další sjednocování postupů založených na vědeckých údajích, „zejména karanténních pravidel, přeshraničního trasování kontaktů, testovacích strategií, společného hodnocení testovacích metod, vzájemného uznávání testů a dočasného omezení cest do EU, které nejsou nezbytné“.

Lídři chtějí, aby vlády členských zemí a Evropská komise na koordinaci dále pracovaly, a shodli se, že se k tématu opět vrátí.

Babiš: Lídři budou o covidu jednat na dálku každý týden

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou každý týden na dálku jednat o společném boji proti rychle se šířící pandemii covidu-19. Na začátku druhého dne unijního summitu to prohlásil český premiér Andrej Babiš (ANO), podle něhož by unijní země měly více spolupracovat a koordinovat svá koronavirová opatření.

„Je to největší hrozba pro Evropu od druhé světové války a my jsme konstatovali, že musíme zintenzivnit komunikaci,“ řekl v pátek českým novinářům v Bruselu Babiš. Unijní lídři se ve čtvrtek pozdě večer mimo jiné usnesli, že chtějí sjednotit pravidla pro karantény nebo postupy při testování na covid-19 včetně vzájemného uznávání testů.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK
Autor: Ondřej Hájek

Babiš uvítal návrh německé kancléřky Angely Merkelové, která podle něj bude každý týden pořádat videokonference šéfů států a vlád. „Účast je dobrovolná, ale my se za Českou republiku určitě účastnit budeme,“ prohlásil premiér.

V pátek by měli lídři jednat o spolupráci s Afrikou

Jednání lídrů EU pokračuje i v pátek. Druhý den vrcholné schůzky jsou na programu výhradně zahraničněpolitická témata, z nichž největší důraz chce Michel věnovat vztahům s Afrikou. Schůzka má být přípravou na summit evropských a afrických států, který se v případě zlepšeného vývoje pandemie uskuteční v prosinci.

Představitelé unijních zemí by se v pátek měli shodnout na záměru posílit obchodní vztahy s Afrikou a investovat v tamních zemích více peněz. EU chce rovněž více spolupracovat při řešení příčin migrace či více pomoci africkým partnerům zvládnout dopady koronaviru.

Na program se může po mimořádné schůzce ze začátku října dostat otázka ráznějšího přístupu k turecké těžbě ve Středomoří, proti které protestují Řecko a Kypr. Podle diplomatů však není pravděpodobné, že by summit v této věci učinil zásadní závěry. Politici patrně otevřou i téma sankcí vůči Lukašenkovi.