Policie v Seattlu ruší autonomní zónu demonstrantů

Policie v americkém Seattlu zahájila operaci s cílem ukončit existenci „autonomní zóny“, která v části místní čtvrti Capitol Hill vznikla v souvislosti s demonstracemi po zabití George Floyda. Bezpečnostní složky se odtud na začátku června po střetech s protestujícími stáhly. Nyní se tam vrátily a demonstranty postupně vytlačují, informovala agentura AP. Nejméně tři desítky lidí při tom skončily ve vazbě.

Ukončování autonomní zóny v Seattlu
Zdroj: Reuters Autor: LINDSEY WASSON

Vyklízení zóny začalo ve středu při východu slunce, policisté na místo dorazili s vybavením pro potlačování násilných demonstrací a obrněnými vozidly. Lidem přikázali, aby z ulic odešli, a následně začali bořit stany a ploty a demonstranty z lokality vytlačovat. Když tuto fázi dokončili, začalo odstraňování betonových bariér, které protestní zónu ohraničovaly.

Policejní sbor uvedl, že jeho příslušníci ráno vzali do vazby 31 lidí, a to za neuposlechnutí rozkazu k odchodu, napadení nebo nezákonné držení zbraně. Jednoho muže údajně zadrželi s kovovou tyčí a kuchyňským nožem. Agentura Reuters uvádí, že strážci zákona během operace také obnovili kontrolu nad budovou místní policejní stanice.

„Okupace“

Stoupenci protestního hnutí, které se na přelomu května a června rozšířilo do stovek amerických měst, se na jihu Capitol Hillu zabydleli ve druhém červnovém týdnu. Příslušníci městské policie po opakovaných střetech s demonstranty evakuovali i jednu z místních stanic, načež byl daný okrsek prohlášen za „okupovanou protestní zónu“.

Snahu zrušit bezpolicejní zónu oznámila starostka města Jenny Durkanová na začátku posledního červnového týdne poté, co se v dané oblasti opakovaně střílelo. Dva lidé byli při dosud neobjasněných nočních incidentech zabiti a další tři byli podle policie vážně zraněni.

Agentura AFP nicméně „okupaci“ oblasti o rozsahu šesti domovních bloků hodnotila jako „z velké většiny poklidnou“. Z počátku na místo chodily projevy aktivistů poslouchat tisíce lidí, v posledních dnech ale účast na akcích v CHAZ (Capitol Hill Autonomous Zone) ochabovala.

Podle starostky Durkanové bylo po třech týdnech načase vrátit věci k normálu, protože okupace měla příliš velký dopad na místní obyvatele a podniky. Šéfka policie v Seattlu Carmen Bestová se k věci vyjadřovala o něco ostřeji a o CHAZ hovořila jako o lokalitě, kde vládne bezpráví a brutalita.

Vývoj ve městě na severozápadě USA opakovaně komentoval i americký prezident Donald Trump, který tamní demonstranty klasifikoval jako „vnitrostátní teroristy“ nebo „strašlivé anarchisty“.

Reuters připomíná, že „autonomní zóna“ byla terčem kritiky mnohých konzervativních komentátorů, kteří o tento příklad opírali svá tvrzení o nepřijatelném násilí spojeném s největší americkou protestní vlnou za poslední dekády. Televize Fox News o Seattlu psala jako o „městě bláznů“, své reportáže ovšem dokreslila několika manipulativními obrázky. K textům připojila dva snímky, které byly ve skutečnosti kolážemi, a také fotografii hořící ulice pořízenou ve městě St. Paul v Minnesotě.

Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému Afroameričanovi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku a zabil jej.