V Jeruzalémě začal proces s Netanjahuem. Důkazy jsou podle premiéra „špinavé“

V Jeruzalémě se konalo první stání v procesu s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Skončilo po hodině s tím, že další rokování se bude konat 19. července. Premiérovi právníci žádali o několikaměsíční lhůtu na prostudování důkazového materiálu, zatímco žaloba chtěla rychlé předvedení svědků, kterých jsou více než tři stovky.

Video Události
video

Události: V Izraeli začal soud s premiérem Netanjahuem

Netanjahu je obviněn ve třech různých kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Veškerá obvinění popírá. Před zahájením procesu udělal krátké prohlášení pro média. „Cílem je svrhnout silného pravicového premiéra, a odstranit tak nacionalistický tábor, který tuto zemi vede mnoho let,“ prohlásil.

Premiér dodal, že přichází s hlavou vztyčenou, a obvinil policii a prokuraturu, že na něj obvinění „ušily“. Předložené důkazy jsou podle něj přehnané a „špinavé“.

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit v reakci prohlásil, že prokuratura „bude i nadále postupovat beze strachu, i s přihlédnutím k absurdnímu pokusu přisoudit bezpečnostním složkám nekalé úmysly – což by mělo být okamžitě odmítnuto“.

V historii Izraele je to poprvé, kdy před soudem stanul úřadující předseda vlády. Netanjahu však ujistil, že kvůli procesu odstoupit nehodlá: „Zatímco se média budou zabývat nesmysly, touto lživou kauzou, budu řídit Izrael a starat se o věci, na nichž vám záleží.“

Obhájce chtěl měsíce na studium spisu 

Tříčlenný panel soudců oznámil, že žádosti obhájců i žalobců posoudí. Předsedkyně soudu Rivka Friedmanová-Feldmanová původně řekla, že soud dá oběma stranám vědět, kdy se bude konat další stání. Později soudní zdroje oznámily, že soud bude pokračovat 19. července s tím, že Netanjahuova osobní přítomnost nebude nutná. 

Podle izraelských médií může soudní řízení trvat i tři roky, předvoláno je 333 svědků. Očekávalo se, že nedělní jednání bude krátké, obvinění měli pouze říci, zda bodům obžaloby porozuměli. K vině se vyjádřit nemuseli. Sedmdesátiletý Netanjahu řekl, že si přečetl obžalobu a rozumí všem jejím bodům. 

Netanjahuův právník prohlásil, že potřebuje na prostudování důkazů dva až tři měsíce, protože důkazový materiál proti premiérovi přišel se zpožděním a nebyl úplný. Žalobkyně Liat ben Ariová ale řekla, že obhajoba materiály dostala před rokem.

Kromě Netanjahua se proces týká ještě tří dalších lidí, akcionáře telekomunikační společnosti Bezeq Šaula Eloviče a jeho manželky Iris a dále vydavatele listu Jediot Achronot Arnona Mozese. Také Elovičova obhájkyně soudcům řekla, že potřebuje více času na seznámení se s důkazy.

Protest proti izraelskému premiérovi Netanjahuovi
Zdroj: Reuters
Autor: Amir Cohen

Netanjahu si odmítl sednout na lavici obžalovaných

O proces je velký zájem a v soudní budově bylo pro novináře vyčleněno několik místností, v nichž bylo možné dění v soudní síni sledovat v televizi.

Pro jednání samotné byla určena poměrně malá místnost číslo 317, do níž se vejde jenom asi dvacet lidí. Netanjahu se odmítl po příchodu posadit na lavici obžalovaných, dokud budou přítomny kamery. Stejně jako soudci a právníci přišel s rouškou na obličeji.

Premiérovi příznivci i odpůrci svolali do Jeruzaléma demonstrace. „Chci, aby zůstal silným politikem, pro nás i pro celý Izrael. Máme ho velmi rádi,“ tvrdila Leoni Amediová. „Doufám, že soud učiní zadost spravedlnosti a pošle ho do vězení,“ věřil zase Netanjahuův odpůrce Rafael Malinowitz.

V minulosti dokázala izraelská justice poslat do vězení i těžké váhy místní politiky. Výkon trestu má za sebou bývalý premiér Ehud Olmert i exprezident Moše Kacav. Oba ale ještě před začátkem procesu rezignovali.