Čínské kachny proti invazi kobylek v Pákistánu? Expert to vylučuje

Pekingský odborník zpochybnil informaci, že Čína pošle do boje proti kobylkám, jejichž hejna zaplavila sousední Pákistán, sto tisíc kachen. O nasazení opeřenců proti kobylkám informoval časopis Time a také čínský list Ningbo Evening News. Odvolávaly se přitom na odborníka z univerzity v čínské provincii Če-ťiang. Jiný čínský expert ale později takový postup vyloučil, napsal web listu The Guardian.

Pákistánští farmáři v záplavě kobylek
Zdroj: ČTK/ZUMA/Stringer

Původní zpráva s odvoláním na odborníka z univerzity v čínské provincii Če-ťiang tvrdila, že kachny mohou být v boji s hmyzem mnohem účinnější než pesticidy a že Čína si od tohoto kroku slibuje omezení počtu kobylek, a tím pádem i snížení rizika ohrožení vlastní úrody.

Agentura AP to zdůvodňovala tím, že Peking už má s nasazením kachen do boje proti úrodu požírajícímu hmyzu zkušenosti, a že před dvěma desetiletími ptáky proti kobylkám nasadila v rozlehlé provincii Sin-ťiang na západě země, údajně se značným účinkem. Jejich použití je mnohem levnější a šetrnější k životnímu prostředí než jakékoliv pesticidy, uvedl podle ní odborník Lu Li-č' z univerzity v čínské provincii Če-ťiang.

„Kachny se rády drží ve skupině, takže se s nimi zachází snadněji než s kuřaty,“ vypočítával Lu další výhody vodních opeřenců. „Jedna kachna sní více než dvě stě kobylek denně,“ dodával odborník, podle kterého jich kuřata snědí jen sedmdesát.

Pekingský expert: V Pákistánu je na kachny příliš horko

Tuto verzi ale nyní podle webu listu The Guardian vyvrátil pekingský akademik Čang Lung. „Kachny jsou závislé na vodě, ale v pákistánských pouštních oblastech je teplota příliš vysoká,“ vysvětlil expert, který je členem čínské delegace pomáhající Pákistánu s bojem proti kobylkám.  

Mračna kobylek se v Pákistánu objevila minulý rok, kdy zlikvidovala tamní úrodu bavlny. Nyní ohrožují sklizeň pšenice. Hmyz poznamenal i zemědělství v Indii či ve východní Africe, kde podle organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) bezprecedentní a devastující situaci čelí Etiopie, Keňa a Somálsko.

Kobylka je schopna urazit denně vzdálenost až sto padesát kilometrů. Každý dospělý jedinec dokáže sníst za den potravu vážící stejně jako on samotný. Hejno o velikosti Paříže umí spořádat během jediného dne stejné množství jídla jako polovina francouzské populace, uvádí FAO.