Skupina Šabáb v Somálsku znovu zaútočila. Při atentátu v Mogadišu zemřely tři desítky lidí

Po téměř 24 hodinách skončily v somálské metropoli Mogadišu boje s útočníky z teroristického hnutí Šabáb, kterým předcházela detonace dvou náloží v automobilech. S odvoláním na místního policejního velitele to napsala agentura AP. Všichni ozbrojenci jsou údajně po smrti. Bombový útok a následné přestřelky si podle zdrojů agentury Reuters vyžádaly 29 životů, dalších 80 osob bylo zraněno. Agentura AP pak uvádí, že americký nálet v centrálním Somálsku ve čtvrtek zabil 26 bojovníků skupiny Šabáb.

Následky po útoku v Mogadišu
Zdroj: Reuters Autor: FEISAL OMAR

O utichnutí bojů informuje s odvoláním na očitého svědka také agentura Reuters. Násilí v obchodní části Mogadiša začalo ve čtvrtek večer odpálením dvou náloží v automobilech, napsala AP, poté následovala přestřelka mezi policisty a radikály, kteří se uchýlili do okolních budov. Postup bezpečnostních složek komplikoval výpadek elektřiny způsobený výbuchem. K akci se přihlásilo teroristické hnutí Šabáb. 

„Prozatím víme, že zemřelo 29 lidí, většina z nich byli civilisté, a 80 lidí je zraněno. Radikálové stále bojují z civilního domu v sousedství hotelu… Počet obětí může růst,“ uvedl dříve policejní zástupce Musa Ali. Mezi mrtvými je také nejméně deset policistů.

Kapitán Mohamed Hussein odpoledne informoval, že po ukončení násilností již začalo prohledávání budov, které útočníci obsadili. 

Při výbuchu auta s náložemi bylo zasaženo obchodní centrum v ulici Maka al-Mukarama, kde jsou také hotely a restaurace. Na fotografiích byla vidět hořící auta. Asi o hodinu později se ozvala další exploze. Narušené elektrické vedení vyvolalo další výbuchy, které vyrazily okna domů v okolí.

Ministr informací Dahir Mohamud Gelle podle státního média Somali News Agency řekl, že islamisté během útoku v jednom z hotelů drželi rukojmí. Bližší informace o tomto aspektu však nebyly ihned k dispozici.

Podle očitých svědků někteří lidé strávili noc hledáním pohřešovaných příbuzných. „Pobíhala jsem mezi místem výbuchu a nemocnicí ve snaze najít svého manžela a bratra, kteří prodávali v obchodě poblíž místa, kde se exploze stala. Právě jsem je viděla v nemocnici, jsou v kritickém stavu. Muž přišel o žaludek a bratr utrpěl těžká poranění rukou,“ uvedla jedna z obyvatelek města.

Na Šabáb se soustředí nálety Spojených států

Hnutí Šabáb je napojené na teroristickou síť al-Káida a usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a o zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Zemí zmítá násilí a bezpráví od roku 1991. V roce 2011 ztratilo hnutí kontrolu nad somálskou metropolí a posléze i většinu svých bašt. Nyní ovládá některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku.

Americké letectvo tento týden pokračovalo v náletech proti radikálům z hnutí Šabáb. Americká armáda od nástupu prezidenta Donalda Trumpa do funkce v lednu 2017 výrazně posílila své nasazení. Loni USA v Somálsku provedly nejméně 47 náletů a letos už 24. Nejnovější z náletů americké armády na cíle v Somálsku zabil 26 bojovníků hnutí.

Regionální velitelství armády USA uvedlo, že poslední nálet se odehrál ve čtvrtek v oblasti Hiran severně od somálské metropole Mogadišo. Podle AP tento region zasáhly i dva dřívější nálety.