Ukrajinský exprezident Janukovyč má jít na třináct let do vězení. Za vlastizradu

Kyjevský soud v nepřítomnosti odsoudil bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče za vlastizradu ke třinácti letům vězení. Za napomáhání agresivní válce proti Ukrajině byl bývalý prezident žijící nyní v ruském exilu odsouzen k dvanácti letům, přičemž oba tresty si má odpykat souběžně. Soud rovněž rozhodl o zabavení Janukovyčova majetku. Obvinění z pokusu o změnu státních hranic byl Janukovyč pro nedostatek důkazů zproštěn. Rozsudek není pravomocný, exprezidentův právník už uvedl, že se odvolá.

Video Studio ČT24
video

Ukrajinistka Víchová: Procesní chyby by mohly Janukovyčovi pomoct

„Navzdory tomu, že svou vinu nepřiznal, soud obviněného shledává na základě přiměřených a přípustných důkazů vinným ze spáchání trestných činů vlastizrady a napomáhání vedení agresivní války,“ řekl soudce.

Vynesený trest za vlastizradu se pohybuje v horní hranici sazby, maximálně stanoví ukrajinský trestní zákoník patnáct let. Stejný trest mohl Janukovyč dostat i za napomáhání agresivní válce. Naopak obvinění z pokusu o narušení územní celistvosti se sazbou až dvanáct let vězení ho soud zprostil.

Podle žalobců Janukovyč žádal Rusko o vojenskou pomoc, aby potlačil prozápadní demonstrace v Kyjevě. Soudce při čtení rozsudku prohlásil, že bývalý prezident svým chováním otevřel Rusku dveře k anexi Krymského poloostrova a k rozpoutání separatistické války na východě Ukrajiny.

Janukovyčův advokát Vitalij Serďuk označil rozsudek za nezákonný a řekl, že se odvolá. Soudce Vjačeslav Devjatko podle něj vynesl verdikt pod nátlakem ukrajinské státní moci. Právník už před ohlášením rozsudku oznámil, že ukrajinský soud porušil předpisy a exprezidenta o procesu „řádně neuvědomil“.

Janukovyč uprchl do Ruska 

Janukovyč, který vykonával úřad ukrajinského prezidenta v letech 2010 až 2014, utekl z Ukrajiny 22. února 2014 po masových nepokojích v centru hlavního města, které si vyžádaly stovku lidských životů. Do Ruska mu pomohly utéct ruské bezpečnostní služby.

Nyní podle dostupných informací žije v Rostově na Donu, asi 100 kilometrů od ukrajinských hranic. K soudu do Kyjeva se odmítl dostavit a souzen je tak v nepřítomnosti.

Obžaloba na bývalou hlavu státu byla podána v říjnu 2016. Obvodní soud v Kyjevě začal projednávat Janukovyčův případ v květnu 2017. Exprezidentovou zodpovědností za smrt lidí zabitých během převratu se má soud zabývat v samostatné kauze.