Rekord. Současná rozpočtová nouze Spojených států je už nejdelší v historii země

Současná rozpočtová nouze americké vlády vstoupila do svého 22. dne. Překonala tak rekord z přelomu let 1995–1996, kdy byl kabinet prezidenta Billa Clintona bez peněz 21 dnů. Ti z dotčených, kterým se nedostává peněz a přitom žijí od výplaty k výplatě, se začínají dostávat do problémů.

Snímek z Národního parku Údolí smrti (Death Valley). I zde se projevuje federální shutdown.
Zdroj: Reuters Autor: Jane Ross

Nynější krizi vyvolal spor o stavbu hraniční zdi či plotu na jihu USA za 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun), které Kongres částečně ovládaný opozičními demokraty odmítá prezidentu Donaldu Trumpovi dát. Vybudování zdi na hranici s Mexikem bylo centrálním bodem Trumpovy kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016.

Současný „shutdown“ trvá od loňského 22. prosince, kdy americké federální úřady začaly fungovat v omezeném režimu. Zastavilo se financování zhruba čtvrtiny vládních úřadů USA, včetně ministerstva zahraničí, spravedlnosti nebo vnitřní bezpečnosti.

Video Události
video

Události: Rekordní shutdown. Trump čeká, až mu demokraté odhlasují rozpočet

Donald Trump sází na to, že kongresmani nakonec ustoupí, budou ochotni přistoupit ke kompromisu a schválí rozpočet i s výdaji na bariéru. Proto s vyhlášením stavu nouze vyčkává. „Mám absolutní právo to udělat. Ale nebudu s tím tak spěchat, protože tohle by měl udělat Kongres. Čekáme, až to demokraté odhlasují,“ pronesl Trump.

Sněmovna ovládaná demokraty však v pátek schválila jiný návrh. Vláda by podle něj peníze dostala, se zdí se ale v textu pořád nepočítá. Republikáni už vzkázali, že ho do Senátu ani nepustí. Konec výpadku na úřadech i v rodinných rozpočtech tak zůstává v nedohlednu.