Zeman v Číně přijal pozvání na summit o Hedvábné stezce, Petříček otevřel téma lidských práv

Prezident Miloš Zeman se během druhého dne návštěvy Číny sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Přijal přitom další pozvání do této asijské země na duben 2019 na summit o novodobé Hedvábné stezce, která má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury. Ministr zahraničí Tomáš Petříček poté jednal v Šanghaji se svým čínským protějškem Wangem I. Otevřel i otázku lidských práv a pozval ministra do Prahy.

Český a čínský prezident a ruský premiér na slavnostním zahájení dovozního veletrhu v Šanghaji
Zdroj: ČTK Autor: Jozífek Radek

Petříček uvedl, že s ministrem hovořil o strategickém dialogu. „V příštím roce bychom chtěli uskutečnit zasedání mezivládní komise pro posílení našich bilaterálních vztahů,“ uvedl. Ministři podle něj hovořili také o tom, že součástí jejich dialogu musejí být i lidská práva. „ČR jako člen Rady OSN pro lidská práva bude nyní předkládat v rámci pravidelného přehledu své připomínky i v případě Číny,“ dodal.

Rada by se měla lidskými právy v Číně zabývat v úterý. „ČR bude odesílat své připomínky, do oficiálního odeslání bych nechtěl informovat, co je jejich obsahem,“ konstatoval Petříček. Mezi ministry podle něj panovala shoda, že otázka lidských práv je založena na vzájemném respektu a otevřeném dialogu. „Do budoucna bychom se tomu věnovali,“ dodal Petříček.

Zeman otázku lidských práv opomíjí

Zeman, k jehož delegaci do Šanghaje se Petříček zapojil, otázku lidských práv ve svém dialogu s Čínou opakovaně vynechává. U příležitosti své první prezidentské návštěvy v Číně v roce 2014 místní státní televizi CCTV řekl, že nepřijel do Číny, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak poučil o tom, jak stabilizovat společnost. „Upřesnil bych ten výrok tak, že se máme snažit porozumět, jak Čína stabilizovala svoji společnost,“ dodal později.

Tomáš Petříček v Číně
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Jozífek
Český prezident se nejprve zúčastnil slavnostního zahájení dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE) v Šanghaji. Jeho cílem je podpořit dovoz zahraničních výrobků a služeb do Číny a zbavit ji pověsti země, která se soustředí především na export.

Česká a čínská delegace na pondělním půlhodinovém jednání hovořily právě o čínském projektu Hedvábné stezky a hospodářské spolupráci. „Cílem je, aby její jedna větev ústila v ČR. Toto téma bude pan prezident při jednání v ČLR rozvíjet,“ uvedl ještě před jednáním mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Miloš Zeman ve veřejném úvodu jednání ocenil časté schůzky s čínským prezidentem. „Rád jsem přijal vaše pozvání na duben příštího roku na konferenci pásma (Hedvábná) stezka. I když jsem starý pán, který nerad cestuje, vašemu pozvání se nedá odolat, a proto velice rád přijedu,“ uvedl prezident.

Miloš Zeman a Si Ťin-pching v Šanghaji
Zdroj: ČTK
Autor: Jozífek Radek

S Čínou poté vyjádřil solidaritu v souvislosti s obchodní válkou, která podle něj vůči ní směřuje. Mínil tím opatření ze strany Spojených států. „Důvod, který mě k tomu vede, je velice prostý. Jsem proti jakémukoliv protekcionismu,“ řekl.

Si Ťin-pching pogratuloval Zemanovi k nedávnému stému výročí od vzniku Československa i znovuzvolení do funkce hlavy státu. Vyjádřil přání, aby druhé funkční období se Zemanem na Pražském hradě dál napomohlo zlepšování vztahů obou zemí. Doufá také, že se bude nadále rozvíjet strategické partnerství Česka a Číny.

Video Studio ČT24
video

Zpravodajka ČT Barbora Šámalová k ekonomickému významu návštěvy

Zpravodajka ČT Barbora Šámalová k ekonomickému významu návštěvy

Ekonom Štěpán Křeček k návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně

Do Číny společně s hlavou státu zamířili ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministryně průmyslu Marta Nováková, ministr dopravy Dan Ťok a ministr zemědělství Miroslav Toman. U vrcholné schůzky delegací byli také prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý či šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík.

Pondělní program zahájil český prezident na dovozním veletrhu v Šanghaji 

Zeman na svou čtvrtou návštěvu Číny ve funkci přiletěl v neděli, kdy se zúčastnil večeře pořádané čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Pondělní program zahájil návštěvou veletrhu. Spolu se Si Ťin-pchingem krátce navštívil českou expozici, ve které mu představil vůz Škoda Kodiaq, ale také zahrál na piano.

Čínský prezident v projevu na slavnostním zahájení slíbil další snižování dovozních cel a otevíraní čínského trhu zahraničním investorům. „Hospodářská globalizace je nezvratný trend dějin,“ řekl Si Ťin-pching a v narážce na ochranářskou politiku prosazovanou americkým prezidentem Donaldem Trumpem odsoudil „zákon džungle“. Konkrétní návrhy ke snížení napětí v obchodních vztazích ale neučinil. 

Video Zprávy v 16
video

Zeman v souvislosti s obchodní válkou vyjádřil Číně solidaritu

Zeman se před zakončením své návštěvy veletrhu zastavil i v českém komerčním stánku, který představuje pivo Lobkowicz či výrobky značky Marlenka. „My všichni státní úředníci, jak tady jsme, včetně prezidenta republiky, jsme živeni soukromou sférou. Já bych vám chtěl poděkovat a vyjádřit naději, že úspěšným podnikům se bude dařit vzdor českým politikům,“ řekl prezident.

Národní expozice má za cíl prezentovat české průmyslové dědictví a úspěšné obory. Na expozici jsou mimo jiné exponáty ze skláren Moser a Rückl Crystal, klavír společnosti Petrof, modely automobilek Tatra Truck či Škoda, která v Šanghaji představuje svůj první model SUV coupé Kodiaq GT, který je určen výhradně pro čínský trh. Zastoupeny jsou i firmy z odvětví hraček, letectví a potravinářství.

Česká expozice má být koncipovaná jako otevřený sdílený prostor, který bude sloužit ke komplexnímu představení ČR v oblastech průmyslu a obchodu, investic, cestovního ruchu, zemědělství a gastronomie, kultury a vzdělávání.

Veletrhu CIIE s podtitulem „Nová éra, společná budoucnost“ se podle organizátorů účastní přes 130 zemí a jejich regionů, 80 z nich včetně Česka se prezentují národními pavilony. Na veletrh se přihlásilo přes 2800 firem, prezidenta Zemana ve zvláštním letadle doprovodila do Číny šedesátičlenná delegace vedená Hospodářskou komorou ČR.

Veletrh se odehrává v jednom z největších výstavních komplexů na světě National Exhibition and Convention Center na celkové ploše 240 tisíc metrů čtverečních. Výstava je rozdělena na národní zónu o zhruba 30 tisících metrech čtverečních a komerční zónu, která zabírá zbytek dostupných prostor. Česko se prezentuje na zhruba 590 metrech čtverečních.

ČR má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Český export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard. 

Zeman byl naposledy v Číně loni v květnu. Si Ťin-pching přijel na oficiální návštěvu ČR v březnu 2016 s početnou delegací. V Praze a v Lánech strávil tři dny, během kterých se sešel se Zemanem, tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou a dalšími politiky.