Číňané koupili podíl v Travel Service i pivovaru Lobkowicz

Jedna z největších soukromých čínských společností CEFC převezme téměř 50procentní podíl v české letecké společnosti Travel Service. Další dohoda padla i s českou společností Pivovary Lobkowicz. V té spolu s partnery převezme necelých 80 procent. CEFC se také stane strategickým partnerem společnosti Médea Group a vydavatelství Empresa Media.

Čínská CEFC se rozhodla expandovat do Evropy a Českou republiku si vybrala jako hlavní sídlo svých evropských aktivit. Ve středu se psalo o tom, že koupí Živnobanku, ve čtvrtek dohodla koupi Martinického paláce a podílu v energetické společnosti J&T. Server Neovlivní.cz pak v pátek přinesl informaci, že Číňané koupili 60 procent fotbalového klubu Slavie.

Teď přišel na řadu soukromý tuzemský letecký dopravce Travel Service, který drží podíl 34 procent v Českých aeroliniích. Dohoda předpokládá, že CEFC v prvním kroku získá ve společnosti Travel Service desetiprocentní podíl. Později si připíše dalších 39,92 procenta akcií a základní jmění firmy Travel Service se zvýší nejméně o jednu miliardu korun.

2 minuty
Čínská společnost CEFC expanduje v Česku
Zdroj: ČT24
45 minut
Události: Číňané investují v Česku další miliardy
Zdroj: ČT24

Čínská společnost bere vstup do společnosti Travel Service jako velkou příležitost k rozvoji svého podnikání v Evropě. „Velmi dobře také vnímáme narůst zájmu o Českou republiku v asijském regionu, a to jak ze strany investorů, tak i turistů. V kontextu s otevřením přímého leteckého spojení mezi Prahou a Pekingem a dalším naším plánovaným projektem s významnou čínskou leteckou společností pak chceme z pražského letiště vytvořit pro turisty a investory z Číny a Asie bránu do regionu,“ uvedl prezident CEFC Čchan Čchao-tuo. Podle Čchana společnost plánuje v Česku další investice ve všech oblastech, včetně cestovního ruchu.

Podle analytika společnosti Colosseum Františka Bostla by z této transakce neměla profitovat pouze ČR, ale celý region střední a východní Evropy, který se takto dostává na čínskou investiční mapu. Český aerobyznys může podle něj očekávat vyšší příliv cestujících a Praha má tak velký potenciál stát se tranzitním místem pro celou Evropu.

Číňané mají zájem i o české pivo a mediální trh

CEFC převezme také podíl 79,4 procenta ve společnosti Pivovary Lobkowicz. Společnost je pátou největší pivovarnickou skupinou působící na českém trhu. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy korun. Dokumenty podepsali zástupci obou firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na oficiální návštěvě Číny.

„Respektujeme tradici českého pivovarnictví a piva, které je v české kultuře silně zakořeněné. České pivo dosahuje prvotřídní kvality a světového věhlasu. Vstup do skupiny Pivovarů Lobkowicz je pro nás zajímavou investiční příležitostí a také symbolickým vyjádřením našeho zájmu v ČR dlouhodobě úspěšně působit. Netajíme se také ambicí tímto krokem významně posílit export českého piva do Číny,“ uvedl prezident CEFC Čchan Čchao-tuo.

obrázek
Zdroj: ČT24

Čínská společnost vstoupila i do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media, které je vlastníkem TV Barrandov. Stane se strategickým partnerem obou firem. „CEFC je zcela mimořádně silným finančním a strategickým partnerem a partnerství s ním umožní další rozvoj naší mediální skupiny,“ řekl k transakci předseda představenstva společností Barrandov Televizní Studio, Empresa Media a Médea Group Jaromír Soukup, který bude řídit obchodní, mediální a provozní aktivity uskupení.

Empresa Media je čtvrtým největším mediálním koncernem v ČR. Vedle TV Barrandov a produkční společnosti Real TV jí patří i časopis Týden, společenský týdeník Sedmička, měsíčník Interview, časopis Instinkt, Popcorn a Top Dívky, MarketingSalesMedia a elektronický deník Týden.cz.

  • CEFC byla založena v roce 1980 a dnes je šestou největší soukromou firmou v Číně.
  • Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.
  • Svoje zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, Spojených arabských emirátech, Indonésii, Singapuru, Jižní Koreji nebo Japonsku.

Ministr průmyslu a obchodu uzavřené dohody vítá

„Potřebujeme, aby zahraniční investice, které tady jsou, byly z mnoha různých zemí. Nikdy totiž úplně bezpečně nevíme, co se v té které zemi stane, a pak by některé investice mohly vyschnout,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

„V 90. letech byla ČR oknem do Evropy pro japonské firmy, v letech nultých to bylo pro korejské firmy, nebo stále ještě je, a teď je prostor pro čínské firmy,“ poznamenal Mládek. Zároveň uvedl, že investicím mohlo napomoci i to, že prezident Zeman má čínského poradce ze společnosti CEFC. Analytici očekávají příchod i dalších čínských investorů.

Investici vítá i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dosavadní rozsah čínských investic podle něj ale není tak velký, aby měl vzbuzovat obavy. V porovnání se zeměmi jako Německo, Francie, Holandsko nebo Korea jsou čínské investice podle premiéra stále poměrně nízké.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, který vykázal pokles bezmála tří procent. Mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak dařilo se trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek, po uzavření obchodování, oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Evropské akcie začaly s mírným růstem, ale zpráva z Pekingu je srazila do záporu.
10:36Aktualizovánopřed 56 mminutami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 2 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 23 hhodinami

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...