Jih Francie zasáhly nejhorší povodně od konce 19. století. Zemřelo jedenáct lidí

Jih Francie v noci na pondělí zasáhly prudké deště a nečekané bleskové záplavy, které si vyžádaly nejméně jedenáct mrtvých. Původní bilance ministerstva vnitra hovořila o 13 obětech. Tři lidé se pohřešují a další utrpěli zranění. Povodeň, při níž za několik hodin napršelo tolik vody jako normálně za několik měsíců, způsobila rozsáhlé hmotné škody.

Ve střední části údolí řeky Aude se hladina blíží sedmi metrům, jako tomu bylo v roce 1891. Podle meteorologické služby už ale hladina nestoupá. Mnoho silnic je nesjízdných a některé občany bylo nutné evakuovat vrtulníkem. V okolí Carcassonnu jsou pole zcela zatopená, mnoho silnic je poškozených kvůli popadaným stromům.

V zasaženém departementu Aude byl brzy ráno vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení, kvůli přívalovým dešťům byly některé silnice neprůjezdné, zavřené zůstaly i školy.

Prezident Emmanuel Macron odpoledne vyjádřil solidaritu s oběťmi a ocenil příkladnou mobilizaci záchranářských služeb.

Video „Voda mi sahala až k trupu, strašně jsem se bál." Jihozápad Francie zasáhly povodně
video

„Voda mi sahala až k trupu, strašně jsem se bál.“ Jihozápad Francie zasáhly povodně

Zdroj: APTN

Prefekt departementu Aude Alain Thirion televizi BFM-TV řekl, že jednou z obětí je žena, patrně řádová sestra, kterou smetla vzedmutá voda ve městě Villardebelle. Nejméně jednoho člověka zastihla velká voda ve spánku. Kromě toho byl se zraněními převezen do nemocnice jeden člověk poté, co se zřítil dům ve městě Cuxac, řekl prefekt.

Bleskové záplavy zastihly region bez varování. Z břehů se vylilo mnoho potoků a řek, velká voda vyvracela stromy i betonové stožáry. Mnohde byla přerušena silniční i železniční doprava a školáci dostali volno. V některých místech podle prefekta napadalo během několika hodin tolik srážek, jako normálně za půl roku.

Podle meteorologické služby Vigicrues zasáhly střední část údolí řeky Aude nejhorší povodně od roku 1891. „Tehdy (hladina řeky) neměla daleko k sedmi metrům a nyní se této úrovni blížíme,“ uvedla služba Vigicrues. V oblasti dál prší, ale jakmile se „hladina Aude v první části noci velmi rychle zvýšila, nyní už nestoupá a zdá se, že kulminuje,“ citovala agentura AFP zástupce služby Vigicrues.

Výstraha před povodněmi platí i pro další francouzské departmenty Aveyron, Haute-Garonne, Herault, Pyrénées-Orientales, Tarn a Tarn-et-Garonne, píše Le Monde.

Na jihu Francie a v západním Středomoří v současné době panuje deštivé počasí a bouře, které si vyžádaly řadu obětí. Velká voda potrápila zejména španělskou Mallorcu.