Irácká armáda dobyla Rávu, poslední baštu Islámského státu

Irácká armáda oznámila, že dobyla město Ráva ležící u syrské hranice. Ráva byla označována za poslední útočiště členů tak zvaného Islámského státu v Iráku. Irácké síly „zcela osvobodily Rávu a vztyčily iráckou vlajku nad jejími budovami“, uvedl podle agentury Reuters generálporučík Abdal Amír Rašíd Jaralláh.

Irácká armáda dobyla Rávu
Zdroj: ČTK Autor: Osama Sami

Osvobození města Irák považuje za konec nadvlády islámského chalífátu, který ovládal od roku 2014 obrovskou rozlohu Iráku i Sýrie. Bojovníci IS dobyli v létě 2014 severní a západní území Iráku, přičemž se zmocnili i druhého největšího iráckého města Mosul. Armáda nad ním převzala znovu kontrolu až letos v červenci.

Útok na západoiráckou Rávu zahájila armáda ráno. Předpokládala, že bitva bude krátká, protože většina bojovníků IS, už prchla k syrské hranici. „Čistící operace a likvidace“ četných bomb a dalších výbušnin, které ve městě džihádisté zanechali, pokračuje, dodaly armádní zdroje.

/*json*/{"map":{"lat":34.03982263957856,"lng":42.060513519360235,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":34.79576153473033,"lng":41.9677734375,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

IS v Sýrii bojuje o ztracená území 

Z druhé strany hranice jsou bojovníci IS vytlačováni na sever a východ Sýrie. Poslední baštou, kterou v Sýrii ztratili, bylo město Rakká. Na jeho osvobození se podílela americká armáda a arabsko – kurdské milice. 

Ovšem teroristická skupina Islámský stát se snaží získat ztracená území zpět. Před několika dny údajně opět dobyla syrské město Búkamál, které leží u hranice s Irákem. Syrská armáda a její šíitští spojenci tento týden oznámili, že nad městem získali kontrolu. Bojovníci Islámského státu ale vzápětí zahájili protiofenzivu. Libanonská televize Al-Manár, blízká šíitskému hnutí Hizballáh, uvedla, že v Búkamálu se nachází vůdce IS abú Bakr Bagdádí.