Islámský stát se prý znovu zmocnil syrského města Búkamál

Teroristická skupina Islámský stát (IS) údajně dobyla zpět syrské město Búkamál, které leží u hranice s Irákem. Syrská armáda a její šíitští spojenci tento týden oznámili, že nad městem získali kontrolu, bojovníci Islámského státu ale vzápětí zahájili protiofenzivu. Libanonská televize Al-Manár, blízká šíitskému hnutí Hizballáh, v pátek uvedla, že v Búkamálu se nachází vůdce IS abú Bakr Bagdádí.

Situace v Sýrii v listopadu 2017
Zdroj: Liveuamap.com

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) v sobotu sdělila, že bojovníci Islámského státu mají znovu plnou nadvládu nad Búkamálem. „Vládní vojáci a jejich spojenci jsou nyní jeden až dva kilometry od okraje města,“ dodal Ramí Abdar Rahmán, šéf SOHR, která dění v Sýrii sleduje z exilu a tvrdí, že má v zemi síť informátorů. Syrská vláda tvrzení SOHR nekomentovala. 

Búkamál je posledním větším městem, které tak mají bojovníci IS zřejmě ještě pod kontrolou. Syrská organizace pro lidská práva v sobotu oznámila, že při ostřelování dvou uprchlických táborů a vesnic, do nichž se uchýlilo množství búkamálských obyvatel, přišlo o život nejméně 26 civilistů, z toho devět dětí.

Nejasnosti se přitom netýkají jen samotného města, ale i jeho údajného rezidenta - vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího, který v roce 2014 z mešity v iráckém Mosulu vyhlásil na severu Iráku a Sýrie chalífát.

Rusko v červnu uvedlo, že je mrtev, Spojené státy o tom pochybují. Loni zvýšily odměnu za informace vedoucí k jeho dopadení na 25 milionů dolarů.V září byla zveřejněna nahrávka s hlasem, který je připisován právě Bagdádímu. Vyjádřil se na ní k porážce IS v iráckém Mosulu a vyzýval stoupence, aby pokračovali v boji.

Trump i Putin: Porazit Islámský stát

Fanatičtí sunnité drží v Sýrii ještě v části syrské provincie Dajr az-Zaur a v těchto oblastech na ně útočí dělostřeleckou palbou vojáci věrní syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi a ze vzduchu ruské letectvo.

Situací v zemi se věnoval i americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin během krátkého setkání na okraj vietnamského summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Shodli se, že syrská válka nemá vojenské řešení, a schválili společné prohlášení, podle nějž je cílem porazit Islámský stát. Současně vyzvali všechny strany konfliktu, aby se aktivně zapojily do politických jednání, jež se konají v Ženevě pod patronací OSN. Jejich další kolo je naplánováno na 28. listopad.

V Iráku se našly další masové hroby, jež po sobě zanechal IS

V iráckém městě Havídža, osvobozeném z područí IS v říjnu, se mezitím našly masové hroby s nejméně 400 těly. Některé mrtvoly byly údajně oděné v civilních šatech. O pohřebišti informovali úřady místní obyvatelé. 

Bojovníci IS obsadili Havídžu v roce 2013, následně se jim podařilo dobýt až 40 procent území Iráku. K letošnímu říjnu vládní vojska radikály ze země vytlačila, až na pás území na západě u hranice se Sýrií.

Při dobývání ztraceného území narazila irácká armáda na desítky masových pohřebišť. Agentura AP loni v průzkumu evidovala 72 takovýchto míst, v nichž mohlo ležet 5200 až 15 tisíc obětí.