V částech Německa nepojedou vlaky až do pondělí

Silná větrná bouře, která od noci na neděli sužovala centrální část Evropy, si v Německu vyžádala nejméně dva lidské životy a na mnoha místech ochromila regionální železniční dopravu i dálkové spoje. Na hlavních trasách ve středním a severním Německu bude provoz zastaven až do pondělního rána. Dva mrtvé po řádění větru hlásí i z Polska, v obou případech šlo o řidiče, na jejichž auto spadl strom. Ve Vídni bylo několik hodin z bezpečnostních důvodů zavřeno hlavní vlakové nádraží.

V Berlíně strhl vítr lešení
Zdroj: Reuters Autor: Axel Schmidt

Silná bouře provázená prudkým větrem zasáhla Německo už v noci. Podle médií v Dolním Sasku utonul 63letý muž, který utíkal před valící se vodou z auta, v němž přespával u severomořského zálivu Jadebusen. Druhou obětí je žena, která v nemocnici podlehla zraněním, jež utrpěla, když se s ní a se dvěma muži převrhl motorový člun. Jeden z mužů je nezvěstný, zatímco druhý leží v nemocnici s vážným poraněním. Neštěstí se stalo u pobřeží Severního moře.

Na mnoha místech popadaly stromy, které zablokovaly silniční a železniční dopravu. Omezen byl provoz i na berlínském letišti Tegel.

Kvůli silnému větru musel mimořádně přistát na jiném německém letišti Airbus A380 společnosti Lufthansa, který letěl z amerického Houstonu do Frankfurtu nad Mohanem. Letoun nejprve chvíli kroužil nad letištěm ve Frankfurtu, nakonec se ale z bezpečnostních důvodů rozhodl jeho kapitán k přistání ve Stuttgartu.

V sedmi spolkových zemí zastavil vítr vlaky

Železniční společnost Deutsche Bahn oznámila, že vlaková doprava se prakticky zastavila v sedmi spolkových zemích. „Kvůli značným škodám, které bouře způsobila, zůstanou dálkové spoje na hlavních trasách zastavené až do (pondělního) rána,“ sdělila rovněž DB v prohlášení, které citoval Bild.

Podle agentury DPA jsou pro dálkové spoje nyní uzavřená velká města Berlín, Hamburk, Hannover a Kiel. Do pondělí jsou vyřazeny z provozu spoje z Berlína do Hamburku, Frankfurtu nad Mohanem, Lipska, Drážďan, spojení z Hannoveru do Brém a Dortmundu a rovněž mezi Dortmundem a Hamburkem.

V mnoha oblastech popadaly stromy na silnice. V okrese Sonneberg v Durynsku zůstalo několik aut zablokováno a museli k nim vyjíždět hasiči.

Zaplavené náměstí před hamburským rybím trhem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Daniel Bockwoldt

Na severu Německa v oblasti Hamburku varovaly úřady i před zvýšením hladiny řek, v Hamburku jsou úřady připraveny uzavřít některé ulice, pokud hladina Labe výrazně stoupne. Podle deníku Die Welt ve městě vyjížděli hasiči v noci na dnešek asi ve 170 případech.

V zálivu Severního moře u ostrova Langeoog se ráno utrhla velká nákladní loď Glory Amsterdam. Pokusy ukotvit 225 metrů dlouhé plavidlo bez nákladu, ale s 22 členy posádky byly zatím marné. Nikdo z lidí na palubě není zraněný.

V Berlíně vyhlásili požárníci výjimečný stav, v noci vyjížděli asi ve 100 případech a do služby byli povoláni všichni dobrovolní hasiči. Bouře v Berlíně lámala stromy, na dvou místech spadlo lešení. V jednom případě byl lehce zraněn chodec. Dva příměstské vlaky v oblasti Berlína zasáhly stromy, nikdo nebyl zraněn. 

Následky větrné smršti v Berlíně
Zdroj: Reuters
Autor: Fabrizio Bensch

V Polsku vzala vichřice dva životy

Jedna smrtelná nehoda se stala na severozápadě země v Západo-Pomořanském vojvodství a druhá v Opolské vojvodství, které leží u hranic s Českou republikou. Vítr dosahoval někde v nárazech kolem 90 kilometrů v hodině, nejsilnější byl vichr na Sněžce, kde bylo podle TVN24 naměřeno až 180 kilometrů v hodině.

Nejhůře byla postižena vojvodství Velkopolské, Pomořanské, Dolnoslezské, Západo-Pomořanské a Lubušské. Celkem vyjížděli v těchto oblastech hasiči od soboty ve více než tisíci případech. Šlo zejména o popadané stromy, které blokovaly provoz na silnici a železnici. Poškozeno bylo také vedení elektrického proudu. V oblasti Poznaně, kde vítr v poryvech dosahoval rychlosti až 104 kilometrů v hodině, zůstalo na 40 000 domácností bez elektřiny.

Ve městě Svinoústí na severozápadním pobřeží Polska spadlý jeřáb lehce poškodil plynovod a uvolnilo se nepatrné množství plynu do ovzduší. Provoz zařízení byl dočasně zastaven, dokud nebude plynovod opraven, uvedl mluvčí společnosti GAZ-SYSTEM Tomasz Pietrasieński.

Bouře přinesla také déšť, který zvedl hladiny řek. Hasiči vyjíždějí čerpat vodu ze sklepů a pomáhají lidem s protipovodňovými opatřeními, nejvíce v Západo-Pomořanském vojvodství. 

Silný vítr ochromil železniční dopravu v celé střední Evropě
Zdroj: Reuters

Vítr komplikuje dopravu i v Rakousku, nádraží ve Vídni bylo mimo provoz

Vichr komplikuje i dopravu na silnicích a železnici v Rakousku. Z bezpečnostních důvodů úřady rozhodly vyklidit hlavní vlakové nádraží ve Vídni. Vítr totiž poškodil rozestavěnou výškovou budovu v areálu nádraží a hrozilo zde zranění lidí.

Popadané stromy způsobily v Rakousku i výpadky elektrické energie, poničeny byly střechy domů. Rychlost větru dosahovala na severu země v nárazech až 140 kilometrů v hodině, na horách v Horním Rakousku naměřili ráno až 179 kilometrů v hodině. 

Kvůli stromům na kolejích bylo přerušeno železniční spojení mezi obcí St. Valentin a městem Štýr v Horním Rakousku.

Do nebezpečné situace se dostali turisté tří výletních lodí na Dunaji, když chtěli zakotvit v městečku Dürnstein v Dolním Rakousku. Vítr ale dosahoval rychlosti přes 120 kilometrů v hodině, a proto jim přivolaní hasiči doporučili na lodi zůstat, než se vichr utiší.

Kvůli větru byl zrušen i obří slalom v rakouském Söldenu
Zdroj: Reuters
Autor: Dominic Ebenbichler

Na Slovensku narazil vlak do stromu

Silný vítr zasáhl rovněž Slovensko, kde podobně jako v okolních zemích způsobil problémy v dopravě. V některých slovenských okresech dál platí nejvyšší výstraha před větrem. „Pravděpodobnost výskytu mimořádných škod a ohrožení lidských životů je velmi vysoká,“ varovali slovenští meteorologové.

Hasiči museli zasahovat například kvůli popadaným stromům na silnicích, vítr zkomplikoval rovněž provoz na železnici. V některých oblastech došlo k výpadkům v dodávkách elektrického proudu. V Bratislavě a v Trnavě jsou z bezpečnostních důvodů uzavřeny hřbitovy.

„Situaci s neprůjezdností tratí jsme od dopoledne řešili na sedmi úsecích, většinou na západním Slovensku,“ uvedla mluvčí železniční společnosti ŽSR. V úseku mezi Čadcou a Krásnem nad Kysucou krátce po poledni narazil vlak do spadlého stromu, nikomu se ale nic nestalo.

Chaos na hlavním nádraží v Berlíně
Zdroj: Reuters
Autor: Axel Schmidt