Katalánsko ve lhůtě stanovené Madridem neupřesní, zda vyhlásilo nezávislost

Katalánský regionální kabinet do stanoveného termínu španělské ústřední vládě neřekne, zda vyhlásil, či nevyhlásil samostatnost autonomního Katalánska. Oznámil to mluvčí kabinetu v Barceloně Jordi Turull. Madrid požaduje jasnou odpověď do tohoto čtvrtka a pohrozil převzetím kontroly nad autonomním regionem.

Carles Puigdemont
Zdroj: Reuters Autor: Gonzalo Fuentes

Katalánský premiér Carles Puigdemont nevyjasnil své stanovisko v pondělním dopise šéfovi španělské vlády Marianu Rajoyovi a pouze vyzval k dialogu. Puigdemont sice 10. října symbolicky vyhlásil nezávislost na základě výsledků kontroverzního referenda z 1. října, ale zároveň platnost deklarace pozastavil, aby mohl dál s Madridem vyjednávat.

V referendu se více než 90 procent zúčastněných voličů vyslovilo pro nezávislost. Hlasování se ale zúčastnilo jen 42 procent oprávněných voličů, navíc jeho podmínky byly nestandardní – prakticky se nehlasovalo tajně, volební komise nebyly nezávislé a na řadě míst se volit nemohlo kvůli zásahům španělské policie.

Rajoyův kabinet dal Barceloně ultimátum do čtvrtka, aby se jasně vyjádřila, a naznačil, že pokud se tak nestane, mohl by přikročit k opatřením vedoucím k převzetí ústřední kontroly nad regionem. Podle Turulla nehodlá katalánská vláda odpovídat jinak, než učinila v pondělí.

Španělský ústavní soud mezitím označil za neplatný zákon přijatý v září katalánským regionálním parlamentem, který umožnil konání katalánského referenda. Toto hlasování ústavní soud již dříve označil za neplatné.