KLDR pohrozila Spojeným státům nejtvrdší odvetou, Trump je prý choromyslný

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pohrozil Spojeným státům nejtvrdšími protiopatřeními v historii v reakci na slova Donalda Trumpa o zničení KLDR. Americký prezident je podle Kima choromyslný. Trumpův projev v OSN plně ospravedlňuje pokračování jaderného programu KLDR, dodal vůdce podle oficiální agentury KCNA. Severokorejský ministr zahraničí uvedl, že jeho země by mohla provést dosud největší jaderný test v Pacifiku.

Video Události
video

Události: Napětí mezi USA a KLDR

Šéf Bílého domu, který vůči severokorejskému diktátorovi používá velmi rázná slova, v úterním projevu před Valným shromážděním OSN označil severokorejský režim za zvrácený a obvinil ho z bezohledné snahy získat jaderné zbraně. Uvedl, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

Kim na jeho výroky reagoval nezvykle obsáhlým prohlášením. „Jeho poznámky mě přesvědčily, spíše než aby mě zastrašily či zastavily, že cesta, kterou jsem vybral, je správná a je cestou, po které musím jít až do konce,“ uvedl Kim v prohlášení citovaném agenturou Reuters.

V rámci boje za „důstojnost a čest“ svého národa hodlá prý Kim zajistit, aby „muž disponující výsadou nejvyššího velení USA za svou řeč draze zaplatil“.

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho v New Yorku Kimova slova na dotaz novinářů doplnil vyjádřením, že by země brzy mohla v Pacifiku provést dosud nejsilnější test vodíkové bomby. Podle jihokorejské agentury Jonhap však dodal, že přesné plány vůdce mu nejsou známy. Očekávaný projev šéfa diplomacie KLDR se v OSN uskuteční v pátek.

Trump na Twitteru odpověděl, že šílený Kim Čong-un, kterému nevadí nechat hladovět a zabíjet vlastní lidi, dostane lekci, jakou ještě nezažil.

Japonsko a Jižní Korea reakci KLDR odsoudily

„Komentář Kim Čong-una na adresu Donalda Trumpa vyvolal okamžitou kritiku japonské vlády. Tokio řeklo, že chování a vyjadřování Severní Koreje je provokativní a ohrožuje nejen regionální, ale i mezinárodní bezpečnost, proto je naprosto nepřijatelné,“ uvedla zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Kimovo prohlášení odsoudil také Soul. „Vyzval Severní Koreu, aby okamžitě zastavila provokace, které ji přivedou do izolace a k totálnímu zhroucení, připomněl jí, že by měla volit takové řešení, které by vedlo k jednání o denuklearizaci ostrova a hledání smíru,“ dodala zpravodajka.

Petr Pavel

generál Petr Pavel

šéf vojenského výboru NATO

„Bylo by od nás naprosto nezodpovědné, kdybychom tu hrozbu nebrali vážně. Na druhou stranu si myslím, že vojenské řešení by mělo být vždycky až tím posledním. A věřím, že existují ještě nástroje, které je možné využít k tomu, aby vojenské řešení vůči Severní Koreji nemuselo být uplatněno.“

generál Petr Pavel

šéf vojenského výboru NATO
Video Studio ČT24
video

Vyjádření generála Petra Pavla pro Českou televizi ke korejské krizi

Vyjádření generála Petra Pavla pro Českou televizi ke korejské krizi

Richard Turcsányi: Součástí řešení by měla být velmi aktivní diplomacie za oponou

Kim Čong-un pohrozil nejtvrdší odvetou

Odborník na jaderné zbraně Vlastislav Bříza

Japonsko: KLDR možná chystá test rakety s jadernou hlavicí

Japonský ministr obrany Icunori Onodera uvedl, že Severní Korea možná připravuje test rakety s jadernou hlavicí, která přeletí Japonsko. 

Podle Kim Tong-juba, bývalého důstojníka jihokorejské armády, který nyní působí jako analytik v Ústavu studií Dálného východu v Soulu, prohlášení severokorejského vůdce naznačuje, že Pchjongjang chystá svůj nejagresivnější raketový test v historii. KLDR by prý mohla odpálit mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-14 přes Japonsko do vzdálenosti kolem 7000 kilometrů, aby ukázala, že je schopna zasáhnout Havaj či Aljašku.

„A pokud by test nešel podle plánu, mohlo by se ocitnout v ohrožení také místní obyvatelstvo. Mluvíme tady o nasazení skutečné jaderné hlavice na raketu, která byla v minulosti testována jen několikrát,“ upozornil Vipin Narang, expert na jaderné strategie působící na americkém Massachusettském technickém institutu.

Severní Korea 3. září oznámila, že uskutečnila svůj šestý a zatím nejsilnější jaderný test. Rada bezpečnosti OSN v reakci na tuto zkoušku schválila minulý týden přísnější sankce vůči KLDR.

Trump ve čtvrtek stupňoval tlak na Pchjongjang a sdělil, že vydal nařízení umožňující vystavit sankcím osoby a firmy obchodující s KLDR a banky financující a umožňující obchod se Severní Koreou. Do bankovních postihů se podle něho zapojí rovněž Peking, klíčový obchodní partner KLDR.