Bezprecedentní, komentují média Trumpův „nenávistný“ projev v OSN

Americký prezident Donald Trump sklidil kritiku za svůj první projev na zasedání Valného shromáždění OSN od řady politiků i komentátorů. Západní tisk píše o „nenávistné, nediplomatické řeči“, jaká tu dlouho nebyla. Trump mimo jiné pohrozil KLDR „naprostým zničením“ a Írán přidal do skupiny „zločineckých režimů“.

Americký prezident v projevu v OSN „rozsekal své nepřátele na kousky“, napsal francouzský deník Le Figaro. Tak nediplomatický projev už ve Spojených národech dlouho nikdo neslyšel, dodal list.

Podle něj si šéf Bílého domu i protiřečil. Zpočátku totiž mluvil o posvátné nezávislosti států a suverenitě, přičemž slovo suverenita pronesl 21krát, ale jeho řeč byla přitom plná intervencionistických narážek. Boj proti islámskému terorismu kupodivu Trump zmínil jen okrajově, všímá si list.

Ve stejném duchu se nesla většina komentářů v západním tisku, které označují Trumpovu hrozbu zničením Severní Koreje za bezprecedentní. Hlava USA ve svém prvním projevu v OSN mimo jiné varovala, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy a jejich spojence, nebude mít Washington jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

„Není běžné, aby členský stát OSN, tím spíše ten nejmocnější, vyhrožoval totálním zničením jiné členské zemi přímo před jejími zástupci,“ komentoval to francouzský deník Le Monde. Americký prezident se podle něj „inspiroval svými agresivními příspěvky na Twitteru“.

Trumpova řeč „změnila pravidla hry“ a bezpochyby se stane jedním z nejpamátnějších momentů Valného shromáždění, právě i kvůli tomu, že jeden členský stát hrozil zničením jinému členskému státu, konstatuje britská BBC.

„Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí trhal při svém projevu chartu OSN, venezuelský (prezident) Hugo Chávez cítil ,zápach síry‘ po bývalém americkém prezidentovi Georgi Bushovi starším. Ale mluvit o vyhlazení pětadvacetimilionové země? To ne,“ napsala komentátorka BBC.

Dodala, že zatímco před prvním projevem Trumpova předchůdce Baracka Obamy panovalo v sále napjaté očekávání, před Trumpovým proslovem vládla spíše úzkost. Nakonec se ale nenaplnily obavy, že Trump si vezme na mušku i samu OSN, kterou dříve označil za neschopný klub pro elitu.

Podle amerického deníku The New York Times vnesl Trump na půdu OSN stejný konfrontační styl, jaký používá doma. Prezidentovy výroky, které se na politických mítincích v USA setkávají s pochvalným pokřikem, byly na Valném shromáždění přijaty hrobovým tichem, které místy narušil nesmělý potlesk, poznamenal list, jenž šéfa Bílého domu často kritizuje.

Zpravodajská stanice CNN zvolila jako titulek ke svému článku o Trumpově řeči „Žádný americký prezident tak ke světu nemluvil“. Hlava USA se podle CNN prezentovala jako „rušivá, bojechtivá a nacionalistická“ osoba. Trumpův projev otřásl americkými politickými normami, napsala CNN.

Polský list Rzeczpospolita označil za „přelomový“ Trumpův příslib, že Amerika už nechce jiným vnucovat svůj způsob života. Trumpova vize podle deníku může těšit autoritářské režimy v Pekingu a Moskvě.

„Politika USA vůči Rusku se po desítky let opírala o prosazování hodnot demokracie, lidských práv, právního státu. Zřekneme-li se toho, dáme veliký dárek Vladimiru Putinovi, protože postavíme jeho a naše pohnutky na stejnou úroveň,“ řekl listu Andrew Weiss z Carnegieho nadace.

Trump ale potřebuje podporu Ruska a Číny, aby se vypořádal s režimem v Pchjongjangu, a tak dal jasně najevo, že buď Rusové a Číňané přitlačí severokorejského vůdce Kim Čong-una ke zdi, anebo ve východní Asii propukne konflikt s těžko předvídatelnými následky.

Asijská média si všímají hlavně toho, že Trump v projevu volil vůči Číně výrazně smířlivější tón. To by mohlo značit počátek konzistentnější zahraniční politiky Bílého domu, analyzuje hongkongský deník South China Morning Post.

Nový směr by vystřídal dosavadní „ad hoc“ styl Trumpovy diplomacie. South China Morning Post podotýká, že jen během července přeskakoval Trump od kritiky Pekingu za rostoucí obchody s KLDR k vyzdvihování „vynikajícího setkání“ s prezidentem Si Ťin-pchingem zase zpět ke znechucení nad tím, že Čína „nijak nepomáhá“ s řešením korejské krize.

V úterním projevu Čínu přímo zmínil pouze jednou, a to když jí děkoval za podporu při prosazení sankcí vůči Pchjongjangu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
13:06Aktualizovánopřed 34 mminutami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
13:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, reaguje Kyjev na návrh Putina

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X následně napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy.
14:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 9 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 11 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 20 hhodinami
Načítání...