Začala bitva o jednu z posledních bašt Islámského státu

Irácký premiér Hajdar Abádí oznámil začátek operace s cílem osvobodit město Tal Afar, které je jednou z posledních bašt teroristické skupiny zvané Islámský stát (IS) v zemi. Tal Afar leží asi 80 kilometrů západně od Mosulu, který armáda osvobodila po devítiměsíčním boji v červenci.

Iráčtí vojáci hlídají cestu do města Tal Afar
Zdroj: ČTK/AP Autor: Balint Szlanko

Hajdar Abádí informoval o začátku ofenzivy v televizním projevu. „Říkám členům Islámského státu, že nemají jinou možnost než se vzdát. Jinak budou zabiti,“ prohlásil premiér.

Po skončení bojů o Mosul irácká vláda uvedla, že příštím cílem bude osvobození Tal Afaru, kam prchali bojovníci IS z osvobozených částí Iráku. Tento týden irácké letectvo začalo s nálety na Tal Afar, které měly cílit na velitelství a skladiště Islámského státu.

Irácká armáda odpoledne oznámila, že vojsko dnes dobylo pět vesnic východně od města. Odhaduje se, že uvnitř a v blízkosti Tal Afaru je 10 tisíc až 50 tisíc civilistů. Od dubna z města, v němž v minulosti žilo 200 tisíc lidí, podle OSN uprchlo 49 tisíc osob. Kvůli bojům o Mosul je v táborech v severním Iráku a jinde rozptýlen téměř milion lidí.

Několik hodin před Abádího vystoupením irácké letectvo na město shodilo letáky s výzvami k opatrnosti. „Připravte se, bitva začíná a vítězství se blíží,“ stálo na nich. Armáda a šíitské milice Tal Afar odřízly od původního území obsazeného IS už v červnu. V jeho okolí jsou také kurdské milice a dobrovolníci.

Irácká armáda odhaduje, že je ve městě na 2000 členů IS. Vojsko počítá s tím, že je čeká tvrdý boj, i když tajné služby uvádějí, že mnoho bojovníků IS je vyčerpáno mnohaměsíčními boji a bombardováním a že IS má problémy se zásobováním.

„Rozvědky hlásí, že zbylí bojovníci jsou převážně Arabové z jiných zemí se svými rodinami, a to znamená, že budou bojovat až do konce,“ sdělil irácký plukovník Karím Lamí. Uvedl také, že většina ulic v Tal Afaru je široká, což umožní nasazení tanků a obrněných vozů.

Úzké ulice jsou jen v jedné části města, kde zřejmě armádu čeká boj od domu k domu, jako tomu bylo v mosulském starém městě. Armádní mluvčí řekl, že prioritou je stále ohled na civilisty.

Generál Jeffrey Harrigian z mezinárodní koalice, která pomáhá irácké armádě leteckými údery na IS, oznámil, že koaliční letadla budou postupující iráckou armádu pravidelně podporovat. V minulých čtrnácti dnech útočila koalice na asi 15 míst v blízkosti Tal Afaru. Americká armáda upozornila, že hornatý terén poblíž města usnadňuje IS ukrýt své ostřelovače, což zvyšuje potřebu udržet letecký pohled na situaci.

/*json*/{"map":{"lat":36.32978569856321,"lng":42.81655314406735,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":36.36490434690982,"lng":42.41134645650163,"type":"1","description":"Tal Afar"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Islámský stát prostřednictvím své agentury Amak oznámil, že jeho lidé s úspěchem zaútočili na automobily šíitských milicí východně i západně od města.

Islámský stát začal obsazovat sever Iráku a také Sýrie v roce 2014 a vyhlásil na obsazených územích chalífát. Před příchodem IS měl Tal Afar asi 200 tisíc obyvatel.

Islámský stát je v Iráku přítomen ještě v Havídži, která leží 300 kilometrů severně od Bagdádu v provincii Kirkúk, a také na některých místech západní provincie Anbár, zejména poblíž syrské hranice.