Muž zaútočil u Notre-Dame kladivem na policistu. Zřejmě kvůli Sýrii

Policisté museli reagovat na incident poblíž slavné katedrály Notre-Dame v Paříži. Muž původem z Alžírska tam v úterý odpoledne kladivem napadl strážníka. Jiný policista poté vytáhl služební zbraň a útočníka postřelil.  Případ začaly vyšetřovat protiteroristické úřady. Ze strany útočníka zřejmě šlo o odplatu za angažování Francie v Sýrii.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT k incidentu u Notre-Dame

Útočník po 16. hodině znenadání přistoupil ke strážníkovi a kladivem ho jednou nebo dvakrát udeřil. Podle prohlášení ministra vnitra přitom prý křičel „to je za Sýrii“. Kromě kladiva měl u sebe ještě nůž. Po zatčení také údajně prohlašoval, že je „vojákem chalífátu (Islámského státu)“.

Mělo by jít o muže alžírského původu, který žije nedaleko Paříže. Dosud ale nevíme, zda ho francouzské úřady v minulosti sledovaly kvůli terorismu.

Petr Zavadil

zpravodaj ČT
Při zásahu dalšího policisty byl útočník zasažen do hrudi a jeho stav je vážný. U zmíněného místa se nachází policejní prefektura, jejíž zaměstnanec byl zřejmě terčem útoku.
Policisté celé prostranství před katedrálou uzavřeli
Zdroj: Reuters
 Místo incidentu policie poté zcela uzavřela, stejně jako okolní ulice a stanici metra a příměstské rychlodráhy Saint-Michel.

Uvnitř samotné katedrály zůstalo na příkaz policie asi 900 lidí, kteří dostali pokyn, aby se posadili. Na snímcích mají ruce nad hlavou. Policie zjišťovala, zda mezi nimi není případný komplic útočníka.

„Slyšela jsem rány podobné výstřelům. Neviděla jsem ale všechno… Všichni začali z prostranství před katedrálou prchat a policie to tam hned obklíčila.“

svědectví turistky z USA

Po skončení incidentu, jenž trval asi 45 minut, uvedla, že lidé budou postupně vypouštěni ven. Evakuace nakonec trvala přes dvě hodiny, policie lidem kontrolovala doklady a prohledávala je. Podle francouzských médií vycházeli návštěvníci bočním východem s rukama nad hlavou.

 Kvůli události se na pařížské prefektuře má konat schůzka starostky města Hidalgové, ministra vnitra Collomba a prokurátora Françoise Molinse, kteří se setkají se zasahujícími policisty.

/*json*/{"map":{"lat":48.85342096100536,"lng":2.3485805533917947,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Premiér Édouard Philippe na twitteru vyjádřil zraněnému policistovi podporu a ocenil profesionální zásah jeho kolegů. V Paříži se ve středu bude konat zvláštní bezpečnostní schůze vlády svolaná prezidentem Emmanuelem Macronem.

Katedrála Notre-Dame už byla jednou v centru protiteroristického vyšetřování. To když francouzské úřady v září 2016 rozbily islamistickou buňku tvořenou ženami. Chtěly útočit za pomoci auta naplněného plynovými lahvemi, nalezeného poblíž chrámu.

Skupinu podle vyšetřovatelů řídili ze Sýrie radikálové z Islámského státu. Buňka plánovala také atentát na nějaké pařížské nádraží nebo nádraží v departementu Essonne u Paříže.

K incidentu došlo pouze 3 dny poté, co v britské metropoli útočila trojice mužů a způsobila smrt sedmi lidem.

Terorismus? Zatím neprokázaný

Vyšetřovatelé nyní prověřují, zda má incident před katedrálou spojitost s terorismem. Úřady zatím pouze uvedly, že motivem útoku mohlo být angažování Francie v Sýrii.

V posledních dvou letech zemřelo v souvislosti s útoky ve Francii na 230 lidí a další stovky utrpěly zranění.

V lednu 2015 šokoval svět útok na redakci listu Charlie Hebdo a košer obchod. V listopadu pak přišly masivní koordinované útoky na civilisty v Paříži.

Loni v létě přišel masakr v Nice, brutální vražda kněze v Normandii, letos v červenci následovalo zabití policisty na bulváru Champs-Elyseé. Po pařížských atentátech z ledna 2015 byl v zemi zaveden výjimečný stav, který dává bezpečnostním složkám zvláštní pravomoce. Trvá dodnes.