Turecko zastavilo část dohody s EU, nebude přijímat zpět nelegální migranty z Řecka

Turecko pozastavilo část dohody o migraci s Evropskou unií. Nebude nyní přijímat zpět uprchlíky z Řecka, řekl podle německé televize n-tv turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Znovu také pohrozil úplným vypovězením dohody, která napomohla výrazně snížit počet uprchlíků přicházejících do zemí Unie.

Video Studio ČT24
video

Analytik Šoka: Pozastavení dohody se netýká celé migrace směřující do Řecka

Evropská unie hodlá uzavřená ujednání splnit, uvedl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. „Jak jsme už říkali mnohokrát – je to úmluva založená na vzájemné důvěře a plnění závazků,“ poznamenal. EU podle Schinase čeká, že se obě strany budou dohodou dál řídit, neboť je to nejen k jejich prospěchu, ale také k prospěchu samotných uprchlíků.

Dohoda, která vstoupila v platnost loni 20. března, mimo jiné stanoví, že Evropská unie bude z Turecka přijímat syrské běžence a Ankaře také poskytne rozsáhlou finanční podporu. Ankara se na oplátku zavázala přijímat zpět z Řecka uprchlíky, kteří se na jeho území nelegálním způsobem dostanou z Turecka. Měsíčně šlo dosud o zhruba osmdesát osob. 

Právě tuto část dohody ale nyní Ankara nebude podle prohlášení Cavusoglua dodržovat. „Od teď můžeme říct: 'Nenaplňujeme to a je konec',“ řekl také televizi 24 TV na adresu dohody jako takové. Podobných výhrůžek přišla ze strany tureckých činitelů v posledních týdnech celá řada.

Cavusoglu také Unii vyčetl, že stále nezrušila vízovou povinnost pro Turky. „Vízová svoboda je nutnost,“ řekl ministr.  

Za vyhrocením vztahů s EU stojí mimo jiné spory s Nizozemskem a Německem, kde nemohlo vystoupit několik tureckých politiků, kteří propagují chystané změny ústavy. Ankara následně obě země přirovnala k nacistům.

Shodou okolností ve čtvrtek Evropská komise oznámila spuštění programu za 34 milionů eur (asi 918 milionů korun), který by měl v partnerství s Dětským fondem OSN (UNICEF), tureckým Červeným půlměsícem a tureckou vládou umožnit asi 230 tisícům dětských uprchlíků ze Sýrie navštěvovat v Turecku školy.