Model z kauzy Lidl: Taková reakce mě v roce 2017 šokovala

Nenávistné a rasistické komentáře na adresu černošského modela v letáku obchodního řetězce Lidl vyvolaly pozornost mimo jiné na Slovensku, v Maďarsku či v Německu. Donesla se i ke zmíněnému manekýnovi, který žije v Hamburku. „Taková reakce v roce 2017, to mě šokovalo,“ prohlásil v rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine Zeitung 24letý Alpha Dia, který pochází ze Senegalu.

Černošský model Alpha Dia v letáku Lidlu
Zdroj: Lidl

Dia prohlásil, že ačkoli něco podobného se mu během jeho pracovní kariéry, kdy se stýká i s českými kolegy, ještě nestalo, v běžném životě se s předsudky kvůli původu přece jen potýká. „V posledních letech ve vlaku člověk stále častěji čelí nepříjemným pohledům nebo musí poslouchat přihlouplé komentáře,“ řekl.

Prý mu nahání strach pomyšlení, že podobné obavy z možného vyhlazení bílé rasy, které má mnoho Čechů, budou mít i někteří Němci a další národy. 

Podle něj se černošští modelové čas od času s problémy potýkají, neboť některé firmy se očividně chtějí uchránit od vytýkacích komentářů veřejnosti, proto si raději pro reklamu vybírají jen bělochy. „Čím je člověk tmavší, tím těžší to pro něj je,“ dodal s tím, že on osobně je úspěšnější v Paříži či Miláně než v Německu.

Případ černocha v letáku Lidlu si mezitím volně žije na internetu, kde si mnoho lidí dělá z rasistických názorů legraci. Samotný Lidl reagoval na kritiku některých uživatelů tak, že je Česko součástí Evropy, ve které žijí lidé různých národností i různé barvy pleti. Řetězec podpořilo i několik dalších společností, řada lidí i někteří ministři.

„Rozhodl jsem se, že si nové sportovní oblečení koupím v Lidlu. Normálně letákové akce nesleduji, ale tentokrát mě reklama docela zaujala,“ reagoval ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD).