Sexuální útoky v Kolíně byly jako lavina. Sílily, když pachatelé zjistili, že jim nic nehrozí

Sexuální útoky během silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem nebyly předem plánované, ale došlo k nim, když se ukázalo, že nikdo netrestá jednotlivé přečiny. Je o tom přesvědčen policejní expert Rudolf Egg, který byl pověřen vypracováním analýzy stovek útoků a krádeží, k nimž loni v Kolíně nad Rýnem došlo. Koncem měsíce má své závěry předložit vyšetřovací komisi.

Kolínské policii přišlo celkem asi 1200 trestních oznámení. Největší část z nich – 46,5 procenta – se týkala krádeží, 29,6 procenta sexuálních deliktů a 17,2 procenta byly kombinace obou.

Oběťmi krádeží byly podle analýzy, jejíž závěry zveřejnil deník Süddeutsche Zeitung, z velké části ženy (63,3 procenta), u sexuálních trestných činů pak výhradně ženy. Policejní záznamy hovoří celkem o 1300 obětech.

Jako dům s rozbitými okny – postupně přibývají další a další

Z kriminologického hlediska je podle Egga nanejvýš nepravděpodobné, že by podobně rozsáhlé útoky na ženy a krádeže byly předem domluvené. Egg má za to, že se rozmohly až poté, co bylo jasné, že jednotlivé delikty nikdo netrestá a na místě není uplatňováno právo.

Ve zprávě vyjadřuje přesvědčení, že muži ze severoafrických a arabských zemí, kteří se na Silvestra shromáždili na náměstí u kolínského hlavního nádraží ve velkém počtu, získali pocit, že jsou součástí anonymní masy, jež nepodléhá žádné velké sociální kontrole.

Expert zároveň odkazuje na takzvanou teorii rozbitého okna. Podle ní se kriminalita rozvíjí v momentě, kdy se ukáže, že se nikdo o dané prostředí nestará a nezajímá, že v něm nikdo nevymáhá zákony.

Odborníci ji názorně vysvětlují na příkladu budovy, která má několik rozbitých oken. Když je nikdo neopraví, zvyšuje se pravděpodobnost, že vandalové brzy rozbijí další nebo se do budovy někdo vloupá.

Většina útoků se odehrála na náměstí

Z analýzy také vyplývá, že dvě třetiny krádeží i sexuálního obtěžování mají na svědomí jednotliví pachatelé, popřípadě dvojice pachatelů, nikoliv ale větší skupiny. K většině incidentů došlo na náměstí (72 procent), k menšině v budovách (28 procent). Nejvíce takových přečinů se odehrálo na hlavním nádraží – polovina z nich v budově, 23 procent u vchodů do nádraží, 15 procent u nástupišť a 8,6 procenta ve vlacích.

Vyšetřovací komise zemského sněmu se silvestrovskými útoky zabývá už dlouhé měsíce. Za tu dobu zasedala 46krát a vyslechla přes 130 svědků.