Výroky Trumpa a Clintonové pod lupou: Pravdy a lži, které padly v duelu

Během první televizní debaty se oba američtí prezidentští kandidáti dopouštěli nepřesností nebo vysloveně lhali. U republikána Donalda Trumpa tomu bylo častěji – nepravdy se týkaly jeho názorů na invazi v Iráku nebo globální oteplování. Demokratka Hillary Clintonová zase lhala, když tvrdila, že neřekla pochvalné výroky na adresu Transpacifického partnerství. Vyplývá to z analýzy faktů, jemuž se věnovala televize BBC a projekt PolitiFact, za nímž stojí hlavně editoři listu Tampa Bay Times a který je nositelem Pulitzerovy ceny.

Časopis Time napsal, že šlo o první debatu v moderní éře, v níž se kandidáti neshodli na faktech, ale ani na tom, jestli na nich vůbec záleží. „Jsou to všechno jen slova,“ řekl Trump divákům. Demokratka to ale vidí jinak: „Na slovech záleží, když kandidujete na prezidenta.“

Statistiky však dávají za pravdu spíš Trumpovi a jeho „relativizaci pravdy“. Třeba podle nedávného průzkumu Timesů a CBS 63 procent dotázaných uvedlo, že Clintonová není důvěryhodná, zatímco „jen“ 60 procent lidí nevěřilo Trumpovi, přestože je hlásáním nepravd a zkreslováním reality proslulý. Co tedy oba kandidáti během prvního televizního duelu tvrdili?

Výroky Donalda Trumpa

  • „Nepodporoval jsem válku v Iráku… Nahrávky ukážou, že mám pravdu.“

Nahrávky dokazují opak. Trump před začátkem intervence proti válce veřejně nevystupoval, 11. září 2002 se ho zeptal rozhlasový moderátor Howard Stern, jestli by posvětil případnou invazi, přičemž Trump odpověděl: „Ano, myslím si to“. Během pondělní debaty se to miliardář snažil uvést na lehkou váhu a zdůrazňoval, že v soukromí sdělil Seanu Hannitymu z Fox News, že válka destabilizuje Blízký východ. Pochybnosti o správnosti invaze pak dával najevo, až když začala.

  • „Čína má totální kontrolu, pokud jde o Severní Koreu.“

Čína skutečně má na Pchjongjang ekonomické vazby, Trump ale přehání. Peking například odsuzuje jaderné testy, které Kimův režim považuje za odstrašující prostředek pro Západ.

  • „Bráníme Japonsko, Německo, Jižní Koreu, Saúdskou Arábii, bráníme země. Ony nám neplatí.“

PolitiFact zjistil z dat v roce 2011 a 2016, že Jižní Korea platí USA ročně přes 800 milionů dolarů za přítomnost amerických vojáků v zemi.

  • „Děláte to třicet let. Byla jste exministryní zahraničí, když Islámský stát byl ještě dítětem… Teď je ve třiceti zemích a vy se je chystáte zastavit? Nemyslím si (že se to povede).“

Podle BBC jde o zřejmě nejsilnější obvinění celé debaty. Televize ale připomíná, že Clintonové je 68 let a takzvaný Islámský stát se na scéně neobjevil do roku 2009, i když jeho kořeny sahají k sunnitské teroristické skupině Al-Káida, která působila v Iráku už od roku 2004.

Donald Trump během prezidentské debaty v televizi
Zdroj: Carlos Barria/Reuters
  • „Jsem všemi deseti pro NATO. Ale říkám, že se musí soustředit i na teror. A oni to udělají.“

Trump to říkal v souvislosti se změnami, jak Aliance reaguje na terorismus. Na protiteroristických opatřeních ale organizace pracuje už více než 30 let.

  • „Nazvala jste (Transpacifické partnerství) zlatým standardem mezi obchodními smlouvami. Řekla jste, že to je nejlepší smlouva, co jste kdy viděla.“

Řeč je o projektu zóny volného obchodu mezi USA a dalšími více než deseti zeměmi jako jsou Austrálie, Japonsko nebo Vietnam. Clintonová v tomto případě spíše lhala a Trump mluvil pravdu, jelikož při vyjednávání o dohodě v roce 2012 v Austrálii tato slova skutečně padla. PolitiFact ale připomíná, že v té době ještě jednání nebyla uzavřena a není jasné, jestli pak došlo k větším změnám, jelikož schůzky se odehrávaly za zavřenými dveřmi.

  • „Obamova administrativa během osmi let zdvojnásobila národní dluh.“

Tvrzení je sice správné, ovšem Trump nezmínil skutečnost, že o zvyšování dluhu nerozhoduje jen prezident, musí ho odsouhlasit Kongres. Recese, která v roce 2009 osekala vládní příjmy, rovněž vedla ke zvyšování dluhu, upozorňují analytici.

  • „Můj otec mi poskytl v roce 1975 velmi malou půjčku a já jsem ji využil k vybudování společnosti v hodnotě mnoha miliard dolarů, s jedněmi z největších aktiv na světě.“

List Wall Street Journal zjistil, že šlo spíše o více půjček a navíc osmiciferné číslo.

  • „V Chicagu došlo od prvního ledna k tisícům případů střelby.“

Podle informací médií a odborníků na zbraně ve městě skutečně došlo od začátku roku ke 3000 případů střelby.

Výroky Hillary Clintonové

  • „Je fakt, že když jste mladý Afroameričan a uděláte stejnou věc jako běloch, je mnohem pravděpodobnější, že vás zatknou, obviní a uvězní.“

Výzkum naznačuje, že při porovnávání, jak dopadnou černoši a běloši, kteří udělají stejnou nezákonnou věc, je u Afroameričanů pravděpodobnější, že budou zatčeni a že budou čelit tvrdším verdiktům a skončí na delší dobu ve vězení, potvrzuje PolitiFact.

  • „Ve skutečnosti obhajoval (Trump) akce, které jsme uskutečnili v Libyi, a vyzval k odstranění Kaddáfího poté, co s ním obchodoval.“

Tento výrok je přesný. Trump o Libyi příliš nehovořil, v roce 2011 – ještě než NATO v zemi zasáhlo – ale řekl: „Měli bychom tam vstoupit a zastavit toho chlapa.“

  • „Je to člověk, který nazývá ženy línými prasaty a psy. Někdo, kdo řekl, že těhotenství je nepříjemnost pro zaměstnavatele.“

Trump opravdu používal tato slova při popisu Rosie O'Donnellové, komentátorky New York Times Gail Collinsové a zakladatelky Huffington Post Arianny Huffingtonové. V rozhovoru s NBC v roce 2004 o těhotných ženách řekl: „Faktem je, že jsou pro lidi, kteří vedou byznys, na obtíž.“

  • „Byla jsem v šoku, když Donald veřejně pozval Putina, aby hacknul Američany. To je nepřijatelné.“

Demokratka má pravdu jen z poloviny. Trump skutečně řekl na konferenci na Floridě, že doufá, že se Rusku podaří najít 30 tisíc e-mailů, které se ztratily. Bylo to ale míněno v souvislosti s e-maily Clintonové, ne běžných Američanů. Trump navíc později uvedl, že šlo o sarkasmus.

Hillary Clintonová se svým manželem Billem
Zdroj: Lucas Jackson/Reuters
  • „Donald odstartoval svou kariéru v roce 1973 tak, že ho ministerstvo spravedlnosti obžalovalo v souvislosti s rasovou diskriminací, jelikož nepronajal apartmány v jedné své zástavbě Afroameričanům.“

Jde o pravdivé tvrzení. Vláda v roce 1973 skutečně obvinila Trumpa, jeho otce a manažery z porušení zákona o férovém bydlení, který je součástí zákona o občanských právech z roku 1968. Trump se brání, že došlo k vyrovnání, aniž by byla uznána jeho vina, což je pravda – k dohodě došlo v roce 1975, kdy společnost souhlasila, že vyškolí zaměstnance tak, aby nedocházelo k porušení požadavků proti diskriminaci v bydlení. Trump nikdy neuznal vinu.

  • „Trump považuje globální oteplování za výmysl Číňanů.“

Miliardář na toto tvrzení reagoval slovy, že „to nikdy neřekl“, což je lež. Jeho původní tweet z roku 2012 je stále veřejný. Trump později označil svůj výrok za vtip.

  • „Lidé se podívali na naše programy a dospěli k závěru, že moje plány by vytvořily 10 milionů pracovních míst, zatímco vaše (Trumpovy) by znamenaly ztrátu 3,5 milionu míst.“

Clintonová vychází ze zprávy Moody Analytics, která říká, že většina z 10 milionů nových pracovních míst by vznikla tak jako tak díky posilující ekonomice. Pokud by se všechny plány Clintonové staly platnými zákony, což je nepravděpodobné, měly by zásluhu na vzniku asi 3,2 milionu nových míst. Stejná společnost došla k závěru, že Trumpovy návrhy by uvrhly USA do recese a znamenaly skutečně ztrátu 3,5 milionu pracovních míst, což Trump v kampani často zpochybňoval. Každá ze zpráv ale pracuje s jiným časovým rámcem, autor Mark Zandi navíc CNN řekl, že Trumpovy plány by zřejmě znamenaly ztrátu jen 400 tisíc míst.

  • „Začal podnikat s pomocí 14milionové půjčky od svého otce.“

Podle zprávy listu Wall Street Journal týkající se licence k provozu kasina dlužil Trump v roce 1985 svému otci a jeho firmě 14 milionů dolarů.

  • „Ve skutečnosti byl Donald jedním z lidí, kteří fandili krizi na trhu s nemovitostmi. Už v roce 2006 řekl: ,Páni, doufám, že dojde ke kolapsu, protože pak můžu jít, nějaké (nemovitosti) koupit a vydělat nějaké peníze.' No, tak kolaps opravdu přišel.“

Výrok je částečně pravdivý. Trump sice neuvítal tragédii, která zasáhla miliony Američanů, mluvil ale optimisticky o příležitostech, které to přináší investorům, jako je on sám.