Údajný útočník z Manhattanu je obviněn z pokusu o vraždu pěti policistů

Americká policie obvinila Ahmada Khana Rahamiho podezřelého z podílu na víkendových bombových útocích v New Yorku a New Jersey z pětinásobného pokusu o vraždu policistů. Obvinění souvisí s pondělním dramatickým zadržením muže ve městě Linden. Federální prokuratura USA posléze Rahamiho obvinila z umístění několika bomb v New York a New Jersey.

Vyšetřování víkendového výbuchu v New Yorku
Zdroj: Reuters

Osmadvacetiletého naturalizovaného Afghánce Rahamiho policisté při pondělním zatýkání zranili a nyní je v nemocnici. Výši kauce soud stanovil na 5,2 milionu dolarů (125,7 milionu Kč). Zranění při jeho zatýkání utrpěli také dva policisté. Oba jsou ale mimo ohrožení života.

Video Události
video

Amerika rozkrývá pozadí víkendových útoků

Práci policie během vyšetřování útoků ocenil americký prezident Barack Obama. Bezpečnostní složky pochválil především za rychlé dopadení podezřelého.

Úřady nepodezírají Rahamiho z členství v teroristické buňce

Podle newyorského guvernéra Andrewa Cuoma se úřady nedomnívají, že by Rahami byl součástí nějaké teroristické buňky. „Nemáme důvod se domnívat, že by hrozilo od Rahamiho nebezpečí nebo že existuje nějaká Rahamiho buňka,“ řekl Cuomo. Ještě v pondělí přitom policie uvedla, že se domnívá, že útoky jsou dílem teroristické skupiny působící v New Jersey a v New Yorku.

Rahamiho policie zadržela v souvislosti s víkendovým výbuchem v Seaside Parku v New Jersey a s explozí v manhattanské čtvrti Chelsea, která zranila 29 lidí. Ve městě Elizabeth v New Jersey se v pondělí nalezlo pět nástražných výbušných zařízení. Server BBC informoval, že se na jednom z nalezených výbušných zařízení našly jeho otisky.

Jedinou osobou, kterou police v současnosti v souvislosti s těmito bombovými útoky podezřívá, je právě Ahmad Khan Rahami, narozený v roce 1988 v Afghánistánu. Společně se svou rodinou žije ve městě Elisabeth, v blízkosti letiště Newark. Rodina provozuje restauraci sítě rychlého občerstvení, ve které pracoval i Ahmad.

Vyšetřovatelé nevědí, jaký motiv mohl mít Rahami ke spáchání útoků. Muž nebyl na žádném seznamu lidí, kteří by mohli představovat bezpečnostní riziko. Podle výpovědi jeho přátel se u něj sice po výletu do Afghánistánu před několika lety začalo silněji projevovat náboženské přesvědčení, přesto však mnohem častěji mluvil o svých zálibách, jako byla auta, než o víře.

List The New York Times ovšem napsal, že otec Rahamiho před dvěma lety na policii vypověděl, že jeho syn je terorista. Policisté tehdy sdělení prověřovali na celostátní úrovni. V roce 2014 byl Rahami zadržen po domácí hádce, při níž údajně bodl svého bratra nožem. Při vyšetřování Rahamiho otec prohlásil, že jeho zadržený syn je terorista, uvedl newyorský list s odvoláním na vysoce postavené policisty.

Deník také napsal, že při dramatickém pondělním dopadení Rahamiho v Lindenu měl muž u sebe notebook s texty, které oslavují džihád.