Savčenková je obviněna ze spoluúčasti na zabití ruských novinářů

Moskva – Ruští vyšetřovatelé obvinili důstojnici ukrajinského letectva Naděždu Savčenkovou ze spoluúčasti na zabití dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny a z nezákonného překročení ruských hranic. Savčenková, která je zadržována v moskevské vazební věznici, obvinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska odvlečena poté, co ji na východě Ukrajiny zajali proruští separatisté. Po dnešním obvinění by měli vyšetřovatelé případ předat prokuratuře a soudu.

„Máme nezpochybnitelné důkazy v podobě vlastnoručních zápisků Savčenkové, které potvrzují, že se podílela na korigování palby (na ruské novináře), jakož i balistické posudky, střepiny z těl mrtvých, fotografie a videozáběry pořízené na místě činu, a to i během ostřelování, a údaje z družic,“ prohlásil mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. Jde prý jen o část důkazů, které budou předloženy soudu.

Kyjev marně vyzývá Moskvu, aby na základě minských dohod o propuštění všech zajatců z ukrajinského konfliktu osvobodil i Savčenkovou, která se mezitím stala poslankyní ukrajinského parlamentu. Rusko tvrdí, že letkyně není zajatec, ale obviněná z válečného zločinu.

Matka Savčenkové tento týden vyzvala světové vůdce, aby přiměli ruského prezidenta Vladimira Putina propustit její dceru na svobodu. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov naznačil, že Savčenková by mohla být omilostněna, avšak až po soudním procesu.

Savčenková, která je v ruské cele od loňského července, se v prosinci pokusila vymoci si svobodu hladovkou, kterou však minulý měsíc po varování lékařů přerušila.