Neviděli jste BUK? ptají se vyšetřovatelé letu MH17

Mezinárodní vyšetřovací tým zabývající se havárií malajsijského Boeingu na Ukrajině se prostřednictvím videa obrací na možné svědky přesunu raketového systému BUK a žádá je o informace. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že letadlo bylo sestřeleno raketou země–vzduch z Doněcké oblasti ovládané separatisty. Video shrnuje údajnou cestu raketového systému BUK na korbě tahače značky Volvo východní Ukrajinou. 
Zdroj: ČTK/LEHTIKUVA Autor: Martii Kainuhinen
Video Neviděli jste BUK? ptají se vyšetřovatelé letu MH17
video

Neviděli jste BUK? ptají se vyšetřovatelé letu MH17

Systém BUK měl být umístěn na tahači značky Volvo. Kamion je prý možné identifikovat podle žluté značky s telefonním číslem. Vyšetřovatelé mají prý fotky i videa raketometu, znají i pravděpodobný pohyb vozidla. To se mělo v noci v noci z 16. na 17. července přemístit z obce Sjevernyj neznámou trasou k Doněcku. Z odposlechnutých rozhovorů mezi separatisty vyplývá, že transport se 17. července v devět hodin ráno nacházel v Doněcku, doprovázen posádkou.

Údajná trasa systému BUK do Doněcku
Zdroj: ČT24

Přepis údajného rozhovoru separatistů zhruba sedm hodin před pádem letadla:

- Kde máme tu krasavici vyložit?

- Kterou? Tuhle?

- Ano, tuhle. Tu, kterou jsem přivezl. Už jsem v Doněcku.

- Tu, kterou jsem myslel? Je to ta M?

- Ano ano, BUK… Musí se to někde složit, aby se to schovalo.


Z Doněcku byl BUK údajně transportován do Snižne, kde měl být v den sestřelení letadla okolo poledne vyložen z tahače a dále měl pokračovat sám po vlastní ose. Další den ráno byl raketomet spatřen v Luhansku, opět naložený na kamionu značky Volvo. Mířil zpátky k Sjevernyj. V 8:00 měl podle zachyceného rozhovoru separatistů překročit ukrajinsko-ruskou hranici.

„Hledáme jakéhokoliv svědka, který něco viděl, který může nějak vysvětlit příčinu sestřelení MH17 a může nám říct, kdo je za to zodpovědný,“ vysvětluje nizozemský prokurátor Fred Westerbeke. Mezinárodní tým také slibuje ochranu svědkům, kteří by se obávali o svou bezpečnost.

Tahač značky Volvo údajně naložený systémem BUK
Zdroj: ČT24

Mezinárodní vyšetřovací tým tvoří prokurátoři z Austrálie, Belgie, Malajsie, Nizozemska a Ukrajiny. Malajsijský Boeing na lince Amsterdam – Kuala Lumpur havaroval 17. července okolo půl páté odpoledne místního času na východní Ukrajině. Při neštěstí zahynulo 298 lidí. Ukrajinská vláda a Západ obviňují Rusko, že separatistům dodalo raketový systém BUK, Moskva, která se do mezinárodního vyšetřování nezapojila, tvrdí, že letadlo sestřelila ukrajinská stíhačka.