Spojené státy stojí před nejtěžší fází pandemie, uvedl Biden. Očkování jde podle něj pomalu

Nadcházející prezident Spojených států Joe Biden při projevu věnovaném koronavirové krizi uvedl, že Američané mají patrně nejtěžší fázi pandemie stále ještě před sebou. Vládě dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa vytknul, že vakcinace obyvatelstva postupuje příliš pomalu, uvedly agentury Reuters a DPA. V USA se mezitím prokázal první případ vysoce nakažlivé mutace koronaviru, jež byla odhalena ve Spojeném království.

„Příštích několik týdnů a měsíců bude velice těžkých, bude to těžká fáze pro naši zemi. Možná nejtěžší v celé pandemii,“ řekl Biden v projevu ze svého domovského Wilmingtonu ve státě Delaware. „Vím, že se to obtížně poslouchá, ale je to pravda,“ dodal.

Zároveň slíbil Američanům, že po svém nástupu do úřadu prezidenta 20. ledna využije svých pravomocí, aby urychlil výrobu vakcíny a ochranných pomůcek potřebných k boji proti pandemii covidu-19. Začátkem prosince si Biden veřejně předsevzal, že za prvních sto dní v úřadu dostane vakcínu ke sto milionům Američanů.

Vakcinace podle Bidena postupuje pomalu

Současné vládě Biden vyčetl, že je pozadu s plněním plánu imunizace obyvatelstva. Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) do pondělka dostalo vakcínu přes 2,1 milionu lidí, Trumpova vláda přitom podle televize CNN uváděla jako cíl naočkování 20 milionů lidí do konce roku.

Tímto tempem „potrvá vakcinace amerického obyvatelstva roky, ne měsíce“, řekl Biden. „Jak jsem se už dlouho obával a varoval, úsilí o distribuci a aplikaci vakcíny nepostupuje tak, jak by mělo,“ dodal.

Demokratický politik opět požádal Američany, aby dodržovali opatření proti šíření koronaviru, jako je nošení roušky či udržování bezpečného fyzického odstupu mezi lidmi. Vyzval je také, aby se nechali co nejdříve očkovat. Sám si nechal dát vakcínu již začátkem minulého týdne.

První případ mutace koronaviru z Anglie na území USA

Nákaza koronavirem se za dobu jeho šíření ve Spojených státech prokázala u téměř 19,5 milionu lidí, což je v absolutním měřítku zdaleka nejvíce na světě. Přes 337 tisíc lidí s covidem-19 v USA zemřelo, vyplývá ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Zatímco počty hlášených případů i souvisejících úmrtí po začátku vánočních svátků znatelně klesly, nápor na americké nemocnice nepolevuje. V pondělí počet pacientů s covidem-19 v amerických nemocnicích dosáhl nejvyšší hodnoty za dobu pandemie.

Coloradské úřady mezitím v úterý oznámily, že se ve státě potvrdil případ vysoce nakažlivé mutace koronaviru, jež byla odhalena ve Spojeném království. „Dnes jsme v Coloradu odhalili první případ varianty covidu-19 B.1.1.7, stejné mutace, jako je ta, jež byla objevena ve Spojeném království,“ uvedl coloradský guvernér Jared Polis na Twitteru. Podle agentury Reuters jde o první prokázaný případ této mutace v USA.