Na Slovensku skokově přibylo nakažených, země chystá další opatření

Slovensko registruje skokový nárůst v počtu nakažených novým koronavirem a připravuje další omezení. Za pátek testy v této pětimilionové zemi odhalily 1887 pozitivních vzorků, což je nejvíce od začátku pandemie a zhruba o 60 procent více než ve čtvrtek. Premiér Igor Matovič večer po mimořádném jednání pandemické komise vlády ohlásil výrazné zpřísnění karanténních opatření, které v neděli projedná ústřední krizový štáb. Detaily Matovič neuvedl.

Igor Matovič
Zdroj: Reuters Autor: John Thys

Na Slovensku zejména v tomto týdnu prudce vzrostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem, hranici 1000 zjištěných případů nákazy země překonala ve středu.

„Opatření budou výrazně zpřísňující, musíme se bránit. Nacházíme se v těžké chvíli. S ohledem na inkubační dobu je zřejmé, že ty počty v nejbližších dnech a zřejmě týdnech ještě porostou,“ uvedl Matovič po jednání pandemické komise. Obyvatele vyzval, aby nosili roušku všude a za každé situace.

Můžeme se vydat cestou České republiky, ne-li horší, varuje hygienik

Hlavní hygienik Ján Mikas doplnil, že země nemá na výběr. „Opatření předložíme na ústředním krizovém štábu s velkou prosbou ke všem občanům Slovenské republiky, aby ta opatření dodržovali. Bez toho se tato opatření minou účinkem a my se můžeme vydat cestou České republiky, ne-li horší,“ řekl Mikas v reakci na vývoj nákazy v Česku, které má v přepočtu na obyvatele za posledních 14 dnů nejvíce případů v EU.

„Už desátý den platí zpřísněná opatření, kvůli kterým mě mnozí nenávidí, ale přesto nám počty nových případů mimořádně prudce rostou. Ano, nějakou dobu trvá, než se opatření projeví. Už dnes se ale přijatá opatření jeví, jako kdybychom šli se vzduchovkou na slona,“ napsal Matovič už ráno na sociální síti.

Slovensko na začátku října vyhlásilo kvůli koronaviru nouzový stav, zavedlo povinné nošení roušek venku, omezilo konání hromadných akcí a některé z nich, jako například diskotéky, oslavy a svatební hostiny, zakázalo.

Na Slovensku se od začátku pandemie nakazilo 18 797 lidí, z nichž 61 už s koronavirem zemřelo.