15 let za přejetí seniora v podchodu. Soud potrestal zdrogovaného řidiče

Souhrnný patnáctiletý trest uložil Romanu Šupovi Krajský soud ve Zlíně za sražení seniora autem v podchodu pro pěší v Uherském Hradišti. Podle obžaloby ohrožoval i další kolemjdoucí, autem najížděl také na policisty. Za pokus o vraždu a těžké ublížení na zdraví a rovněž za výrobu a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky mu hrozilo 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Muž uvedl, že nikomu nechtěl ublížit. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si nechal lhůtu pro případné podání odvolání, Šupa a jeho obhájkyně se k rozsudku nevyjádřili.

Video Roman Šupa srazil v Uherském Hradišti seniora
video

Roman Šupa srazil v Uherském Hradišti seniora

Předsedkyně trestního senátu Iveta Šperlichová označila Šupovo jednání za chladnokrevné, několikanásobného pokusu o vraždu se podle ní dopustil s rozmyslem. „Senát dospěl po zvážení všech okolností rozhodných k závěru, že bude postačovat uložení trestu na samé hranici zákonné trestní sazby v trvání 15 let. S ohledem na to, že ty nejzávažnější trestné činy vraždy zůstaly ve stádiu pokusu a nedošlo k fatálnímu neodvratitelnému následku smrti kterémukoliv ze šesti poškozených,“ řekla Šperlichová.

Podchodem pro pěší v Husově ulici ujížděl Šupa loni 4. července dopoledne před policejní hlídkou. Uvnitř srazil a přejel tehdy třiaosmdesátiletého muže s jízdním kolem. Senior utrpěl zlomeniny žeber, poranění hlavy a dalších částí těla. Podle státního zástupce Martina Malůše musely z podchodu před vozidlem vybíhat další dvě ženy, jedna měla v náručí batole. „Takovou míru lhostejnosti ve vztahu k následkům svého jednání jsem u obžalovaného ještě nezažil,“ uvedl Malůš.

Šestatřicetiletý Šupa řekl, že tři dny před událostí nespal a zkonzumoval během nich asi pět gramů pervitinu. Uvedl, že zákazu vjezdu si před podchodem nevšiml a uvnitř žádné lidi neviděl. Několik svědků však řeklo, že lidi v podchodu musel řidič vidět, pravděpodobné je to i podle znalce z dopravy. Auto bylo podle znalce široké 1,85 metru, podchod dva metry.

Divokou jízdu ukončil muž až v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku. Vjel do sadu, kde podle obžaloby agresivně najížděl proti policistům, kterým se ho podařilo zadržet až po několika výstřelech a použití dalších donucovacích prostředků. Zasahující policisté řekli, že museli před jedoucím autem na poslední chvíli uskočit.

„Udělal jsem fatální chybu, jsem si toho vědom, ale nikomu jsem nechtěl úmyslně ublížit nebo ho ohrozit na životě,“ hájil se Šupa.

V autě vezl vybavení k výrobě pervitinu 

Žalobce jeho jízdu označil za bezohlednou. Vůz Volkswagen Polo řídil muž pod vlivem pervitinu. Navíc neměl řidičské oprávnění a policisté v jeho automobilu našli varnu pervitinu. Znalec z oboru psychiatrie uvedl, že Šupa trpí disociální poruchou osobnosti, jejímž důsledkem je zneužívání metamfetaminu. V době činu byl podle něj řidič ve stavu akutní intoxikace a jednal zkratkovitě.

Šupa byl v minulosti soudně trestaný. Od března je ve výkonu trestu na 18 měsíců za maření výkonu úředního rozhodnutí, krádež, poškození cizí věci a výtržnictví. Uložený trest je tedy souhrnný. Zraněnému seniorovi musí na jeho základě Šupa vyplatit za nemajetkovou újmu přes 253 tisíc korun, pojišťovně škodu téměř 51 tisíc korun. Státní zástupce pro muže žádal 18 až 19 let vězení. Jeho obhájkyně navrhla, aby byl její klient uznán vinným pouze z těžkého ublížení na zdraví a násilí proti úřední osobě.