Kočka, ptáci, ale medvěd žádný. Odchytová klec zatím láká jiná zvířata

Odchytová klec, která je nastražená na medvěda na jednom z hřebenů vsetínských Beskyd, zatím přilákala pouze jiná zvířata. Zatoulala se k ní kočka, v sobotu také ptáci. Medvěd, který se potuluje od září po Zlínském kraji, zatím ke kleci nedorazil. Nepřilákaly ho ani pachové stopy.

Fotopast u odchytové klece zachytila jen kočku
Zdroj: Milan Orálek, ČSOP

Tým odborníků, který po medvědovi pátrá, několik dní nevěděl, kde se šelma pohybuje. V úterý ale byly nově hlášeny škody, které medvěd způsobil. Podle Milana Orálka z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí jde o tři nebo čtyři potrhané ovce v Karolince.

Ochránci přírody k nainstalované kleci nechodí. „Jen v pondělí jsme tam obnovovali pachové stopy. V sobotu nám tam létali práci, přilákala je kukuřice, kterou jsme tam nasypali,“ uvedl Orálek. Případný pohyb medvěda v okolí klece by zachytily fotopasti.

S myslivci a ochránci přírody nyní hledá vhodné místo k odlovu odborník na uspávání velkých šelem, veterinář Lukáš Pavlačík ze zoo ve Dvoře Králové. „Celý den jsou v terénu, večer už bude na medvěda číhat,“ uvedl Orálek. Odlov divoké šelmy ve volné přírodě pomocí narkotizační střely je v Česku ojedinělý.

Pavlačík však již dříve ČTK řekl, že možné uspání medvěda je spíše jen doplňková alternativa a nedá se na ni spoléhat. Využitelná je spíše v případě, pokud by medvěd chodil pravidelně na jedno místo, což zvíře na Vsetínsku nedělá. Reálnější je spíše jej nalákat do odchytové pasti.