Varnsdorf dostal za smlouvu na radary tři pokuty. Zaplatit má téměř milion korun

Radnice ve Varnsdorfu na Děčínsku dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tři pokuty za zadávání zakázky na systém měření rychlosti v celkové výši 950 tisíc korun. Dvě pokuty předseda ÚOHS Petr Rafaj vrátil úřadu k novému projednání. Rozkladem, který město podalo proti třetí pokutě, se bude Rafaj teprve zabývat. Vyplývá to z internetových stránek úřadu. Starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček (ANO) ve čtvrtek řekl, že město podalo proti třetí pokutě rozklad.

Na radary ve Varnsdorfu město doplácí miliony
Zdroj: ČT24

Vedení Varnsdorfu nejprve zadalo zakázku na nájem a instalaci městského radaru spolu s příslušným softwarem pro správu a zpracování přestupků v září 2017 jako zakázku malého rozsahu britské firmě Water Solar Technology. Za každé zaznamenané překročení rychlosti měl dodavatel dostat 300 korun s tím, že tyto odměny nepřesáhnou milion korun.

Po třech měsících provozu ale radnice dostala fakturu téměř za 60 tisíc změřených přestupků ve výši 17,9 milionu korun. Podle antimonopolního úřadu tak radnice zakázku nezadala ve správném režimu a úřad jí za to vyměřil pokutu 400 tisíc korun.

Za druhé vypsání zakázky čtvrtmilionová pokuta 

Vedení Varnsdorfu loni na podzim zadalo zakázku znovu, a to v jednacím řízení bez uveřejnění. I v tomto případě ale podle ÚOHS chybovalo, protože zakázka nesplňovala pro tuto formu řízení podmínky. Radnice tak dostala další pokutu 250 tisíc korun.

Proti oběma pokutám podalo vedení města rozklad k předsedovi ÚOHS. Rafaj sice rozhodnutí prvního stupně zrušil a vrátil svým úředníkům oba případy k opětovnému projednání, nebylo to ale kvůli špatnému vyhodnocení případů. „Důvodem zrušení rozhodnutí bylo to, že šlo o souběh přestupků a úřad je tak měl řešit v rámci jednoho přestupkového řízení. Po věcné stránce byla rozhodnutí správná, pouze procesní postup byl chybný,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Třetí vypsání a pokuta 300 tisíc

Varnsdorf zakázku na měření rychlosti vypsal i potřetí. V podmínkách výběrového řízení ale uvedl nepřiměřené požadavky na kvalifikaci uchazečů. „Za toto pochybení dostalo město pokutu 300 tisíc korun,“ uvedl Švanda. Lhůta pro podání rozkladu podle něj končí tento týden.

Starosta Varnsdorfu Horáček ve čtvrtek  novinářům řekl, že město již rozklad podalo a případem se tak bude zabývat předseda ÚOHS. „Podáváme rozklad, takže si myslím, že to se také vrátí na ten začátek,“ uvedl. „Počet pokut klesl o 90 procent. My jsme teď pod 2000 přestupky za měsíc,“ dodal.

Podle něj byla soutěž připravena řádným způsobem, ale kvůli zachování radarů uvažuje město o vypsání nové. „Zatím radary provozujeme, teď řešíme otázku, jestli to přesoutěžit jiným způsobem, protože je máme v nájmu,“ reagoval starosta. Údajně si radary pochvalují i místní, kterým vadilo, že nemohou děti přecházet silnici. „Dřív tam byl přechod,“ řekl starosta. Ředitelství silnic a dálnic ale přechod zrušilo, uvedl. Dodal, že město právě z tohoto důvodu zavedlo radary. 

Začátkem října zasahovala ve Varnsdorfu zřejmě kvůli radarům policie. Kriminalisté byli na městském úřadě, v domě starosty Horáčka a u majitele soukromé společnosti WST.