Nechoďte do suchých lesů, varují jejich majitelé. Stromy mohou padat při těžbě i ve větru

Lidé by se měli vyhýbat suchým lesům, které poničil kůrovec. Tam, kde se těží, už majitelé instalují cedule se zákazem vstupu. Riziko ale představují i místa, kde souše ještě stojí. Hlavně za silnějšího větru a po deštích se mohou poškozené a odumřelé stromy vyvracet a padat.

Video Události v regionech (Praha)
video

UvR: Nechoďte do suchých lesů, varují jejich majitelé

Procházet se v lesích, kterými se prohnal kůrovec, jejich majitelé nedoporučují. „Sice je ze zákona volný vstup do lesa, ale zároveň je zakázán tam, kde probíhá těžební činnost. Nedoporučoval bych ani vstup do souší, které ještě netěžíme. Nebude trvat dlouho a souše se začnou samovolně rozpadat,“ varuje jednatel Správy městských lesů Jihlava Václav Kodet. 

Jeho slova potvrzuje i ředitel Lesního družstva Přibyslav Jiří Svoboda. „Degradace kořenového systému houbovým patogenem je velmi rychlá, ono to překvapí, ale do roka jsou stromy velmi labilní a padají při sebemenším poryvu větru,“ dodává.

Zkušenost s lidmi, kteří do lesa vcházejí i přes výstrahu, má Sotir Malinovsky, který dřevo těží. Varování, které umístil u cesty, podle něj lidé často ignorují. „Máme trochu problémy s lidmi, kteří, když stroj pracuje, kolem něj procházejí nebo projíždějí na kole,“ stěžuje si Malinovsky. Operátor vyvážecího stroje si lidí často všimne až na poslední chvíli.

Plošný zákaz vstupu do lesů ale zatím na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku neplánují. Nadále tak platí, že vstup do lesa je na vlastní nebezpečí.

Přesto v případě nehody nese odpovědnost majitel. To teď chtějí vlastníci lesů v novele lesního zákona změnit a důvodem není jen kůrovcová kalamita.