Silničáři se obávají nedostatku kamene na dopravní stavby, nové lomy už dlouho nevznikají

2 minuty
Podle silničářů nemusí být dostatek kamene na dopravní stavby
Zdroj: ČT24

Silničáři se obávají, že bude nedostatek stavebního kamene na dopravní stavby. Například na východě Čech plánuje stát během následujících let vystavět téměř šedesát kilometrů dálnic. Nové lomy už ale desítky let nevznikají a ty současné se už natolik přibližují k obcím, že navýšení limitů těžby úřady nechtějí povolit.

V Lomu Žumberk na Chrudimsku ročně vytěží dvě stě padesát tisíc tun materiálu. Množství chtěli o pětinu ročně zvýšit, místní jsou proti. „Těžební jáma se přibližuje k vesnici, je to zhruba sto padesát metrů,“ řekl starosta Lukavice Miroslav Stehno (nestr.).

Místní si stěžují na hluk, prach a otřesy. „Jak to střílí, tak se nám v domě klepou skleničky ve skříni, strašné,“ postěžovala si obyvatelka Lukavice Marie Šustrová. „Nejvíc trpí domy otřesy při odstřelech a pak je tu velká prašnost a doprava,“ dodal starosta.

Krajští úředníci dokumenty k posouzení vlivu rozšíření těžby na životní prostředí vrátili firmě k dopracování.

Vzhledem k tomu, že řízení EIA stále probíhá, nebudeme se k dané problematice v současné chvíli vyjadřovat.
Irena Bubeníková
mluvčí společnosti M – SILNICE a.s

Podle silničářů by ale bylo potřeba vytěženého kamene pro výstavbu silnic a dálnic víc. „V reálně krátké době hrozí, že pro výstavbu nebude kamenivo,“ řekl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. „Poptávka po kvalitním kamenivu hlavně na silnice a železnice mírně roste,“ potvrdil mluvčí společnosti Skanska Ondřej Šuch.

Dovoz kamene by stavby ještě prodražil

Východní Čechy teď přitom čekají rekordní stavební sezony, všechny úseky dálnice D35 v Pardubickém kraji už mají stavební povolení a postupně je potřeba dostavět i desítky kilometrů dálničních přivaděčů. „Každý úsek, který se staví, znamená přesuny milionů tun stavebního materiálu, to znamená, že ta zátěž bude skutečně enormní,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (SOCDEM).

„Dá se předjímat, že to kamenivo se bude dovážet ze vzdálenějších lokalit a že samozřejmě bude dražší. Tím pádem to prodraží i silniční stavby,“ poznamenal Němec. Pokud bude skutečně kamene nedostatek, budou ho muset silničáři dovážet zřejmě z Polska nebo Slovenska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
před 21 hhodinami

Nouzové tlačítko v metru zachraňuje životy

Přibývá pádů do kolejiště pražského metra. Lidé na nástupišti by v takovém případě měli stisknout tlačítko nouzového zastavení vozu. Jen málo pasažérů však vědělo o jeho existenci, pražský dopravní podnik ho proto nechal nedávno zvýraznit. Jeho využití roste, ze 108 případů v období leden–listopad roku 2023 na 140 za stejné období letos. Příčinou pádů do kolejiště často bývá alkohol, zdravotní problém nebo nešťastná náhoda. Tlačítko však slouží jen pro situace, kdy jde o život. Cestující, který ho zmáčkne například kvůli mobilu spadlému do kolejiště, musí počítat s pokutou. Výjimkou jsou velké předměty, které můžou vykolejit metro.
před 21 hhodinami

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
před 22 hhodinami

V chovu na Havlíčkobrodsku kvůli ptačí chřipce zlikvidují přes 30 tisíc slepic

V chovu slepic v Habrech na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Bude nutné zlikvidovat asi 35 tisíc nosnic. Je to letošní desáté ohnisko nákazy v komerčním chovu v Česku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
20. 12. 2025

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
20. 12. 2025

Cestující znovu mohou využívat stanici metra C Pankrác

Cestující pražské MHD mohou od pátečního odpoledne znovu využívat stanici linky metra C Pankrác. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po téměř rok trvající rekonstrukci. První vlak ve stanici zastavil ve 14:09. Práce v částech stanice bez cestujících ještě budou pokračovat, ale již za provozu. Stanice Pankrác byla otevřena jako jedna z prvních z nynějších 61 stanic pražského metra 9. května 1974 pod názvem Mládežnická.
19. 12. 2025Aktualizováno19. 12. 2025
Načítání...